Benátský mouřenín zahájí federální shakespearovské léto

Irena Hejdová Irena Hejdová
25. 6. 2008 9:45
Slavnosti letos nabízejí dvě pražské premiéry
Letní shakespearovské slavnosti - Sen noci svatojanské
Letní shakespearovské slavnosti - Sen noci svatojanské | Foto: Agentura Schok

Praha - Obnovená premiéra Othella zahájí ve středu Letní shakespearovské slavnosti. I letos nabídne akce osvědčený mix shakespearovských her, populárních herců z divadelních prken, hvězdiček televizních seriálů i historických kulis.

To je důvod, proč se sem chodí ve velkém (a čím dál větším) za většinou solidním, i když nijak novátorským divadlem. Celkem letos proběhne od 25. června až do 8. září rekordních 158 představení, z toho skoro stovka v Praze.

Jinak se ale slavnosti čím dál víc federalizují: k Praze, Brnu a Bratislavě přibyla letos ještě Ostrava a Košice. Navíc inscenace nevznikají jen v metropoli, dvojjazyčné bývá i obsazení - známá je třeba role chůvy z Romea a Julie v podání Emílie Vášáryové.

Foto: Agentura Schok
Čtěte také:
Recenze: Othello na Hradě nepřeceňuje své síly

V programu je letos desítka inscenací, z toho čtyři premiéry a dva hostující projekty. Pražské premiéry zastoupí Komedie omylů a Sen noci svatojánské. Obě poprvé proběhnou na nádvoří Hudební fakulty AMU v Lichtenštejnském paláci na Malostranském náměstí (8. a 27. července).

Shakespearova raná hra Komedie omylů se na festivalu uvádí vůbec poprvé. V režii Ivana Rajmonta tu budou hrát Martin Pechlát, Filip Rajmont a Jitka Čvančarová - kterou organizátoři nazývají "českou Sophií Loren" a udělali z ní tvář letošních vizuálů.

V obnovené premiéře Othella v režii Petra Kracika ústřední dvojici Othella a Desdemony hrají Martin Zahálka a Zuzana Vejvodová, Jaga v ní nově ztvární Martin Stránský.

Foto: Agentura Schok

Po loňském úspěchu v Bratislavě míří do Česka Sen noci svatojánské. V roli královny víl Titanie se ve velké ženské roli na slavnostech poprvé objeví populární Ivana Jirešová, jejího manžela, krále skřítků Oberona, ztvární Oldřich Vízner, Puka hraje Táňa Pauhofová.

Vrátí se i Jan Tříska v roli otroka Kalibana z Bouře či komedie Jak se vám líbí s Mariánem Labudou nebo Martinem Dejdarem. Brno a Košice má potěšit Kupec benátský s Bolkem Polívkou - z Brna do Prahy přijede na hostování Husa na provázku s představením Smím prosit, Lady? Macbeth.

Foto: Letní shakespearovské slavnosti - Sen noci svatojanské

Ostrava uvítá Komedii omylů či Richarda III. - ten tu bude k vidění v nastudování krakovského divadla s Jerzy Stuhrem v hlavní roli. Bratislava zase nabídne Antonia a Kleopatru v nastudování Michala Vajdičky; drama bude v Praze uvedeno příští rok.

Vstupenky oproti loňsku zdražily, produkce festivalu to vysvětluje vyšším diváckým komfortem. "Sedadla na obou pražských scénách jsou poprvé číslována a jejich počet v hledištích se výrazně snižuje," vysvětluje mluvčí Magdalena Bičíková.

Na Pražském hradě bude míst méně zhruba o stovku; na první třetinu hlásí pořadatelé prodaných osmdesát procent vstupenek.

Festival bude popáté spojen s výstavou Maximální fotografie ze sbírek skupiny PPF. letos to bude výběr z díla Václava Chocholy, klasika české portrétní a výtvarné fotografie. Pod názvem Noční chodec bude od 2. července k vidění v jižních zahradách Pražského hradu.

Kompletní program Letních shakespearovských slavností 2008 najdete na
www.shakespeare.cz

 

Právě se děje

před 37 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

Další zprávy