Autorská práva vypršela, Čapkovo dílo je zdarma na webu

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
3. 6. 2009 18:40
Knihy do digitální podoby převedla Městská knihovna v Praze

Praha - Dílo Karla Čapka si každý může zdarma stáhnout z internetu. Městská knihovna v Praze využila toho, že koncem prosince vypršela autorská práva k Čapkovým knihám, a všechny jeho práce umístila na své webové stránky.

Knihovna chce stejně zpřístupnit i dílo Karla Hynka Máchy. Uvažuje se i o dalších "čítankových" autorech - Janu Nerudovi nebo Boženě Němcové.

Čtěte také:
Čapkovo dílo bude k mání. Autorská práva vypršela

Každý zájemce si může na internetu přečíst Čapkovy cestopisy, politické úvahy, dramata nebo třeba slavnou Dášeňku. K dispozici je vše od Adama stvořitele až po Život a dílo skladatele Foltýna.

Karel Čapek už jednou volným autorem byl, právě před rokem 2000. Pak se změnil autorský zákon a prodloužil dobu trvání majetkových autorských práv z padesáti na sedmdesát let po smrti.

Přisvojit si Čapka nikdo nesmí

Vypršení majetkových autorských práv nicméně neznamená, že si s dílem například spiosovatele může každý nakládat, jak chce.

"Dále jsou ale chráněna některá osobnostní práva autora. To znamená, že dílo nesmí být použito způsobem, který by snižoval jeho hodnotu. Příkladem je třeba použití v reklamě na výrobek, se kterým by autor pravděpodobně nesouhlasil a podobně," řekla před časem Aktuálně.cz expertka na autorské právo Marie Šebelová.

Zákon trvale zakazuje i to, aby si dílo někdo přisvojil a vydal ho pod svým jménem.

 

Právě se děje

před 30 minutami

FIA vyhlásila osobností roku zesnulého Laudu

Mezinárodní automobilová federace (FIA) vyhlásila osobností roku trojnásobného mistra světa formule 1 Nikiho Laudu, který v květnu v 70 letech zemřel. Legendární Rakušan působil do své smrti ve funkci šéfa dozorčí rady stáje Mercedes.

Pilot Mercedesu Lewis Hamilton na slavnostním večeru v Paříži převzal šestou trofej pro šampiona F1. Už pouze jedna mu schází k vyrovnání rekordní bilance Němce Michaela Schumachera. "Byl to zatím nejlepší rok v mé kariéře. Jsem pyšný na to, co jsme s týmem dokázali," uvedl britský jezdec, který letos vyhrál jedenáct Velkých cen a nasbíral rekordní počet bodů (413).

Nováčkem roku byl zvolen thajský pilot formule 1 Alexander Albon, který skončil v šampionátu osmý. V japonské Grand Prix mu o jedno místo unikly premiérové stupně vítězů.

Ocenění za akci roku přisoudili fanoušci Nizozemci Maxi Verstappenovi za souboj s monacký jezdcem Charlesem Leclercem z Ferrari ve Velké ceně Británie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy