Britský umělec Roger Hiorns pohřbil pod zem stíhačku. Jako symbolické loučení s jednou epochou

ČTK ČTK
2. 10. 2017 10:06
V Dolních Břežanech nedaleko výzkumného ústavu se pohřbívala stíhačka. Uměleckou akci britského výtvarníka zaštítila Galerie Rudolfinum. Pohřbem letounu MiG-21, který se v české armádě aktivně používal do roku 1996, se podle kurátora galerie symbolicky loučíme s jednou epochou.
Pohřbívání stíhačky v Dolních Břežanech.
Pohřbívání stíhačky v Dolních Břežanech. | Foto: ČTK

MiG-21

  • Mikojan-Gurevič MiG-21 je sovětská nadzvuková víceúčelová stíhačka používaná od začátku 60. let 20. století dodnes. Užívala ji letectva více než 50 zemí, někde je stále ve službě. Po světě létalo přes 10 tisíc kusů této stíhačky, což z ní činí nejčastěji a nejdéle vyráběný nadzvukový letoun.
  • Letouny MiG-21 se účastnily mnoha ozbrojených konfliktů, mimo jiné arabsko-izraelských válkách či válce ve Vietnamu.
  • V letech 1961 až 2005 byly i ve výzbroji československé armády a poté české armády. MiG-21 MF číslo 4313, který je pohřbený, vznikl v roce 1971 a ze služby byl vyřazený v roce 1996. Stroj nalétal 1773 letových hodin, bojových akcí se ale neúčastnil.

Dvaačtyřicetiletý britský umělec Roger Hiorns, jenž měl před dvěma lety samostatnou výstavu v Galerii Rudolfinum, nechal v neděli odpoledne v parku v areálu Výzkumného centra ELI Beamlines v Dolních Břežanech u Prahy pohřbít jeřábem pod zem vojenský letoun MiG-21.

Akci pořádá právě Galerie Rudolfinum v rámci oslav sté výstavy, již zahájila na začátku září. 

V rámci aktu se záměrně hovoří o "pohřbení", nikoli o "pohřbu", neboť jde především o fyzickou aktivitu, nikoli o pietní akt.

Ideu pohřbívání letadel sleduje kurátor akce David Korecký několik let a podle něj jde o symbolický akt, při kterém se loučí epocha vývoje představená letounem MiG. Dolní Břežany galerie vybrala kvůli kontextu díla. 

Podle Koreckého hrála při výběru lokality roli skutečnost, že na místě je začínající vědecké centrum. "Stojí na něčem, co je pro běžného smrtelníka neznámé. Možná se tady najde nový lék na rakovinu nebo se tu vyzkoumají nové, netušené vlastnosti materiálu," říká. 

Před zvednutím letounu do vzduchu ho zaměstnanci realizační firmy podepřeli speciálními hevery a zatáhli podvozek letadla do trupu. Jeřáb poté zvedl letoun do vzduchu a díky provazům se ho podařilo do hrobu umístit přesně podle plánu. Z celé akce vznikne podle Koreckého patnáctiminutový film.

Místo, kde je letadlo pohřbeno, nebude nijak výrazně označeno. "Jednou z možností je QR kód vylaserovaný do nejbližší lavičky, po jehož načtení se dozvíte více informací," doplnil Korecký.

Letadlo prošlo před uložením do země dekontaminačními a konzervačními pracemi, aby neobsahovalo nic, co by mohlo znečistit životní prostředí. Stavební firma bude stroj zakopávat nejméně tři dny.

Získat letoun, který by bylo možné pohřbít, nebylo jednoduché. Podobné stroje jsou totiž velmi nákladné a starší kusy jsou i památkově chráněné.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Kamerunu se srazily autobus a kamion s benzínem, uhořelo 53 lidí

Při srážce autobusu s kamionem přepravujícím benzín uhořelo v noci na středu na západě Kamerunu 53 lidí, informovala s odvoláním na tamní policii agentura AFP. Dalších 29 cestujících bylo vážně zraněno, nejčastěji se jedná o popáleniny. Mezi zraněnými jsou i tři děti.

Oběti kvůli požáru, který způsobil unikající benzín, nebylo možné identifikovat, uvedl guvernér regionu Awa Fonka Augustine.

Podle informací listu Actu Cameroun cisterně selhaly brzdy, srazila se s autobusem přepravujícím sedm desítek lidí a vše vybuchlo. K nehodě podle svědků nejspíš přispěla také mlha a špatná viditelnost na úzké silnici vedoucí po úbočí hory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy