Budějovice posvětily stavbu Kaplického rejnoka

Kultura ČTK Kultura, ČTK
24. 6. 2010 12:59
Byla by to jeho první velká budova v Česku
Jan Kaplický and his studio Future Systems designed Antonín Dvořák Congress and Concert Centre in České Budějovice, south Bohemia. The building was supposed to have a capacity of 1.400 spectators.
Jan Kaplický and his studio Future Systems designed Antonín Dvořák Congress and Concert Centre in České Budějovice, south Bohemia. The building was supposed to have a capacity of 1.400 spectators. | Foto: http://www.future-systems.com/

České Budějovice/Praha -  Ceněný architekt Jan Kaplický se možná posmrtně dočká první velké stavby v česku. České Budějovice učinily další krok pro stavbu koncertní síně, kterou navrhl. Zastupitelé souhlasili se změnou územního plánu v lokalitě Čtyři Dvory, kde by stavba připomínající rejnoka měla vzniknout.

Má stát dvě miliardy korun, o stavbu několik let usiluje Jihočeská společnost přátel hudby. Peníze na projektovou přípravu společnost má, říká předseda Antonín Kazil. Na spolufinancování se chce podle něj podílet silná zahraniční firma.

Samo město se na stavbě nehodlá investičně podílet. Podle vicehejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby se jedná čistě o komerční zájem soukromé společnosti. Zároveň uznává, že by budova mohla být pro město přínosem.

Garantem projektu bude kolegyně Kaplického Eva Jiřičná. "Mě to strašně potěšilo, že se Budějovice rozhodly pokračovat v projektu. Na druhé straně z toho mám obrovský strach," řekla Rádiu Impuls Jiřičná s tím, že pracovat na projektu, jehož autorem je někdo jiný, je i náročné. Architekt musí přemýšlet, co by udělal někdo jiný od začátku do konce; od celkového řešení do posledního detailu.

"Ale to je snad normální, protože aspoň když má člověk strach, tak projektu věnuje všechno, co v něm je, takže to snad je lepší, než kdybych si myslela, že to můžu udělat levou rukou."

"Mám velikou radost - především proto, že pokračuje dílo Jana Kaplického a že se snad bude stavba realizovat," reagovala i vdova Eliška Kaplický. Architektova žena chce udržovat Kaplického odkaz, zejména dál prosazovat jeho projekt nové budovy Národní knihovny; o této kauze natočila i film.

Kaplický se svým týmem Future Systems navrhl pro Budějovice černý objekt organických tvarů. Dokončená studie je Kaplického nejdopracovanějším dílem v tuzemsku, jeho náhlá smrt však loni v lednu další jednání načas zmrazila. Navržený "rejnok" má trojúhelníkový půdorys a zaujímá plochu téměř 1,5 hektaru.

Foto: Jan Langer
Čtěte také:
Recenze: Oko nad Prahou hájí Kaplického pomocí citů
Oblá výstava ukazuje, jak šel Kaplický vlastní cestou

Kongresové centrum Antonína Dvořáka má mít dva koncertní sály pro 1000 a 400 posluchačů. Ponesou jméno Emy Destinnové a Karla Ančerla a měl by se do nich vejít i stočlenný symfonický orchestr s velkým sborem.

Projekt počítá se také s tanečním parketem, restaurací, kavárnou a malými obchody. Kongresová a komerční činnost by měla sloužit k zabezpečení vyrovnaného provozního rozpočtu, aby bylo možné pořádat kulturní akce.

Změna územního plánu je prvním krokem k realizaci stavby. Lokalita určená pro zeleň se změní na území určené k výstavbě. Jedinou možnou zástavbou je ale koncertní a kongresové centrum. Pro změnu územního plánu z roku 2000 bylo 26 zastupitelů, jeden proti a šest se zdrželo hlasování.

Území je součástí bývalého vojenského areálu a je ve vlastnictví města. To ho dlouhodobě pronajalo pražské společnosti PMD, jež se má postarat o rozvoj lokality. Firma s projektem souhlasí.

 

Právě se děje

Další zprávy