Autorská práva vypršela, Čapkovo dílo je zdarma na webu

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
3. 6. 2009 18:40
Knihy do digitální podoby převedla Městská knihovna v Praze

Praha - Dílo Karla Čapka si každý může zdarma stáhnout z internetu. Městská knihovna v Praze využila toho, že koncem prosince vypršela autorská práva k Čapkovým knihám, a všechny jeho práce umístila na své webové stránky.

Knihovna chce stejně zpřístupnit i dílo Karla Hynka Máchy. Uvažuje se i o dalších "čítankových" autorech - Janu Nerudovi nebo Boženě Němcové.

Čtěte také:
Čapkovo dílo bude k mání. Autorská práva vypršela

Každý zájemce si může na internetu přečíst Čapkovy cestopisy, politické úvahy, dramata nebo třeba slavnou Dášeňku. K dispozici je vše od Adama stvořitele až po Život a dílo skladatele Foltýna.

Karel Čapek už jednou volným autorem byl, právě před rokem 2000. Pak se změnil autorský zákon a prodloužil dobu trvání majetkových autorských práv z padesáti na sedmdesát let po smrti.

Přisvojit si Čapka nikdo nesmí

Vypršení majetkových autorských práv nicméně neznamená, že si s dílem například spiosovatele může každý nakládat, jak chce.

"Dále jsou ale chráněna některá osobnostní práva autora. To znamená, že dílo nesmí být použito způsobem, který by snižoval jeho hodnotu. Příkladem je třeba použití v reklamě na výrobek, se kterým by autor pravděpodobně nesouhlasil a podobně," řekla před časem Aktuálně.cz expertka na autorské právo Marie Šebelová.

Zákon trvale zakazuje i to, aby si dílo někdo přisvojil a vydal ho pod svým jménem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 4 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy