Ani Agatha Christie není doma prorokem

Jiří Majstr, ČTK
12. 1. 2006 19:30
Londýn - V den 30. výročí smrti Agathy Christie nebyla v hlavních anglických novinách o této slavné spisovatelce ani zmínka.

Christie sama by nad tím možná mávla rukou jako mnozí Britové loni nad nápadem začít aktivně propagovat její dílo. Tehdy tento návrh vzbudil u některých lidí spíš úsměv - propagovat autorku, která je podle oficiálního seznamu UNESCO nejpřekládanější na světě (zatímco například Joanne Rowlingová zatím není ani v první padesátce), se mnoha pragmatickým Britům zdálo jako plýtvání energií.
   
Nicméně v září se alespoň v Británii konal oficiální Týden Agathy Christie v souvislosti s kulatým výročím vydání její první knihy v roce 1920. Zastánci první dámy zločinu se totiž zlobí, že ve vlasti nezískala takové uznání, jaké by si podle nich zasloužila.
   
Zatímco všude jinde po světě sklízí chválu a lidé dodnes hltají její už i 75 let staré příběhy, v Británii se v autoritativním Oxfordském průvodci anglickou literaturou poznamenává uštěpačně, že její styl je nevýrazný, a nejeden její anglický kolega či kolegyně se nechal slyšet, že její postavy jsou ploché. V takové Francii se předloni prodalo čtyřikrát více jejích knih než v Británii.
   
Letošní výročí slavné autorky a královny zločinu ovšem v Británii zapomenuto není. Christie měla totiž včera hned dvě kulatá jubilea. Před 30 lety po krátké nemoci 12. ledna zemřela a v roce 1926 za dosud neobjasněných okolností na pár dní zmizela. Nalezena byla v hotelu U Staré labutě (Old Swan) v Harrogate a právě tam se bude letos konat největší evropský festival detektivkářů, kam už slíbili účast Phyllis Dorothy Jamesová, Ian Rankin a Martina Coleová.
   
Hotel U Staré labutě a Harrogate hostí tento festival nejen kvůli Agathě Christie. Je totiž považován za duchovní centrum detektivky. Kromě Christie tu býval pravidelným hostem sir Arthur Conan Doyle, stvořitel Sherlocka Holmese. Majitelé hotelu U Staré labutě se rozhodli letošní jubileum poctít skutku ve velkém stylu - hotel se právě podrobuje rozsáhlé rekonstrukci za čtyři miliony liber (170 milionů korun).
   
Program jako každoročně chystá také malebné Torqay na jihozápadě Anglie, kde se Christie narodila a které často poskytlo kulisu jejím knihám. V nedalekém Greenway se usilovně pracuje na rekonstrukci domu, který si autorka koupila v roce 1938 a který účinkuje nejméně ve dvou jejích detektivkách. Tento dům ovšem letošní jubileum ještě nestihne, protože má být otevřen pro návštěvníky až za dva roky.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy