Artbanka založí mladé autory a zapůjčí jejich díla

Kultura Pavel Kroulík, Kultura
21. 3. 2011 11:16
Dvorak Sec Contemporary chce umělecké perpetuum mobile
Alena Adamíková: Zero possition 3; 95x95cm, 2009
Alena Adamíková: Zero possition 3; 95x95cm, 2009 | Foto: Artbanka

Praha - Artbanka je tak trochu investice, trochu poučené sběratelství, trochu pomocná ruka mladým umělcům. Když se osvědčí, může se stát i hybným motorem české umělecké scény.

Artbanka je projekt inspirovaný podobnými aktivitami v USA, Kanadě a Austrálii. Jeho zdejším iniciátorem je ambiciózní pražská galerie Dvorak Sec Contemporary. Podstatou akce jsou pravidelné plošné nákupy prací mladých tvůrců, které mají za účinně a dlouhodobě podporovat rozvoj zdejší výtvarné komunity. Zároveň chce aktuální umění umisťovat prostřednictvím pronájmu do veřejných i soukromých prostor a za získané peníze pak uskutečňovat další nákupy.

D. Krausová: Setkání; 120x190 cm, 2009
D. Krausová: Setkání; 120x190 cm, 2009 | Foto: Aktuálně.cz, Artbanka
 

Klienti ročně zaplatí čtyři až deset tisíc korun za pronájem uměleckého díla podle vlastního výběru. Nejenže nemusí obětovat obnos, který odpovídá reálné ceně na trhu, ale budou si jistí, že jejich prostory zdobí reprezentativní práce nejvýraznějších absolventů prestižních vysokých uměleckých škol - a za pár měsíců mohou opět bez větších nákladů celou výzdobu obměnit novými originály.

Sama myšlenka pronájmu uměleckých děl není nová, touto činností se zabývá minimálně několik pražských galerií. Rozdíl spočívá v tom, že půjčují práce z majetku autora, se kterým se dělí o nájemné. Vzhledem k tomu, že částka obvykle není moc vysoká, pro umělce to představuje jen přilepšení; něco jako drobné kapesné.

Artbanka naopak obrazy a sochy kupuje, často ve větším množství, takže podpora umělců je už zajímavější. K tomu je možné jako bonus připočítat eventuální umístění práce v prestižních prostorách a samozřejmě také to, že se stane součástí významné sbírky. Investiční rizika přitom jdou cele na vrub Artbanky.

Také zaměření na čerstvé absolventy vysokých škol, kteří patří mezi extra ohrožené druhy, je výjimečné. Právě doba těsně po škole, kdy se z chráněné zvěře stane lovná, je pro mladé umělce, kteří navíc nejednou odcházejí nebo zůstávají v krajích, nejnáročnější.

Foto: Artbanka

Často jde jednoduše řečeno až o holé přežití. Proto je důležité, že se Artbanka nezaměřuje jen na centrum, tedy Prahu, ale spolupracuje i s regiony. Působnost rozšířila i na Slovensko, kde oslovila ke spolupráci akademie v Bratislavě a Košicích.

Kvalita prací má být jištěna tříkolovým výběrem. První díl obstarávají pedagogové ve školách, kteří upozorňují na nejvýraznější studenty. Mezi nimi nechybí Jiří David, Jiří Černický nebo děkan brněnské FaVU Milan Houser. Z jejich portfolií vybírá a doporučuje konkrétní autory nezávislá komise kritiků a kurátorů, v jejímž čele stojí šéfkurátor Galerie hlavního města Prahy Karel Srp.

Komise, tzv. rada autorit, má šest členů a jsou v ní zastoupeni představitelé státních institucí, vysokých škol i kurátoři z nezávislé scény. Poslední kolo tvoří jednání umělců a představitelů Artbanky.

V. Kočí: Clockwise Wittness; 125x200 cm
V. Kočí: Clockwise Wittness; 125x200 cm | Foto: Artbanka

První vlna nákupů přinesla skoro sto padesát soch a obrazů téměř čtyř desítek autorů z Čech, Moravy i Slovenska. Nejpočetnější jsou umělci, kteří prošli pražskou akademií nebo VŠUP, ale početní jsou také absolventi brněnské FaVU. Do výběru se dostali i malíři z Ostravy, Bratislavy a Košic.

Spektrum zastoupených umělců, tématika i výraz jejich prací, jsou široké - od hyperrealismu přes expresi po geometrickou abstrakci. Často jde o respektované výtvarníky své generace, mezi nimž nechybějí i finalisté Ceny kritiky za malbu Petr Krátký, Josef Mladějovský, Marek Číhal a Dragana Živanovič, nebo finalisté Ceny 333 Národní galerie Denisa Krausová a Martin Sedlák.  Ze Slovenska se do Artbanky dostal například Boris Sirka, finalista Ceny Oskára Čepana, obdoby ceny Jindřicha Chalupeckého.

S výběrem nákupů Artbanky 2011 i s projektem seznámila Dvorak Sec Contemporary oficiálně 30. března; během léta první zastoupené umělce představí výstava v Galerii hl. města Prahy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy