Bacon a Richter. Za jejich díla se platí od půl miliardy výš

14. 2. 2014 14:58
Na aukcích v Londýně se prodala dvě abstraktní díla Gerharda Richtera a obraz milence Francise Bacona.
Francis Bacon: Portrait of George Dyer.
Francis Bacon: Portrait of George Dyer. | Foto: Reuters

Londýn - Portrét od britského malíře Francise Bacona (1909-92) se v Londýně prodal při aukci současného umění za 42,2 milionu liber (1,41 miliardy korun). Oznámila to aukční síň Christie´s.

Gerhard Richter: Abstraktes Bild
Gerhard Richter: Abstraktes Bild | Foto: Reuters

V obdobné aukci byl ve středu večer v konkurenční síni Sotheby´s vydražen za 18 milionů liber (přes 600 milionů korun) obraz žijícího německého umělce Gerharda Richtera Wand (Zeď); ve čtvrtek se v Sotheby´s jiné Richterovo dílo Abstraktes Bild (Abstraktní obraz) z roku 1989 vydražilo za ještě větší cenu 19,5 milionu liber (653 milionů korun).

Obraz Portrait of George Dyer Talking (Portrét hovořícího George Dyera), který zachycuje Baconova milence, měl odhadní cenu 30 milionů liber. Díla tohoto malíře irského původu při aukcích pravidelně vynášejí vysoké částky. Loni v listopadu se v rovněž v Christie´s prodal Baconův triptych Three Studies of Lucian Freud (Tři studie Luciana Freuda) za 142,4 milionu dolarů (skoro 2,9 miliardy korun) a stal se nejdražším obrazem koupeným v aukci.

Richterův obraz Wand z roku 1994 byl sice na řadě výstav, ale poprvé se ve středu objevil na aukci. Překonal odhadní cenu o dva miliony liber.

Středeční aukce v Sotheby´s vynesla 88 milionů liber (téměř tři miliardy korun) a z 57 nabízených děl se neprodalo jen deset. "Ukázala, že na trhu je veliká poptávka," řekl šéf oddělení současného umění Sotheby´s Alex Branczik.

Andy Warhol: Mao
Andy Warhol: Mao | Foto: Aktuálně.cz

Londýnský trh s uměním kupředu ženou především bohatí kupci z nastupujících ekonomik. Nečastěji jde o sběratele z Číny, Ruska či Blízkého východu. Podle Sotheby´s se ale také mezi lety 2012 až 2013 zvýšila o 45 procent aktivita kupců z Latinské Ameriky.

Ve středu se v Sotheby´s prodal obraz čínského vůdce Mao Ce-tunga z roku 1973 od Andyho Warhola za 7,6 milionu liber. To je dvacetkrát víc než částka, za jakou byl naposledy vydražen v roce 2000, uvedl zástupce Sotheby´s.

Obraz Untitled (Rome) (Bez názvu (Řím)) z roku 1964 od Aneričana Cy Twomblyho se objevil na veřejnosti poprvé a byl prodán za 12 milionů liber. Je to nejen podstatně víc než odhadní cena, ale také rekord za dílo tohoto amerického výtvarníka.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Česko podepíše smlouvu na nákup dvanácti amerických vrtulníků ještě letos. Vyjdou na 14,5 miliardy korun

Stvrzení kontraktu do konce roku přislíbil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky," řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35. Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata dodal, že dosavadní vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. "Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou," řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. "A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete," řekl Opata.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šalamounovy ostrovy navázaly diplomatické vztahy s Čínou, Tchaj-wan už neuznávají

Šalamounovy ostrovy v sobotu navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co ukončily vazby s Tchaj-wanem. V pátek vztahy s Tchaj-pejí přerušil i ostrovní stát Kiribati. Ve světě je tak nyní už jen 15 zemí, které Tchaj-wan uznávají - většina z nich je z Jižní Ameriky, karibské oblasti a Tichomoří. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy