Bacon a Richter. Za jejich díla se platí od půl miliardy výš

14. 2. 2014 14:58
Na aukcích v Londýně se prodala dvě abstraktní díla Gerharda Richtera a obraz milence Francise Bacona.
Francis Bacon: Portrait of George Dyer.
Francis Bacon: Portrait of George Dyer. | Foto: Reuters

Londýn - Portrét od britského malíře Francise Bacona (1909-92) se v Londýně prodal při aukci současného umění za 42,2 milionu liber (1,41 miliardy korun). Oznámila to aukční síň Christie´s.

Gerhard Richter: Abstraktes Bild
Gerhard Richter: Abstraktes Bild | Foto: Reuters

V obdobné aukci byl ve středu večer v konkurenční síni Sotheby´s vydražen za 18 milionů liber (přes 600 milionů korun) obraz žijícího německého umělce Gerharda Richtera Wand (Zeď); ve čtvrtek se v Sotheby´s jiné Richterovo dílo Abstraktes Bild (Abstraktní obraz) z roku 1989 vydražilo za ještě větší cenu 19,5 milionu liber (653 milionů korun).

Obraz Portrait of George Dyer Talking (Portrét hovořícího George Dyera), který zachycuje Baconova milence, měl odhadní cenu 30 milionů liber. Díla tohoto malíře irského původu při aukcích pravidelně vynášejí vysoké částky. Loni v listopadu se v rovněž v Christie´s prodal Baconův triptych Three Studies of Lucian Freud (Tři studie Luciana Freuda) za 142,4 milionu dolarů (skoro 2,9 miliardy korun) a stal se nejdražším obrazem koupeným v aukci.

Richterův obraz Wand z roku 1994 byl sice na řadě výstav, ale poprvé se ve středu objevil na aukci. Překonal odhadní cenu o dva miliony liber.

Středeční aukce v Sotheby´s vynesla 88 milionů liber (téměř tři miliardy korun) a z 57 nabízených děl se neprodalo jen deset. "Ukázala, že na trhu je veliká poptávka," řekl šéf oddělení současného umění Sotheby´s Alex Branczik.

Andy Warhol: Mao
Andy Warhol: Mao | Foto: Aktuálně.cz

Londýnský trh s uměním kupředu ženou především bohatí kupci z nastupujících ekonomik. Nečastěji jde o sběratele z Číny, Ruska či Blízkého východu. Podle Sotheby´s se ale také mezi lety 2012 až 2013 zvýšila o 45 procent aktivita kupců z Latinské Ameriky.

Ve středu se v Sotheby´s prodal obraz čínského vůdce Mao Ce-tunga z roku 1973 od Andyho Warhola za 7,6 milionu liber. To je dvacetkrát víc než částka, za jakou byl naposledy vydražen v roce 2000, uvedl zástupce Sotheby´s.

Obraz Untitled (Rome) (Bez názvu (Řím)) z roku 1964 od Aneričana Cy Twomblyho se objevil na veřejnosti poprvé a byl prodán za 12 milionů liber. Je to nejen podstatně víc než odhadní cena, ale také rekord za dílo tohoto amerického výtvarníka.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 3,1 procenta, nejvíc od září

Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 3,1 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu víc než v březnu a nejvíc od loňského září. Největší podíl na tom má hlavně zdražení pohonných hmot a tabákových výrobků. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti březnu stouply ceny v dubnu o 0,5 procenta.

Analytici tak vysoký nárůst nečekali. Odhadovali, že dubnová meziroční inflace stoupne z březnových 2,3 procenta zhruba na 2,7 procenta.

Inflace vytrvale klesala od loňského července až do letošního března, kdy se zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku po sedmi měsících zastavilo. Podle ekonomů poroste inflace i v květnu, a to i kvůli otevření všech obchodů po několikaměsíční pauze způsobené epidemií koronaviru.

před 50 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Další zprávy