Britové sehnali 50 milionů a koupí si od vévody Tiziana

Red Kul
2. 2. 2009 13:15
Veřejná kampaň byla nakonec úspěšná
Foto: BBC

Londýn - Britská celonárodní kampaň bojující za to, aby zůstal Tizianův obraz Diana a Actaeton součástí kulturního dědictví a byl k dispozici veřejnosti, byla nakonec úspěšná.

Skotská národní galerie a londýnská Národní galerie měly do konce roku čas sehnat 50 milionů liber, aby mohly obraz odkoupit od sedmého vévody ze Sutherlandu, který ho jinak chtěl odprodat soukromému zájemci v aukci.

Obě instituce samy přispěly sumami 4,6 - potažmo 12,5 - milionu liber. Deset milionů dal Fond národního dědictví. Jeho zástupkyně Jenny Abramsky řekla, že desetimilionový dar byl jen výjimečný, ale že i v době ekonomické krize si ho vyžádala nutnost chránit kulturní dědictví.

Skoro osm milionů přišlo ze soukormých darů a sumou 12,5 milionu přispěla skotská vláda - i ta se dočkala kritiky od tamních poslanců, že nyní existují důležitější výdaje.

Všechny instituce své příspěvky obhajovaly tím, že obrazy by tu měly zůstat jako inspirace i pro budoucí generace. Dílo visí ve skotské galerii už přes dvě stě let a je součástí vévodovy takzvané Bridgewatererské sbírky, která obsahuje i další Tizianův obraz Diana a Callisto, tři práce od Rafaela i obrazy, jejichž autory jsou Rembrandt, Van Dyck a Tintoretto.

Foto: BBC

Celý soubor byl galerii zapůjčen po druhé světové válce. Jeho současný majitel loni v létě ohlásil, že oba Tiziany hodlá prodat, aby získal částku 100 milionů liber. Zároveň "vybídnul" zmíněné galerie, ať samy seženou tuto sumu; pak jim obě vrcholná díla benátského malířství zůstanou v dlouhodobé zápůjčce.

Na Dianu a Actaeona bylo potřeba polovinu ze sta milionů sehnat do konce roku; protože se to podařilo, druhý Tizian nyní bude k prodeji někdy v průběhu čtyř následujících let.

Minimálně z českého pohledu jsou zajímavé dvě věci: jak Britové bojovali za "cizího" autora a že se vůči aristokratovi v médiích nezdvihla "vlna spravedlivého rozhořčení".  Kromě jiného možná i proto, že majitel je vlastně docela velkorysý. Ceny obrazů by podle BBC na otevřeném trhu dosáhly trojnásobku.

Foto: BBC2

Na podporu kampaně, jež vyzývala k záchraně děl, vystoupili i známí britští výtvarníci Lucien Freud, Damien Hirst nebo David Hockney. Tracy Eminová, jejíž práce mají ke klasické malbě dost daleko, jejich petici odnesla do Downing Street spolu s malou reprodukcí obrazu a slovy, že kulturní dědictví je v těchto časech důležitější než kdy dřív.

Sbírku podpořila i dvaapadesátiletá Kim Cattrallová, známá především jako Samantha ze seriálu Sexu ve městě. Fotograf Tom Hunter zachytil herečku a její kolegyně na snímku, který je moderní parafrází Tizianova díla. Vznik fotografie inicioval pořad The Culture Show na BBC2, aby tak podpořil sbírku.

Tizian (1488/90-1576) byl ve své době jedním z nejvyhledávanějších umělců a výrazně ovlivnil další směřování benátského malířství. Maloval portréty, krajiny a náboženská i mytologická témata. Zmíněné obrazy vznikly mezi lety 1556 a 1559 jako součást cyklu pro španělského krále Filipa II.

Šéf skotské galerie řekl, že považuje nákup Tiziana za zásadní investici, která je nutná jednou dvakrát za století - přestože si je vědom velkého tlaku na veřejné výdaje. "Je to stejné, jako kdyby z Louvru zmizela Mona Lisa," popsal situaci, kdyby nesehnali peníze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy