Batmánie útočí. Temný rytíř se vrací a má i syna

Richard Klíčník
26. 7. 2012 7:25
Fanoušci si užijí dva nově vydané komiksové booky
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Možná se vám zdá, že je všude přebatmanováno. Ve čtvrtek vtrhl i do našich kin třetí Nolanův film, který si drží závratně vysoké skóre na Rotten Tomatoes i IMDB, a teprve uvidíte, co to znamená batmánie.

Svět zažívá netopýří mánii v poměrně pravidelných odstupech už od roku 1989, kdy s prvním „pořádným" Batmanem přišel milovník podivna Tim Burton, který navázal na tehdy zcela revoluční pojetí Netopýřího muže jako postavy plné skrytých stínů a velmi věrně se držel „komiksovosti" postav. Ale jak je to s Batmanem v Česku?

Čtěte také
Recenze: Temný rytíř povstal a prohrál. Ale hrdě
Temný rytíř musí uspět. Nolan využívá své dobré pověsti

S určitostí můžeme říci, že onu první vlnu batmánie z roku 1989 jsme minuli. Batman sice šel v našich kinech v roce 1990, ale film s divným chlápkem převlékajícím se za netopýra byl na české publikum… příliš divný. Přesto zafungoval. Stovky, ba tisíce kluků objevily Temného rytíře (seriál, který se dal při hranicích s Rakouskem chytit na ORF byl jen slabý odvar), sémě komiksové gramotnosti bylo zaseto.

Návrat temného rytíře vyšel i česky.
Návrat temného rytíře vyšel i česky. | Foto: Crew

Kdy se zrodil Temný rytíř?

Následující filmy zasahovaly Česko se stále větší razancí. Tento článek se ale spíše než filmům bude věnovat původnímu médiu, z něhož temný rytíř povstal. Komiksu.

Pro začátek musíme zmínit několik dat. Tím prvním je rok 1939. Tehdy Bob Kane stvořil jednu z nejlépe vymyšlených komiksových postav všech dob. Jak říká Michael Chabon ve svém románu o komiksech Úžasná dobrodružství Kavaliera a Cleye (česky Odeon 2004), není důležité, co všechno superhrdina umí. Důležitý je motiv. A pomsta rodičů byla, je a bude dostatečně silný motiv, aby táhnul.

Kupodivu další pro nás podstatné datum je až rok 1986, kdy v DC Comics vychází Batman: The Dark Knight kreslíře a scenáristy Franka Millera (Sin City). Pod názvem Návrat temného rytíře se komiks stal jedním z nejslavnějších (ne-li nejslavnějším) batmanovských příběhů všech dob.

Návrat temného rytíře vyšel i česky.
Návrat temného rytíře vyšel i česky. | Foto: Crew

Právě z něj vycházel Tim Burton, byl to Miller, kdo položil základ ke změně vnímání netopýřího muže. Z bijce záporáků se z něj stává komplikovaná postava s ještě komplikovanějšími motivy.

Návrat temného rytíře přišel s Batmanem, jak ho známe dnes, i když těžiště příběhu leží v budoucnosti, kdy je už Bruce Wayne válečný veterán, kterému dochází dech. Jenže ve městě se objevuje nová hrozba, a Batman musí být ještě tvrdší, než byl kdy dřív, i když oficiálně jsou všichni superhrdinové ve výslužbě. Waynovi je 55 let a tuší, že zastavení samozvaného padoucha ho může stát všechno. Právě tento komiks vychází den před filmovou premiérou v druhém českém vydání a důstojné podobě v pevných deskách.

Návrat temného rytíře rozhodně nekončí pozitivně (na rozdíl od nejnovějšího filmu), a právě temný závěr ze světa budoucnosti, kde není vidět žádné jasné východisko z bezútěšné situace (v komiksu i nadále zuří studená válka), byl svým způsobem revoluční. Klasiku žánru dozajista ocení jak fajnšmekři, tak nová generace komiksofilů.

Foto: BB Art

Batman má syna?

Návrat temného rytíře ale není jediným komiksem, který k premiéře vychází. Další novinka (a to na české poměry doslovná, protože originál vyšel v roce 2006) představuje kapitolu batmanovské historie z pera okultisty Granta Morrisona, s prostým názvem Batman a syn. I Morrison se snažil přijít s příběhem, který by se zapsal do dějin. Také díky bohaté výpravě v podobě kresby Andyho Kuberta se mu to v zásadě povedlo.

Batman se v rychlém sledu musí utkat nejen s Jokerem, který zde protentokrát hraje pouze druhé housle, ale zejména s Talií al Ghul a její armádou Man-Batů (lidé zmutovaní do podoby obřích netopýrů po požití séra profesora Kirka Landstroma). Talia je dcera Ra's Al Ghula, kterého znají čeští diváci z filmu Batman začíná. V bizarní situaci představí Waynovi jeho údajného syna s příznačným jménem Damian.

Eugenicky dokonalý jedinec, potomek dcery pána zločinu a nejlepšího detektiva světa má převzít vládu nad světem.

Foto: BB Art

Je krutý, nelítostný a vzteklý. A Batman si jej má odvést s sebou domů a dělat mu milujícího tatínka. Situace je to svým způsobem zábavná, Morrisonovi se daří udržet atmosféru, ale po stěží pochopitelném střihu nastává okamžik, kdy je obtížné zorientovat se, kterým směrem a hlavně jak daleko do budoucnosti se celý příběh posunul. Ke slovu se dostane dokonce i sám Satan a to je, přiznejme si, moc i na Batmana.

I tak se jedná o další velkovýpravný komiksový book v české mutaci, jenž si fanoušci Batmana, kteří v posledních letech uvykli nepravidelnému, ale o to kvalitnějšímu přísunu batmanovských komiksů, nemohou nechat ujít. Zejména cestou z nebo do kina.

Jesse Delperdang, Andy Kubert, Grant Morrison: Batman a syn (Batman and Son). BB/art, 2012
Frank Miller: Návrat Temného rytíře. Crew, 2012.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy