Balvín odsunul o půl roku nástup Fajta do NG

ČTK Kultura ČTK, Kultura
12. 12. 2013 15:17
Fajt se domluvil s Balvínem, že NG povede až od 1. července 2014.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Historik umění Jiří Fajt bude řídit Národní galerii v Praze (NG) místo od 1. ledna až od 1. července 2014. Dohodl se na tom s ministrem kultury Jiřím Balvínem. Do té doby zůstane řízením NG pověřený ředitel Sbírky starého umění Vít Vlnas.

"Ministr mi nabídl odsun termínu, kdy bych se měl funkce ujmout, což byla pro mě novinka. Činil jsem vzhledem ke svým německým zaměstnavatelům i lidem, kteří se mnou do Národní galerie přijdou, kroky směřující k tomu, že se tak stane již 1. ledna. Teď to budu muset všechno zase komunikovat znovu," řekl Fajt s tím, že Balvínův návrh vzal na vědomí. "Musím čekat na nového partnera, ministra kultury, a jsem připraven s ním dál o termínu svého nástupu jednat," dodal.

Balvín podle něj svým návrhem řešil situaci, do níž se dostal, kdy určitá část veřejnosti tlačí na Fajtovo odvolání, jiná, podle Fajta větší, zase po ministrovi požaduje, aby do personálních otázek v NG již nezasahoval.

"Nástup nového generálního ředitele současná situace v NG nevyžaduje, neboť všechny úkoly, které právní řád NG ukládá, NG včas a řádně plní, situace je zcela stabilizovaná. Ministr kultury Jiří Balvín nepokládá za současné vlády, jejíž mandát brzy skončí, za správné jmenovat jiného generálního ředitele NG," uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. Balvín ale nového generálního ředitele jmenovat nemusí, Fajt jmenovaný je a Vlnas je pověřený výkonem funkce generálního ředitele.

Fajta do čela NG jmenovala Balvínova předchůdkyně Alena Hanáková v době, kdy její vláda byla již v demisi. Podle jejího záměru se měl funkce ujmout od září, v létě se ale Fajt s Balvínem dohodli na nástupu od 1. ledna. Spekulovalo se v té době o tom, že stejně jako odvolal nového ředitele Národního divadla Jana Buriana, plánuje Balvín odvolat také Fajta. Po aféře v divadle ale tak neučinil.

Bývalý ředitel České televize Jiří Balvín hovoří 28. června s novináři po jednání s premiérem Jiřím Rusnokem v Kramářově vile. Balvín přijal místo ministra kultury v Rusn
Bývalý ředitel České televize Jiří Balvín hovoří 28. června s novináři po jednání s premiérem Jiřím Rusnokem v Kramářově vile. Balvín přijal místo ministra kultury v Rusn | Foto: ČTK

Fajt si později stěžoval, že ministr s ním v době, kdy by se měl připravovat na převzetí galerie, nekomunikuje. Balvín jej ani neinformoval o tom, že zřídil nový poradní sbor pro otázky Národní galerie. Ministerstvo k tomu říkalo, že tým je nezávislým poradním orgánem ministra a měl by se zabývat situací NG bez ohledu na to, kdo zrovna je nebo bude v jejím čele.

V kruzích obeznámených s děním kolem NG se spekuluje o tom, že poradní sbor měl přimět ministra, aby Fajta z čela NG odvolal.

Po čtvrteční schůzce ministerstvo s Fajtem stále počítá, NG ale nebude mít řádného ředitele více než rok. Podle kritiků z řad odborníků i politiků tak nemůže být situace v NG stabilizovaná. Provizorium se neblaze odráží i třeba na možnosti instituce získávat sponzorské peníze, přitom dotace od státu se stále snižuje.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy