reklama
 
 

Batmánie útočí. Temný rytíř se vrací a má i syna

26. 7. 2012 7:25
Fanoušci si užijí dva nově vydané komiksové booky

Recenze - Možná se vám zdá, že je všude přebatmanováno. Ve čtvrtek vtrhl i do našich kin třetí Nolanův film, který si drží závratně vysoké skóre na Rotten Tomatoes i IMDB, a teprve uvidíte, co to znamená batmánie.

Svět zažívá netopýří mánii v poměrně pravidelných odstupech už od roku 1989, kdy s prvním „pořádným" Batmanem přišel milovník podivna Tim Burton, který navázal na tehdy zcela revoluční pojetí Netopýřího muže jako postavy plné skrytých stínů a velmi věrně se držel „komiksovosti" postav. Ale jak je to s Batmanem v Česku?

Čtěte také
Recenze: Temný rytíř povstal a prohrál. Ale hrdě
Temný rytíř musí uspět. Nolan využívá své dobré pověsti

S určitostí můžeme říci, že onu první vlnu batmánie z roku 1989 jsme minuli. Batman sice šel v našich kinech v roce 1990, ale film s divným chlápkem převlékajícím se za netopýra byl na české publikum… příliš divný. Přesto zafungoval. Stovky, ba tisíce kluků objevily Temného rytíře (seriál, který se dal při hranicích s Rakouskem chytit na ORF byl jen slabý odvar), sémě komiksové gramotnosti bylo zaseto.

Kdy se zrodil Temný rytíř?

Následující filmy zasahovaly Česko se stále větší razancí. Tento článek se ale spíše než filmům bude věnovat původnímu médiu, z něhož temný rytíř povstal. Komiksu.

Pro začátek musíme zmínit několik dat. Tím prvním je rok 1939. Tehdy Bob Kane stvořil jednu z nejlépe vymyšlených komiksových postav všech dob. Jak říká Michael Chabon ve svém románu o komiksech Úžasná dobrodružství Kavaliera a Cleye (česky Odeon 2004), není důležité, co všechno superhrdina umí. Důležitý je motiv. A pomsta rodičů byla, je a bude dostatečně silný motiv, aby táhnul.

Kupodivu další pro nás podstatné datum je až rok 1986, kdy v DC Comics vychází Batman: The Dark Knight kreslíře a scenáristy Franka Millera (Sin City). Pod názvem Návrat temného rytíře se komiks stal jedním z nejslavnějších (ne-li nejslavnějším) batmanovských příběhů všech dob.

Právě z něj vycházel Tim Burton, byl to Miller, kdo položil základ ke změně vnímání netopýřího muže. Z bijce záporáků se z něj stává komplikovaná postava s ještě komplikovanějšími motivy.

Návrat temného rytíře přišel s Batmanem, jak ho známe dnes, i když těžiště příběhu leží v budoucnosti, kdy je už Bruce Wayne válečný veterán, kterému dochází dech. Jenže ve městě se objevuje nová hrozba, a Batman musí být ještě tvrdší, než byl kdy dřív, i když oficiálně jsou všichni superhrdinové ve výslužbě. Waynovi je 55 let a tuší, že zastavení samozvaného padoucha ho může stát všechno. Právě tento komiks vychází den před filmovou premiérou v druhém českém vydání a důstojné podobě v pevných deskách.

Návrat temného rytíře rozhodně nekončí pozitivně (na rozdíl od nejnovějšího filmu), a právě temný závěr ze světa budoucnosti, kde není vidět žádné jasné východisko z bezútěšné situace (v komiksu i nadále zuří studená válka), byl svým způsobem revoluční. Klasiku žánru dozajista ocení jak fajnšmekři, tak nová generace komiksofilů.

Batman má syna?

Návrat temného rytíře ale není jediným komiksem, který k premiéře vychází. Další novinka (a to na české poměry doslovná, protože originál vyšel v roce 2006) představuje kapitolu batmanovské historie z pera okultisty Granta Morrisona, s prostým názvem Batman a syn. I Morrison se snažil přijít s příběhem, který by se zapsal do dějin. Také díky bohaté výpravě v podobě kresby Andyho Kuberta se mu to v zásadě povedlo.

Batman se v rychlém sledu musí utkat nejen s Jokerem, který zde protentokrát hraje pouze druhé housle, ale zejména s Talií al Ghul a její armádou Man-Batů (lidé zmutovaní do podoby obřích netopýrů po požití séra profesora Kirka Landstroma). Talia je dcera Ra's Al Ghula, kterého znají čeští diváci z filmu Batman začíná. V bizarní situaci představí Waynovi jeho údajného syna s příznačným jménem Damian.

Eugenicky dokonalý jedinec, potomek dcery pána zločinu a nejlepšího detektiva světa má převzít vládu nad světem.

Je krutý, nelítostný a vzteklý. A Batman si jej má odvést s sebou domů a dělat mu milujícího tatínka. Situace je to svým způsobem zábavná, Morrisonovi se daří udržet atmosféru, ale po stěží pochopitelném střihu nastává okamžik, kdy je obtížné zorientovat se, kterým směrem a hlavně jak daleko do budoucnosti se celý příběh posunul. Ke slovu se dostane dokonce i sám Satan a to je, přiznejme si, moc i na Batmana.

I tak se jedná o další velkovýpravný komiksový book v české mutaci, jenž si fanoušci Batmana, kteří v posledních letech uvykli nepravidelnému, ale o to kvalitnějšímu přísunu batmanovských komiksů, nemohou nechat ujít. Zejména cestou z nebo do kina.

Jesse Delperdang, Andy Kubert, Grant Morrison: Batman a syn (Batman and Son). BB/art, 2012
Frank Miller: Návrat Temného rytíře. Crew, 2012.

autor: Richard Klíčník | 26. 7. 2012 7:25

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama