Georgia O'Keeffe se stala nejdražší výtvarnou umělkyní

ČTK ČTK
20. 11. 2014 18:16
Georgia O'Keeffe, která patří mezi nejvýznamnější americké malířky 20. století, zemřela v roce 1986. Její ikonická malba se prodala v Sotheby´s skoro za miliardu.
Georgie O'Keeffe: Jimson Weed/White Flower No.1.
Georgie O'Keeffe: Jimson Weed/White Flower No.1. | Foto: Sotheby´s

New York - Obraz americké malířky Georgie O'Keeffe Jimson Weed/White Flower No.1 byl ve čtvrtek vydražen za 44,4 milionu dolarů (téměř miliarda korun), což je rekordní částka za výtvarné dílo, jehož autorkou je žena. V newyorské aukční síni Sotheby's byla olejomalba prodána za více než trojnásobek očekávané ceny.

Obraz z roku 1932 výrazně překonal dva dosavadní rekordy. Jednak jde o nejvyšší částku, jakou kdy někdo dal za obraz od O'Keeffe. Předchozí rekord byl 6,2 milionu dolarů a padl před třinácti lety v newyorské aukční síni Christie's.

Také rekordní suma za dílo ženy byl překonána hned několikanásobně. Dosud byl nejdražší obraz Joan Mitchell Untitled (Bez názvu), který byl v květnu vydražen za 11,9 milionu dolarů.

Rekordní obraz má rozměry 1,22 krát zhruba jeden metr a ukazuje pouze jeden bílý květ. O'Keeffe, která patří mezi nejvýznamnější americké umělkyně 20. století, zemřela v roce 1986, kdy jí bylo 98 let.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy