Brno předvádí nočníky mocných

RiK, ČTK
3. 12. 2005 18:00
Brno - Nebývalý úspěch má podle jihomoravských památkářů výstava nazvaná Osobní hygiena na šlechtických sídlech.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Profimédia

Když ji její tvůrci minulý rok představili na zámku ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku, netušili, že vzbudí zájem u tisíců zvědavců. Expozice tvořená předměty denní hygieny nalezenými v depozitářích byla již k vidění ve Frýdku-Místku a v Chropyni na Kroměřížsku. Ode dneška se výstava koná i v Brně.

"Zatím ji vidělo přes 50.000 lidí, což považujeme za ohromný úspěch. Je to možná tím, že výstava prolamuje tabu, o nichž se zatím moc nehovořilo. Nočníky se moc často nevystavují," řekla Marta Sedláková z brněnského památkového ústavu. Výstava se koná v jeho sídle na centrálním brněnském náměstí Svobody.

Expozice dokládá, že si kdysi lidé na hygienu nepotrpěli: před několika staletími se koupali jednou do měsíce, a boj se špínou proto sváděli nejroztodivnějšími způsoby.

Návštěvníky zavede výstava i do šlechtických koupelen a na záchodky. Koupelny totiž byly až do počátku 19. století něčím zcela neznámým. Vana se stala módou asi před 200 lety.

Expozici tvoří přes 300 podobných předmětů. Jsou mezi nimi i různé nádoby na líčidla, vykuřovadla, hřebeny, cestovní záchodky, vědra, džbány, mísy a flakónky či nůžky nebo hřebínky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 14 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy