Autor slavných československých bankovek Albín Brunovský vystavuje se svým synem v Praze

Kultura
7. 3. 2018 7:00
Otec a syn, Albín a Daniel Brunovští, mají společnou výstavu v síni Adolf Loos Apartment and Gallery v pražském Mánesu. Albín Brunovský patřil mezi nejvýraznější slovenské grafiky a ilustrátory 20. století, navrhoval bankovky i známky. Daniel Brunovský se věnuje malbě, soše, keramice a šperku.
Maják Daniela Brunovského a Dáma v klobúku od Albína Brunovského.
Maják Daniela Brunovského a Dáma v klobúku od Albína Brunovského. | Foto: aloos.cz

Rukopis Albína Brunovského znají i ti, kteří o tom nevědí - je totiž autorem série bankovek, které se do oběhu dostaly mezi lety 1985 až 1989 a platily až do rozpadu Československa v roce 1992. 

"Do paměti se nejvíc zapsala stokoruna s Klementem Gottwaldem, Češi a Slováci s ní odmítli platit a záměrně ji poškozovali. Před rozdělením republiky ji nahradila stará zelená bankovka z roku 1961," připomíná slovenský magazín zivot.sk.

"Sporná" bankovka Albína Brunovského.
"Sporná" bankovka Albína Brunovského. | Foto: Ministerstvo zahraničních věcí

Brunovský, který zemřel v roce 1997, byl velmi zručný grafik i kreslíř. Jeho témata měla reálné tvary a barvy, pracoval ale zároveň s fantazií. "V mládí jeho tvorba vykazovala surrealistické tendence, později se jeho práce staly hloubavější a kritičtější vůči člověku, vůči sobě i společnosti," říká kurátorka Adolf Loos Apartment and Gallery Jana Žantovská.

Brunovský působil na Vysoké škole výtvarných umění jako vedoucí ateliéru knižní tvorby, sám se také ilustracím věnoval. Jeho kresby lze najít v překladech Gogolových, Andersenových či de Cervantesových knih.

I devětapadesátiletý Daniel Brunovský je vystudovaný výtvarník, věnuje se malbě, sochařství, keramice a výrobě šperku. Za sebou má více než šedesát výstav, v prosinci 1989 u příležitosti pochodu do rakouského Hainburgu po zhroucení železné opony vyrobil sochu Srdce Evropy. 

"V malířské tvorbě čerpá ze situací, kdy se skutečnost pojí s neskutečným, a do svých děl často vkládá symboly, kterými zesiluje účinek autorské výpovědi," říká Jana Žantovská. Současná výstava prezentuje obrazy a sochy z jeho posledního tvůrčího období.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Ministerstvo zemědělství poslalo odpověď na bruselský audit k střetu zájmů Babiše

Ministerstvo zemědělství v pondělí odeslalo odpověď na bruselský audit zemědělských dotací ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), informoval ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Obsah odpovědi nekomentoval. Česko mělo na odpověď na předběžnou auditní zprávu čas do 20. září. "Odpověď na audit Evropské komise zpracoval Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). A bylo to odesláno prostřednictvím ministerstva. Takže by to mělo být dneska nebo zítra předáno," uvedl Toman.

Další zprávy