Britská kniha roku: básně pro umírající manželku

Kultura Kultura, Red Kul
27. 1. 2010 10:50
Cenu Costa překvapivě získal Christopher Reid
Foto: Reuters

Londýn - Prestižní britskou literární cenu Costa Book Award pro knihu roku dostal v úterý v Londýně překvapivě básník Christopher Reid za sbírku The Scattering. Favoritem bylo totiž prozaické dílo Brooklyn irského spisovatele Colma Tóibína.

Ocenění se začalo udělovat v roce 1971 jako Whitbreadova cena. Od roku 1985 se z nejlepšího románu, knihy poezie, nejlepší prvotiny, biografie a dětské knihy volí i hlavní trofej - titul roku. Vítězům jednotlivých kategorií připadne 5 tisíc liber, celkovému laureátovi šestinásobek.

V roce 2006 se Whitbread, vlastník firmy Costa Coffee, rozhodl, že marketingově přímo podpoří svůj mezinárodní kavárenský řetězec a název změnil. O ceny se mohou ucházet knihy, jejichž autoři žijí v Británii nebo v Irsku.

Foto: Aktuálně.cz

Básně dostaly hlavní cenu pošesté. Devětkrát ji získal román, čtyřikrát prvotina, pětkrát životopis a jen jednou dětská kniha. Reid vítěznou sbírku věnoval své manželce, která zemřela v roce 2005. Porota označila knihu za "mimořádně jímavou, působivou a poctivou".

Knížka je složená ze čtyř oddílů. První autor napsal poté, co se dozvěděl o manželčině nemoci, další tři po její smrti. "Raději bych tu knihu býval nenapsal," řekl při přebírání ceny básník, který byl už dvakrát v užší nominaci.

Přesto je "naprosto nadšen", že se ocitl ve společnosti Teda Hughese a Seamuse Heaneyho, kteří cenu získali dvakrát. "Chtěl jsem jí říci, proč mi bude tolik chybět. Naštěstí se mi podařilo dokončit první část, dokud byla naživu," dodal nečekaný vítěz.

Skoro všichni totiž očekávali, že vyhraje Tóibínův Brooklyn - příběh Irčanky Eilis Laceyové, která v 50. letech minulého století cestuje do New Yorku na pozvání kněze, jenž se nabídne, že jí pomůže najít práci.

Foto: Aktuálně.cz

Pro Tóibína byla Costa za nejlepší román jedním z prvních velkých vítězství: irský autor je ceněný a oblíbený, ale ceny mu doposud spíš unikaly.

Jeho výhra byla o to cennější, že kniha předčila i opěvovaný historický román Wolf Hall, za nějž Angličanka Hilary Mantelová dostala koncem minulého roku Man Bookerovu cenu. Sázková kancelář William Hill tak Brooklyn stanovila za hlavního adepta na celkové ocenění Costa, když mu přidělila kurs 6:4.

A to byl poměr, který Toíbín často nedostává.  Spisovatel si také na téma oblíbených sázek na literární ceny zažertoval: "Vyhrál jsem spoustu peněz, když jsem si na Bookerovi vsadil na Hillary Mantelovou s kursem 12:1. Ona si na mě asi nevsadila."

Čtěte také:
Bookerovu cenu pro sebe zosnoval Thomas Cromwell

Tóibín mohl být dalším Irem, který by v Costa Book Award uspěl - loni se celkovým vítězem stal irský spisovatel Sebastian Barry.

Foto: Reuters

Mezi prvotinami porotu letos nejvíce zaujal román Beauty spisovatele Raphaela Selbournea, jenž pojednává o bangladéšské ženě prchající od své rodiny.

Nejlepším životopisným dílem byla vyhlášena biografie The Strangest Man: The Hidden Life of Paul Dirac, Quantum Genius od Grahama Farmela, která pojednává o osudu nositele Nobelovy ceny, odborníka na kvantovou fyziku Paula Diraka.

Z dětských knih se porotě nejvíc líbilo dílo The Ask and the Answer autora Patricka Nesse, druhý díl trilogie nazvané Chaos Walking.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Někdejší Trumpův právník Cohen znovu nastoupil do vězení

Někdejší právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen znovu nastoupil do vězení poté, co jej v květnu úřady propustily do domácího vězení kvůli obavám, že by mohl přijít do styku s lidmi nakaženými koronavirem. Americké úřady podle Cohenova právníka došly k závěru, že někdejší Trumpův důvěrník porušil podmínky, na jejichž základě byl propuštěn do domácího vězení, napsal server televize CNBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Americké úřady se bojí, že by se Epsteinova přítelkyně mohla po svém zatčení zabít. Nosí proto i oblek z papíru

Americké federální úřady se obávají, že by dlouholetá přítelkyně zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellová mohla po svém zatčení spáchat ve vězení sebevraždu. Sebrali jí proto veškeré látkové oblečení a povlečení a dali jí namísto toho oblek z papíru, napsala agentura AP s odkazem na nejmenovaný informovaný zdroj.

Maxwellová je nyní ve federální věznici ve městě New York. Tamní vězeňská služba přitom přijala výjimečná opatření, jejichž cílem je zajistit, aby si zadržená neublížila sama nebo ji nenapadli spoluvězni, uvedl zdroj AP.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Slavia dostala za pyrotechniku pokutu 100 tisíc

Fotbalová Slavia dostala od disciplinární komise Ligové fotbalové asociace pokutu 100 tisíc korun za to, že fanoušci Pražanů v domácím zápase s Plzní masivně použili pyrotechniku. Šlágr druhého kola prvoligové nadstavby, který Slavia vyhrála 1:0 a zajistila si obhajobu titulu, byl kvůli pyrotechnice z tribun na dvě minuty přerušen.

Ve dvacetitisícovém stadionu v Edenu bylo vzhledem k opatřením proti šíření nemoci covid-19 zhruba 3500 diváků.

Jiný pražský klub Sparta musí zaplatit 20 tisíc korun za nesportovní chování svých příznivců ve finále domácího poháru v Liberci, kde při vítězství 2:1 použili pyrotechniku a poškodili zařízení stadionu.

Kondiční trenér Liberce Petr Hejný má pozastavenou funkci na dva soutěžní zápasy. Navíc dostal pokutu deset tisíc korun za nesportovní chování a nevhodné výroky k rozhodčích po prohraném finále MOL Cupu.

Pět hráčů dostalo druhou žlutou kartu v nadstavbě, což znamená stopku na jedno utkání. To se týká jen mladoboleslavského Jaroslava Zeleného, jehož tým v neděli sehraje v Liberci kvalifikační duel o postup do 2. předkola Evropské ligy.

Sparťany Bořka Dočkala, Libora Kozáka, Ladislava Krejčího i Romana Potočného z Ostravy mohou jejich kluby z trestu vyplatit, aby začali novou sezonu s čistým štítem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy