Britská kniha roku: básně pro umírající manželku

Kultura Kultura, Red Kul
27. 1. 2010 10:50
Cenu Costa překvapivě získal Christopher Reid
Foto: Reuters

Londýn - Prestižní britskou literární cenu Costa Book Award pro knihu roku dostal v úterý v Londýně překvapivě básník Christopher Reid za sbírku The Scattering. Favoritem bylo totiž prozaické dílo Brooklyn irského spisovatele Colma Tóibína.

Ocenění se začalo udělovat v roce 1971 jako Whitbreadova cena. Od roku 1985 se z nejlepšího románu, knihy poezie, nejlepší prvotiny, biografie a dětské knihy volí i hlavní trofej - titul roku. Vítězům jednotlivých kategorií připadne 5 tisíc liber, celkovému laureátovi šestinásobek.

V roce 2006 se Whitbread, vlastník firmy Costa Coffee, rozhodl, že marketingově přímo podpoří svůj mezinárodní kavárenský řetězec a název změnil. O ceny se mohou ucházet knihy, jejichž autoři žijí v Británii nebo v Irsku.

Foto: Aktuálně.cz

Básně dostaly hlavní cenu pošesté. Devětkrát ji získal román, čtyřikrát prvotina, pětkrát životopis a jen jednou dětská kniha. Reid vítěznou sbírku věnoval své manželce, která zemřela v roce 2005. Porota označila knihu za "mimořádně jímavou, působivou a poctivou".

Knížka je složená ze čtyř oddílů. První autor napsal poté, co se dozvěděl o manželčině nemoci, další tři po její smrti. "Raději bych tu knihu býval nenapsal," řekl při přebírání ceny básník, který byl už dvakrát v užší nominaci.

Přesto je "naprosto nadšen", že se ocitl ve společnosti Teda Hughese a Seamuse Heaneyho, kteří cenu získali dvakrát. "Chtěl jsem jí říci, proč mi bude tolik chybět. Naštěstí se mi podařilo dokončit první část, dokud byla naživu," dodal nečekaný vítěz.

Skoro všichni totiž očekávali, že vyhraje Tóibínův Brooklyn - příběh Irčanky Eilis Laceyové, která v 50. letech minulého století cestuje do New Yorku na pozvání kněze, jenž se nabídne, že jí pomůže najít práci.

Foto: Aktuálně.cz

Pro Tóibína byla Costa za nejlepší román jedním z prvních velkých vítězství: irský autor je ceněný a oblíbený, ale ceny mu doposud spíš unikaly.

Jeho výhra byla o to cennější, že kniha předčila i opěvovaný historický román Wolf Hall, za nějž Angličanka Hilary Mantelová dostala koncem minulého roku Man Bookerovu cenu. Sázková kancelář William Hill tak Brooklyn stanovila za hlavního adepta na celkové ocenění Costa, když mu přidělila kurs 6:4.

A to byl poměr, který Toíbín často nedostává.  Spisovatel si také na téma oblíbených sázek na literární ceny zažertoval: "Vyhrál jsem spoustu peněz, když jsem si na Bookerovi vsadil na Hillary Mantelovou s kursem 12:1. Ona si na mě asi nevsadila."

Čtěte také:
Bookerovu cenu pro sebe zosnoval Thomas Cromwell

Tóibín mohl být dalším Irem, který by v Costa Book Award uspěl - loni se celkovým vítězem stal irský spisovatel Sebastian Barry.

Foto: Reuters

Mezi prvotinami porotu letos nejvíce zaujal román Beauty spisovatele Raphaela Selbournea, jenž pojednává o bangladéšské ženě prchající od své rodiny.

Nejlepším životopisným dílem byla vyhlášena biografie The Strangest Man: The Hidden Life of Paul Dirac, Quantum Genius od Grahama Farmela, která pojednává o osudu nositele Nobelovy ceny, odborníka na kvantovou fyziku Paula Diraka.

Z dětských knih se porotě nejvíc líbilo dílo The Ask and the Answer autora Patricka Nesse, druhý díl trilogie nazvané Chaos Walking.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Biden bude podporovat vzájemně dojednané dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, řekl úřadující vyslanec USA při OSN

Zdroj: ČTK
Další zprávy