Autorská práva vypršela, Čapkovo dílo je zdarma na webu

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
3. 6. 2009 18:40
Knihy do digitální podoby převedla Městská knihovna v Praze

Praha - Dílo Karla Čapka si každý může zdarma stáhnout z internetu. Městská knihovna v Praze využila toho, že koncem prosince vypršela autorská práva k Čapkovým knihám, a všechny jeho práce umístila na své webové stránky.

Knihovna chce stejně zpřístupnit i dílo Karla Hynka Máchy. Uvažuje se i o dalších "čítankových" autorech - Janu Nerudovi nebo Boženě Němcové.

Čtěte také:
Čapkovo dílo bude k mání. Autorská práva vypršela

Každý zájemce si může na internetu přečíst Čapkovy cestopisy, politické úvahy, dramata nebo třeba slavnou Dášeňku. K dispozici je vše od Adama stvořitele až po Život a dílo skladatele Foltýna.

Karel Čapek už jednou volným autorem byl, právě před rokem 2000. Pak se změnil autorský zákon a prodloužil dobu trvání majetkových autorských práv z padesáti na sedmdesát let po smrti.

Přisvojit si Čapka nikdo nesmí

Vypršení majetkových autorských práv nicméně neznamená, že si s dílem například spiosovatele může každý nakládat, jak chce.

"Dále jsou ale chráněna některá osobnostní práva autora. To znamená, že dílo nesmí být použito způsobem, který by snižoval jeho hodnotu. Příkladem je třeba použití v reklamě na výrobek, se kterým by autor pravděpodobně nesouhlasil a podobně," řekla před časem Aktuálně.cz expertka na autorské právo Marie Šebelová.

Zákon trvale zakazuje i to, aby si dílo někdo přisvojil a vydal ho pod svým jménem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Světovými atlety roku jsou McLaughlinová a Duplantis

Nejlepšími atlety světa za rok 2022 jsou americká překážkářka Sydney McLaughlinová a švédský tyčkař Armand Duplantis. Na sociálních sítích to dnes oznámila Světová atletika. Oba ocenění v uplynulé sezoně několikrát překonali světový rekord.

McLaughlinová vlastní historické maximum z loňské vítězné olympiády v Tokiu. Na národním šampionátu zaběhla 400 metrů překážek za 51,41 a na mistrovství světa ještě ubrala nevídaných 73 setin (50,68).

Hned třikrát posunul vlastní rekordní výkon tyčkařský fenomén Duplantis, který se zastavil až na 621 centimetrech.

Další zprávy