Georgia O'Keeffe se stala nejdražší výtvarnou umělkyní

ČTK ČTK
20. 11. 2014 18:16
Georgia O'Keeffe, která patří mezi nejvýznamnější americké malířky 20. století, zemřela v roce 1986. Její ikonická malba se prodala v Sotheby´s skoro za miliardu.
Georgie O'Keeffe: Jimson Weed/White Flower No.1.
Georgie O'Keeffe: Jimson Weed/White Flower No.1. | Foto: Sotheby´s

New York - Obraz americké malířky Georgie O'Keeffe Jimson Weed/White Flower No.1 byl ve čtvrtek vydražen za 44,4 milionu dolarů (téměř miliarda korun), což je rekordní částka za výtvarné dílo, jehož autorkou je žena. V newyorské aukční síni Sotheby's byla olejomalba prodána za více než trojnásobek očekávané ceny.

Obraz z roku 1932 výrazně překonal dva dosavadní rekordy. Jednak jde o nejvyšší částku, jakou kdy někdo dal za obraz od O'Keeffe. Předchozí rekord byl 6,2 milionu dolarů a padl před třinácti lety v newyorské aukční síni Christie's.

Také rekordní suma za dílo ženy byl překonána hned několikanásobně. Dosud byl nejdražší obraz Joan Mitchell Untitled (Bez názvu), který byl v květnu vydražen za 11,9 milionu dolarů.

Rekordní obraz má rozměry 1,22 krát zhruba jeden metr a ukazuje pouze jeden bílý květ. O'Keeffe, která patří mezi nejvýznamnější americké umělkyně 20. století, zemřela v roce 1986, kdy jí bylo 98 let.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Evropská komise chce investovat do obnovy unijních ekonomik 750 miliard eur

Evropská komise chce v rámci pokrizové obnovy evropských ekonomik poskytnout členským zemím Evropské unie 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun). Půl bilionu eur z částky, kterou si plánuje bezprecedentně vypůjčit na finančních trzích, budou přímé platby, zbylých 250 miliard úvěry. Komise chce za dluh ručit příštím sedmiletým rozpočtem, který navrhuje kromě dosavadních zdrojů naplnit příjmy v podobě nových ekologických či digitálních daní. ČTK to sdělily zdroje obeznámené s návrhem, který předsedkyně EK Ursula von der Leyenová odpoledne oficiálně představí Evropskému parlamentu.

ČTK s odkazem na zdroje současně informovala o tom, že objem rozpočtu Evropské unii na příštích sedm let bude podle návrhu EK 1,1 bilionu eur. Jako nové zdroje příjmů navrhuje emisní povolenky či uhlíkovou daň

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Strážníci získají nárok na odchodné, rozhodla Sněmovna

O nároku na odchodné strážníků ve středu rozhodla Sněmovna, která zároveň odmítla senátní úpravy podmínek odchodného i zmírnění požadavků na vzdělání strážníků. Poslaneckou předlohu, která také zpřesňuje část oprávnění a postupů strážníků, nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Zpřísní navíc podmínky bezúhonnosti strážníků a přidá podporu a propagaci extremistických hnutí k důvodům, které vedou ke ztrátě spolehlivosti.

Na odchodné z obecních rozpočtů budou mít nárok strážníci ve věku nad 50 let, kteří vykonávali tuto práci nejméně 15 let a splnili by i další zákonné podmínky. Základní odchodné bude činit jeden měsíční plat. V závislosti na počtu odpracovaných let nad 15letou hranici by strážníci mohli získat až šestinásobek svého měsíčního platu. Podobně je odchodné upraveno u zdravotnických záchranářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy