Aero zve poprvé do neworské opery s pivem v ruce

Jitka Gráfová
14. 12. 2007 16:40
O přenosy z MET v pražském kině je velký zájem
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Tuzemští příznivci klasické hudby mohou v sobotu poprvé vyrazit do newyorské Metropolitní opery, aniž opustí Prahu. Místo letiště stačí zajít do kina Aero na Žižkově.

Projekt přímých přenosů startuje v sobotu Gounodovou operou  Romeo a Julie s Annou Netrebko a Robertem Alagnou pod taktovkou Plácida Dominga. A je vyprodáno.

Od poloviny prosince do konce dubna diváci budou mít možnost sledovat v Aeru celkem osm přímých přenosů z MET. V rozlišení HD, živě a ve zvukovém formátu 5.1.

Přenosy jsou snímány na čtrnáct kamer, signál jde přes osm satelitů a pokrývá všechny kontinenty.  Iniciátorem přenosů v Česku je Jednota hudebního divadla, která zahájila jednání s Metropolitní operou na jaře. Kino Aero se zapojilo do příprav v létě.

"V kině Aero se neustále snažíme o nové formy a dramaturgické tvary, které by nabouraly zaběhnuté představy o kině jako takovém. Přímé přenosy z MET nám připadají jako úžasné spojení opery a filmového světa a opět posouvají hranice možností kina o kousek dál," říká dramaturg Ivo Anderle.

Foto: Aktuálně.cz

Předprodej vstupenek už běží od podzimu v pokladnách kin Aero a Světozor. Cena za lístek je 300 korun, při zakoupení vstupenek na pět a více přenosů najednou je cena za lístek 250 korun. A zájem je hodně velký.

"Vůbec jsme netušili, jak lidé budou reagovat, ale za pár dní předprodeje lidé volají a rezervují si je," prohlásil už v říjnu mluvčí kina Jiří Šebesta. "Máme pozitivní reakce. Lidé nemusejí kupovat lístky na letadlo do New Yorku nebo jezdit na přenosy do Vídně."

A kdy se podle něj poštěstí dostat se na operu v tričku a s pivem v ruce.

Až na jednu výjimku, přesně na Nový rok, se přenosy budou konat v sobotu večer. Představení Metropolitan Opera: Live in HD jsou přenášena do 600 kin, kulturních center, univerzit a škol v Severní Americe, Evropě, Austrálii a Japonsku.

Foto: Aktuálně.cz

Projekt zahájila opera loni v prosinci a promítala je do kin v Severní Americe a Japonsku. Přenosy navazovaly na dlouhodobě úspěšné rozhlasové vysílání MET; tahle tradice sahá až do roku 1933.

Nový projekt se brzy setkal s velkou diváckou odezvou a vyprodanými kiny. První přenos, Mozartova Kouzelná flétna, se "vysílal" v šedesáti sálech, ale počet kin záhy vyletěl a celkem vidělo v loňské sezoně přenosy přes 320 tisíc lidí.

MET v Aeru

Sobota 15. 12. - Charles Gounod | Romeo a Julie
Úterý 1.1.- Engelbert Humperdinck | Perníková chaloupka
Sobota 12.1.- Giuseppe Verdi | Macbeth 
Sobota  16.2. - Giacomo Puccini | Manon Lescaut
Sobota 15.3. -Benjamin Britten | Peter Grimes
Sobota 22.3. - Richard Wagner | Tristan a Isolda
Sobota 5.4. Giacomo Puccini | Bohéma
Sobota 26.4.Gaetano Donizetti | Dcera pluku

MET tak pokračuje ve hledání dalších cest, jak zpřístupnit operní inscenace z Lincolnova centra celému světu za použití nových technologií. Deník Los Angeles Times dokonce označil přenosy MET za novou uměleckou formu.

Po Gounodovi je na seznamu Perníková chaloupka a Macbeth Giuseppe Verdiho v nové inscenaci Adriana Noblea s Lado Atanelim a Marií Guleghinou v hlavních rolích.

Po novoročním startu diváci budou moci zhlédnout také Pucciniho Manon Lescaut s Karitou Mattilou a Marcellem Giordanim. Na programu je i Brittenův Peter Grimes s Anthony Deanem Griffeyem a Patricií Racette v nové inscenaci Johna Doylea a v hudebním nastudování Donalda Runniclese i Wagnerova opera Tristan a Isolda.

Na seznamu je i Pucciniho Bohéma v dnes už legendární inscenaci Franca Zeffirelliho s Angelou Gheorghiu a Ramónem Vargasem v hlavních rolích; posledním kusem je Dcera pluku s Natalií Dessay a Juanem Diego Flórezem.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Nechte polské ženy chodit na interrupci v Česku, vyzývají Piráti

Piráti vyzývají vládu, aby umožnila polským ženám podstoupit interrupci v českých zdravotnických zařízeních. Kabinet by podle opoziční strany měl Polkám tuto možnost nabídnout kvůli rozhodnutí polského ústavního soudu, který minulý týden zakázal provádět interrupce z důvodu poškození plodu. Proti rozhodnutí soudu se demonstruje v mnoha polských městech.

"Jakmile to bude jenom trochu možné, Česká republika by měla poskytnout maximální součinnost v poskytování lékařské péče ženám, jejichž vlastní vláda jim možnost volby odepírá," uvedl pirátský poslanec František Kopřiva. Podle něj znamená rozhodnutí polského ústavního soudu omezování lidských práv, Česko by od něj nemělo odvracet zrak.

Zdroj: ČTK
Další zprávy