Bývalý děkan fotí. Odborník na černé díry v Olomouci vystavuje umělecké práce

ČTK ČTK
1. 7. 2021 14:36
Mezi realitou a magií se jmenuje nová výstava Galerie města Olomouce, která představuje velkoplošné fotografie teoretického fyzika Zdeňka Stuchlíka. Přivezl zhruba čtyři desítky snímků, jež vznikaly od roku 2000 do letoška. Přehlídka potrvá do 24. července.

Letos jedenasedmdesátiletý dlouholetý děkan Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě a současný ředitel Fyzikálního ústavu v Opavě Stuchlík je uznávaným vědcem v oblasti teoretické fyziky, astronomie a astrofyziky. Výstava je netradičním propojením vědy a umění, které se odráží v každé autorově fotografii.

"Pan profesor je rozdvojená osobnost. Na jedné straně je to vědecký pracovník světové úrovně, jeden z nejvýznamnějších vědců přes vesmír, přes černé díry. Na druhé straně se snoubí jeho život s fotografií," říká k autorově tvorbě fotograf Jindřich Štreit, který je kurátorem přehlídky.

Stuchlíka nazývá mágem. "Tak, jak se tato výstava jmenuje Mezi realitou a magií, tak je pan profesor podle mne mág vesmíru. Takových osobností, kde se snoubí umění s vědou na takové úrovni, je v České republice i ve světě velice málo," doplňuje Štreit.

"Já jsem vědec, velmi intenzivně se zajímám o umění a jeho různé formy," dodává Stuchlík a líčí, jak u něj postupem času nastala symbióza. Dnes věda silně ovlivňuje jeho uměleckou tvorbu, ale jako vědce jej umění zároveň inspiruje k tématům, jimiž se zabývá.

Výstava v Galerii města Olomouce má čtyři okruhy. Vstupní část je inspirovaná surrealismem, hlavní místnost podle fotografa Štreita má prvky magického kubismu. Třetí část autor nazval žertem a výjimkou z vlastní tvorby. Jde o snímky zachycující křeslo a člověka v jedné situaci a z různých pohledů. Poslední část je věnována figurální tvorbě, snímky reflektují autorovy cesty po světě.

Autor fotil na klasický film bez dodatečných úprav, pouze s dodáním kontrastu. "Výsledné snímky tak vznikaly přímo ve fotoaparátu, podle toho, jak jsem s ním manipuloval nebo jak nechávám objekt pohybovat," dodává Zdeněk Stuchlík.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 46 minutami

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy