Aukce děl Díaze či Bolfa podpořila umělce v nouzi, výtěžek zdvojnásobí banka

Objekt Outside Itself No. 6 od Federica Díaze byl vydražen za 450 tisíc korun.
Na snímku z předaukční výstavy Umělci umělcům je uprostřed akryl na plátně od Vladimíra Houdka nazvaný History of Pandemics From the 14th Century 'till Now.
Na snímku z předaukční výstavy Umělci umělcům je dílo Cerebrum Asphaltum od Krištofa Kintery.
Na snímku z předaukční výstavy Umělci umělcům je malba Cause and Effect IV od Daniela Vlčka.
Na snímku z předaukční výstavy Umělci umělcům je světelná plastika My Utopia od Tadeáše Podrackého.
Foto: www.umelciumelcum.cz
Magdalena Čechlovská Magdalena Čechlovská
14. 12. 2020 17:40
Přes milion korun vynesla v neděli charitativní on-line aukce Umělci umělcům, ve které svá díla nabídlo přes 40 předních autorů. Z ceny vydražených prací odečtou 20 procent, která solidárně nechají v nově založeném fondu Luc Art. Odtud budou peníze následně přerozděleny formou stipendií umělcům, kteří se ocitli v nouzi kvůli opatřením proti šíření koronaviru.

Nejdražším dílem aukce se stal objekt Federica Díaze, prodaný za 450 tisíc korun.

I když ze 49 položek se jich vydražilo pouze 12, které do fondu přinesou 215 tisíc korun, jeho zakladatelka a organizátorka dražby, pražská galeristka Lucie Drdová, je spokojená. Den po skončení aukce jí spolupořádající J&T Banka, jež hradila veškeré náklady dražby, slíbila, že částku získanou pro umělce v nouzi zdvojnásobí na 430 tisíc korun.

Rychlé peníze

"Jsem vděčná, že záměr podpořili jak umělci, tak sběratelé, ale i 'prvodražitelé'. Vždy by se dalo získat víc, ale neměla jsem konkrétní představu, kolik bychom měli získat," říká Lucie Drdová, jež sama žádné umění dosud nedražila.

Nadační fond Luc Art, který před měsícem založila s fundraiserkou Janou Bukvovou, se má stát mecenášem českých umělců. Ty chce propojovat se zahraničními projekty a podporovat jejich rozvoj.

Původně měla být aukce jednorázová. Rychlost, s níž se podařilo získat prostředky na pomoc umělcům, ale předsevzetí galeristky zviklala. "Možná že bychom aukci někdy zopakovali," připouští.

Na snímku z předaukční výstavy Umělci umělcům je dílo Cerebrum Asphaltum od Krištofa Kintery.
Na snímku z předaukční výstavy Umělci umělcům je dílo Cerebrum Asphaltum od Krištofa Kintery. | Foto: Hynek Alt

V aukci Umělci umělcům se prodala jen čtvrtina nabízených děl, všechna až na jednu výjimku za vyvolávací ceny.

Stranou zájmu překvapivě zůstaly práce nejznámějších a ve světě oceňovaných autorů, například malby od Jiřího Kovandy či Václava Stratila, plastika Ronyho Plesla, objekt Krištofa Kintery nebo dvě díla Mileny Dopitové. Až na Kovandu šlo o položky, jejichž vyvolávací cena výrazně přesahovala 100 tisíc korun.

"Sběratelé si očividně uvědomovali, že od těchto jmen jsme získali vysoce kvalitní díla, která by byla vhodnou investicí. Například Duše růže od Mileny Dopitové nebo Krucifix od Václava Stratila jsou doslova díla do institucionálních sbírek," myslí si galeristka.

Dražitelé však oceňovali spíše ty, které neznali, jako Elišku Konečnou nebo Terezu Příhodovou-Štětinovou, jejíž sochu Boží ruka zájemce vydražil za 70 tisíc korun, případně Jakuba Chomu, jehož dvoumetrový obraz se prodal rovněž za 70 tisíc.

Ocelová plastika Tomáše Roubala nazvaná Fear byla vydražena dokonce za 90 tisíc.

Bezejmenný dvoumetrový obraz Jakuba Chomy byl vydražen za 70 tisíc korun.
Bezejmenný dvoumetrový obraz Jakuba Chomy byl vydražen za 70 tisíc korun. | Foto: www.umelciumelcum.cz

Vzorovaný svetr

Jedinou položkou aukce, která měla dva příhozy, byl fotogram od Aleksandry Vajd nazvaný Self-sacrifice for an Ideal ze série The Thirty-Six Dramatic Situations. Prodán byl za 65 tisíc korun.

Nového majitele získala v aukci za 70 tisíc také bezejmenná barevná fotografie židle od Hynka Alta nebo obraz Ve vzorovaném svetru od Josefa Bolfa, prodaný za 75 tisíc korun.

Obraz Ve vzorovaném svetru od Josefa Bolfa byl vydražen za 75 tisíc korun.
Obraz Ve vzorovaném svetru od Josefa Bolfa byl vydražen za 75 tisíc korun. | Foto: www.umelciumelcum.cz

Černobílou fotografii z roku 1990 od dvojice Lukáš Jasanský a Martin Polák si zájemce odnesl za 50 tisíc korun.

Pouze objekt Outside Itself No. 6 od Federica Díaze překročil stotisícovou hranici, prodán byl za 450 tisíc korun. Jde o fragment instalace tvořené tisíci černými kuličkami, již sestavil robot a kterou umělec představil na Benátském bienále v roce 2011.

Galeristka, která provozuje pražskou Drdova Gallery, sice podle zájmu sběratelů v průběhu předaukční výstavy očekávala, že nového majitele najde víc položek, z výtěžku má ale radost. Stejně jako umělci, se kterými po aukci mluvila, je vděčná, že banka zdvojnásobí část výtěžku určenou pro nadační fond.

"Dát dohromady kvalitní kolekci děl nemusí tedy nutně znamenat, že se prodá," shrnuje Lucie Drdová svou první zkušenost s pořádáním aukce. Její nadační fond Luc Art brzy vypíše výzvu na umělecká stipendia.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79.

Tabulka:

1. Lyon 4 3 1 331:283 7
2. Fenerbahce Istanbul 4 3 1 326:294 7
3. USK Praha 4 2 2 305:331 6
4. Gdyně 4 0 4 279:333 4
Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Keravnos - Dijon 44:79 (29:43)

Konečná tabulka:

1. Bursa 6 4 2 529:482 10
2. Nymburk 6 4 2 546:473 10
3. Dijon 6 4 2 457:449 10
4. Keravnos 6 0 6 402:530 6
Zdroj: ČTK
Další zprávy