Jak vyřešit nerovnost pohlaví v umění. Americké muzeum letos kupuje jen díla žen

ČTK ČTK, AFP
16. 2. 2020 12:49
Přední americké muzeum se rozhodlo, že letos zkusí napravit nerovnost pohlaví ve svých sbírkách.
Baltimorské muzeum vlastní přes 1000 děl Henriho Matisse.
Baltimorské muzeum vlastní přes 1000 děl Henriho Matisse. | Foto: Baltimore Museum of Art

Baltimorské muzeum umění ve státě Maryland vlastní světově největší sbírku obrazů francouzského výtvarníka Henriho Matisse. Koncem loňského roku vydalo prohlášení, které zaplnilo stránky předních médií: instituce se zavázala, že letos bude kupovat výhradně díla žen. Píše o tom agentura AFP.

Pohled do baltimorského muzea.
Pohled do baltimorského muzea. | Foto: Baltimore Museum of Art

"Myslím, že to je radikální rozhodnutí, které přichází ve vhodné chvíli," říká ředitel muzea Christopher Bedford. Spojené státy si právě letos připomínají sté výročí schválení 19. dodatku ústavy, který ženám zaručil volební právo.

Z více než 95 tisíc děl, která baltimorské muzeum vlastní, tvoří obrazy namalované ženami pouhá čtyři procenta.

"My však jsme instituce, na níž se široce podílely ženy," argumentuje Christopher Bedford. První ředitelkou muzea byla žena a díky sestrám Coneovým, sběratelkám umění z Baltimoru, a jejich přátelství s Henrim Matissem muzeum získalo bohatou sbírku děl francouzského umělce.

Baltimorské muzeum proto letos vyčlení téměř 2,5 milionu dolarů, což je v přepočtu 57,5 milionu korun, na nákup děl autorek. Rovněž hodlá převěsit některé sbírky, aby se do popředí dostala díla vytvořená ženami, a kromě toho uspořádá dvacítku výstav představujících umělkyně.

Muzeum bude nadále přijímat i díla mužů, avšak pouze pokud je dostane v podobě daru.

Disproporce mezi muži a ženami zdaleka není specialitou baltimorské instituce. Ve světových galeriích představuje normu. Proslulost umělkyň, jako byla francouzská portrétistka Élisabeth Vigée-Lebrunová, mexická malířka Frida Kahlová nebo francouzská sochařka Louise Bourgeoisová, je výjimkou.

Pohled do baltimorského muzea.
Pohled do baltimorského muzea. | Foto: Baltimore Museum of Art

Studie loni zveřejněná vědeckým časopisem Plos-One spočítala, že 18 největších amerických muzeí ze svých sbírek vystavuje z 87 procent díla mužů a z 85 procent díla bělochů.

V letech 2008 až 2018 zase podle webu Artnet.com a podcastu In Other Words z celkových 260 470 děl zakoupených 26 velkými americkými muzei jen 29 247 prací vytvořily ženy. Jedná se o pouhých 11 procent.

Podle Christophera Bedforda z baltimorského muzea je to výsledek diskriminace, jež trvá staletí. "Jestliže se nepostavíme proti tomuto zvyku a nenalezneme prostředek, jak proti němu bojovat, nikdy nebudeme mít skutečně vyvážené muzeum," zdůrazňuje.

Iniciativu baltimorského muzea mnozí uvítali jako dobrý nápad. Nezávislá kurátorka působící v Baltimoru Teri Hendersonová však odmítá termín radikální, který muzeum pro tutu akci používá.

"Soudím, že organizace a instituce používají termín radikální jako módní slovo, aniž by měly skutečně radikální program," prohlašuje Hendersonová. "Jeden rok nemůže napravit nerovnováhu ve světě umění. Může to být první, ale maličký krůček."

Christopher Bedford s tím souhlasí. "Iniciativa je jen začátkem. Doufám, že se k ní připojí další instituce," říká a slibuje, že na konci roku zveřejní bilanci.

Podle Teri Hendersonové je třeba učinit daleko významnější kroky. "Pokud muzea chtějí odrážet celé bohatství a diverzitu dnešního umění, musí investovat do žijících umělců," soudí.

"Přestaňte nakupovat umění, které není dobré, jen proto, že ho vytvořili známí bílí umělci. Vezměte na sebe riziko a investujte do černošských umělců a do živých barev," radí baltimorská kurátorka Hendersonová.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 6 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy