Anketa: Masožravý králík, Šišky i Jošt Lucemburský. Vyberte nejzajímavější sochu roku 2015

Kultura Kultura
2. 6. 2016 15:32
Vyberte nejzajímavější sochu, která se objevila v českých a moravských městech v uplynulém roce. V anketě jsou zastoupena díla Jaroslava Róny, Mileny Dopitové nebo Adama Trbuška. Hlasovat můžete v anketě pod článkem do neděle 5. června.
Panoptikum - Masožravý králík
Panoptikum - Masožravý králík | Foto: ČTK
Jaroslav Róna - Jošt Lucemburský. Socha markraběte Jošta Lucemburského stojí před kostelem svatého Tomáše v Brně, kde je Jošt pohřbený. Socha měří asi 8 metrů.
Jaroslav Róna - Jošt Lucemburský. Socha markraběte Jošta Lucemburského stojí před kostelem svatého Tomáše v Brně, kde je Jošt pohřbený. Socha měří asi 8 metrů. | Foto: ČTK
Adam Trbušek: Panoptikum- Masožravý králík.  Socha vyjadřuje pohled autora na dnešní společnost a hrůzy konzumu.
Adam Trbušek: Panoptikum- Masožravý králík. Socha vyjadřuje pohled autora na dnešní společnost a hrůzy konzumu. | Foto: ČTK
Milena Dopitová: Na všechny světové strany. Celková kompozice rozvíjí a akcentuje vícepohledovost objektu. Hlavy orlů dominantně charakterizují sílu a odvahu.
Milena Dopitová: Na všechny světové strany. Celková kompozice rozvíjí a akcentuje vícepohledovost objektu. Hlavy orlů dominantně charakterizují sílu a odvahu. | Foto: archiv
Zůna-Čermák-Beneš: Pomník George Pattona pod Divadlem J.K. Tyla. Památník vznikl na oslavu amerického generála George Pattona.
Zůna-Čermák-Beneš: Pomník George Pattona pod Divadlem J.K. Tyla. Památník vznikl na oslavu amerického generála George Pattona. | Foto: ČTK
Jana Doležalová: Vznik Atolu. Vchází z přírodního úkazu, kdy se po erupci sopečný kužel začne propadat a vytvářet prstence, které zakládají vznik útesů.
Jana Doležalová: Vznik Atolu. Vchází z přírodního úkazu, kdy se po erupci sopečný kužel začne propadat a vytvářet prstence, které zakládají vznik útesů. | Foto: ČTK
Pavlína Hlavsová: Krajina Suburbie. Autorka vytvořila celkem osm modelů jednopodlažních domů se specifickou typologií.
Pavlína Hlavsová: Krajina Suburbie. Autorka vytvořila celkem osm modelů jednopodlažních domů se specifickou typologií. | Foto: ČTK
Aleš Veselý: Předtím a zatím. Autor zde použil konstrukční principy převzaté z architektury.
Aleš Veselý: Předtím a zatím. Autor zde použil konstrukční principy převzaté z architektury. | Foto: ČTK
Čestmír Sušky: Šišky. Dílo vzniklo na základě principu prořezávání plášťů železných tanků a kontejnerů.
Čestmír Sušky: Šišky. Dílo vzniklo na základě principu prořezávání plášťů železných tanků a kontejnerů. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy