Architekt Ještědu má výstavu

ČTK, Hej
1. 4. 2006 11:00
Praha - Prezentaci slavného televizního vysílače na Ještědu i další díla jeho autora Karla Hubáčka nabízí výstava v Galerii Jaroslava Fragnera.

Hubáček je jeden z nejvýznamnějších českých architektů, který ovlivnil několik generací dalších tvůrců: Při vernisáži expozice dostal Poctu České komory architektů za rok 2005.

Vrchol Ještědu s vysílačem
Vrchol Ještědu s vysílačem | Foto: Aktuálně.cz

Jeho Ještěd byl ostatně českými odborníky v časopise Architekt vyhlášen stavbou století; od podzimu také patří jako jediná moderní stavba mezi národní kulturní památky a aspiruje na zápis do seznamu světového dědictví UNESCO.

Pro svou eleganci a praktické využití moderních technologií získal už v roce 1969 Perretovu cenu udělovanou Mezinárodní unií architektů. Porota tehdy uvedla, že dílo vyniká jasností a šťastnou harmonií, s níž se pojí s okolní krajinou. Odborníky i laiky dodnes upoutává i způsob, jakým budova dotváří siluetu 1012 metrů vysoké hory.

První část výstavy pojednávající o Ještědu připravil fotograf Jiří Jiroutek, který také sestavil fotografickou publikaci Fenomén Ještěd. Hotel s vysílačem - jenž prý nyní potřebuje generální opravu - se stavěl mezi lety 1966 a 1973. Součástí expozice jsou i filmy dokumentující vznik unikátní stavby, která je rotačním hyperboloidem. Kurátorem druhé části expozice, která mapuje ostatní tvorbu architekta Hubáčka, je Petr Kratochvíl. Připravil i katalog, který vydává Česká komora architektů.

Původní podoba interiéru hotelu
Původní podoba interiéru hotelu | Foto: Aktuálně.cz

Nynější výstava v pražské Galerii Jaroslava Fragnera prezentuje i několik unikátů, které k Ještědu patří. Je to hlavně původní model Ještědu, ale k vidění je i zrestaurovaný kavárenský nábytek od architekta Otakara Binara, kterého zbylo již jen pár kousků.

Návštěvníci uvidí také návrhy skleněných plastik Stanislava Libenského či původní jídelní servis a nápojové sklo zapůjčené sklářem Karlem Wunschem, který soupravu určenou jen pro Ještěd navrhoval. Předměty jsou unikátní i proto, že ještědská výbava byla pár týdnů po otevření hotelu a restaurace rozkradena.

Původní podoba interiéru hotelu
Původní podoba interiéru hotelu | Foto: Aktuálně.cz

Výstava by se měla v roce 2008 reprízovat v Londýně, kde se chystá expozice o architektuře za železnou oponou v době studené války. Další zastávky výstavy se plánují v Německu a Rakousku.

Letos dvaaosmdesátiletý Hubáček založil v roce 1968 liberecké sdružení architektů SIAL, uplatňující technické inovace, nové hmoty a konstrukce jako důležitý komponent architektonického výrazu. Byl také iniciátorem založení Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci.

 

Právě se děje

před 2 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 7 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy