Fotografie a filmy hovoří o černošské kultuře: Rudolfinum uvádí Arthura Jafu

Arthur Jafa při dnešním představení výstavy v Praze.
Snímek z výstavy Arthura Jafy v Galerii Rudolfinum.
Foto: Jan Rasch
ČTK Kultura ČTK, Kultura
16. 1. 2019 16:47
Díla amerického umělce, filmaře a kameramana Arthura Jafy, který se zabývá totožností, kulturou a estetikou černošské komunity, budou od tohoto čtvrtka k vidění v pražské Galerii Rudolfinum.

Lidé uvidí několik Jafových filmů a předmětů užívajících fotografií. Velký význam v autorově tvorbě má také hudba. Výstava s dlouhým názvem Cyklus absolutně nepravděpodobných, ale mimořádných setkání je součástí turné po Evropě a potrvá do konce března. Název prý odkazuje k pocitu absence, jenž pronásleduje černošskou existenci.

Arthur Jafa: Apex, 2013, video 8'12'', color, sound
Arthur Jafa: Apex, 2013, video 8'12'', color, sound | Foto: Courtesy of the artist and Gavin Brown's Enterprise, New York City, Rome

Arthur Jafa, narozený roku 1960 ve státě Mississippi, během tří desítek let vybudoval dynamické a rozmanité dílo, do nějž patří filmy, instalace, přednášky i performance. Stěžejním tématem pro něj je, jak kultura vnímá totožnost a rasu.

Jafovou tvorbou se prolíná otázka, kterak rozpoznat a rozvíjet "černou" vizuální estetiku, rovnocennou k "síle, kráse a odcizení černé hudby" v americké kultuře, jak říká kurátor pražské verze výstavy Petr Nedoma, jinak ředitel Galerie Rudolfinum.

Jafa pracuje s nalezenými materiály všeho druhu, fotografiemi, výstřižky z novin či filmy. Od roku 1990 takto sestavuje sbírku obrázkových knih. Z nich pak skládá cyklus nepravděpodobných setkání a kombinací. Vytváří mozaiku, jejíž jednotlivé části v protikladech vypovídají víc než původní materiál, míní Nedoma.

Archivní fotografie zobrazující krutosti vůči černošským komunitám tak návštěvník výstavy vidí vedle postav jazzových muzikantů. Federální vlajku, která je širokou veřejností vnímána jako symbol rasové segregace a nenávisti v USA, Jafa upravil a vystavil v černém provedení. Visí jako strašidelná clona a zahaluje obraz s oblečením těch, kteří byli zavražděni v době genocidy ve Rwandě roku 1994. Mezitím skupina černošských dětí ze základní školy ve Virginii salutuje směrem k vlajce.

"Trochu nerad říkám, že mým tématem jsou černoši. Jiný umělec také asi neřekne, že jeho téma jsou běloši, prostě jen má určité téma, ať už je to cokoli. Jedna z věcí, jež mám společné s lidmi, se kterými spolupracuji, je to, aby když černí umělci chtějí oslovit širší veřejnost, nemuseli dělat umění, které není o černých," říká Jafa.

"Podle nás je důležité dělat umění o našich zkušenostech, o našem chápání světa, aby lidé měli možnost vybudovat si, jak říkám, 'sval empatie', schopnost vidět se v prožitku jiného člověka. To je podle mě to skutečně důležité," dodává Jafa, podle nějž je černošství "neúprosné a křehké, zranitelné a neporazitelné, nesmělé a výrazné".

Muž, který původně vystudoval architekturu, se poprvé představil coby kameraman ve filmu Dcery prachu režisérky Julie Dashové z roku 1991. Za něj získal cenu pro nejlepší kameru na festivalu Sundance.

Od té doby Jafa spolupracoval s mnoha režiséry, od Spikea Leeho (Crooklyn, 1994) po Johna Akomfraha (Seven Songs for Malcolm X, 1993).

Součástí nynější pražské výstavy jsou také díla tří dalších osobností: fotografky Ming Smithové, instagramový účet @nemiepeba výtvarnice Fridy Orupabo a obsah z YouTube kanálu Missylanyus. Tyto tři platformy či hostující umělci společně tvoří součást Jafova projektu.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy