Black Hand znovu zasahuje. I i bez podpory Prahy 6

Irena Hejdová Irena Hejdová
30. 11. 2008 8:30
Zrušené Kulturně-sociální centrum chystá sraz pamětníků
Foto: Aktuálně.cz

Praha - V 90. letech to bylo jedno z míst alternativní kultury v Praze. Kulturně-sociální centrum Black Hand sídlilo v dejvické Kafkově ulici v objektu bývalé školy, první představení tu odehrál slavný soubor Teatr Novogo Fronta.

Nápad založit Kulturně-sociální centrum, jak se prostor oficiálně jmenoval, vznikl podle zakladatele Petra Bergmanna v roce 1990, první aktivity vznikly již v roce 1992.

„Po dlouhou dobu to bylo vedle Roxy a podobných několika málo prostor jedno z mála center alternativní kultury," říká Bergmann.

Scházela se tu pražská alternativní mládež, byly tu zkušebny kapel i zázemí řady neziskových organizací. „V centru byly také divadla, výtvarné ateliéry, fotokomora, bylinková čajovna, mateřské centrum a podobně," vzpomíná aktivista.

V Centru zvaném Black Hand vystupovala řada dnes slavných interpretů. Teatr Novogo Fronta tu měl i první stálou zkušebnu, ateliér zde měl sochař David Černý, dvě velké výstavy tu instaloval tehdy nepříliš známý fotograf Ibra Ibrahimovič.

Věra Bílá
Věra Bílá | Foto: Aktuálně.cz

V Centru proběhly mimo jiné jedny z prvních koncertů tehdy širší veřejnosti zcela neznámé romské zpěvačky Věry Bílé, uskutečnily se tu první české festivaly elektronické hudby, první veřejné graffiti show.

„Byl to organický prostor, kde se věci měnily, vyvíjely spontánně, lidé přicházeli a odcházeli a s nimi i nápady na využití prostor a umělecké realizace," vzpmoíná nostalgicky Bergmann.

Na konci roku 1997, po přibližně pěti letech, Centrum zaniklo, následně na podzim roku 1998 bylo zbouráno. Radnice tehdy tvrdila, že zchátralou budovu musí strhnout, aby pod ní vznikly podzemní garáže a na povrchu park.

„Důvodů bylo víc, ale jako hlavní bych viděl převažující nevoli ze strany vlastníka, tedy Městské části Praha 6, mít v lokalitě centrum alternativní kultury," vzpomíná Bergmann.

Podle Bergmanna byl příčinou zániku i nedostatek vůle samotných uživatelů Centra bojovat, zasadit se o jeho zachování, případně pokračování projektu v jiných prostorách. „Nic srovnatelného, co by rozsahem a filozofií dejvické centrum připomínalo,
od té doby nevzniklo," tvrdí Bergmann.

Letos, symbolicky 10 let od demolice, se jeho pamětníci a fanoušci setkají na vzpomínkové akci: 30. listopadu od 17 hodin v Café Calma v Kafkově ulici, kde Centrum stávalo. Zváni jsou prý všichni, kdo měli Centrum rádi a chodili tam a nebo se na činnosti podíleli.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy