Krásná těla nejsou v kurzu. Výstava v Rudolfinu ukazuje současné sochařství

Dílo Michaela Elmgreena a Ingara Dragseta.
Pohled do výstavy A Cool Breeze v pražské Galerii Rudolfinum.
Instalace sochařky Isy Genzkenové.
Na snímku je sochař Krištof Kintera se svým dílem.
Foto: Martin Polák
Magdalena Čechlovská Magdalena Čechlovská
25. 4. 2019 18:30
Antický ideál lidského těla, ztělesňující nejvyšší principy lidství, už současné sochaře nezajímá.

Osmnáct západoevropských a amerických umělců, které ode dneška vystavuje pražská Galerie Rudolfinum, zpodobňuje člověka jako hyperrealistický kus latexu, zmuchlanou látku nebo vycpanou lišku postavenou na zadní. Přehlídka nazvaná A Cool Breeze potrvá do 11. srpna.

Instalace sochařky Isy Genzkenové.
Instalace sochařky Isy Genzkenové. | Foto: ČTK

Kurátor a současně ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma k projektu přizval již zavedené umělce střední generace: Australana žijícího v Londýně Rona Muecka, Belgičana iráckého původu Athara Jabera, Francouze Malika Ohaniana, Němku Stellu Hambergovou nebo Američana Franka Bensona.

České autory zastupuje Krištof Kintera, jehož předloňskou sólovou přehlídku v Rudolfinu navštívilo přes 160 tisíc lidí.

Dlouhý seznam autorů, které Rudolfinum vystavuje nyní, dává falešný dojem, že půjde o nahuštěnou přehlídku. Cool Breeze je ale svěží, každé - povětšinou rozměrné - dílo tu má dost prostoru. V některých sálech stojí jen dvě sochy, ale například první místnost patří jedinému působivému dílu nazvanému On (zelená).

Místo víly muž

Na velkém kameni v melancholické póze sedí nahý mladík a divák nemusí být kunsthistorik, aby okamžitě poznal, že jde o působivou parafrázi kodaňské Malé mořské víly. Sochu vytvořila dvojice: Dán Michael Elmgreen a Nor Ingar Dragset.

Umělci, kteří žijí v Berlíně a otevřeně se hlásí k homosexuální orientaci, s oblibou mění pohled na mužské tělo. "Nezpodobňují maskulinitu v obligátní formě agresivní testosteronové napuchlosti svalstva. Ukazují uvolněnou figuru, která je zranitelná, křehká, bezbranná," popisuje kurátor Petr Nedoma.

Zpoza dveří dalšího sálu nahlíží zřejmě nejefektnější dílo výstavy: hyperrealistická figura nahého muže sedícího v dřevěné loďce. Ron Mueck jej vytvořil z latexu k neuvěření věrně, včetně strniště na bradě, ochablého svalstva a autentického, nepříliš inteligentního výrazu ve tváři.

Postava je ale v podživotní velikosti. "Ve své dokonalosti je ta figura až absurdní. Už nejde o antický ideál krásy, který přežíval do 19. století. Mueck vytváří jistou magii, překračuje realitu a ukazuje cosi za ní," říká Petr Nedoma, který do stejné místnosti umístil ještě kontrastní sochu od Athara Jabera.

Dílo Rona Muecka.
Dílo Rona Muecka. | Foto: Martin Polák

Mramorové žíly

Ten naopak pracuje tou nejklasičtější metodou sochání do vzácného kararského mramoru, jejž využívali už italští renesanční mistři. "Jaberovy sochy se ale nepokoušejí replikovat Michelangela nebo kteréhokoliv dalšího renesančního či barokního mistra. Tématem je násilí v dnešní západní společnosti, formulované do minuciózně provedené podoby částí velmi svalnatého, extrémně maskulinního těla," popisuje kurátor hladkou hroudu do sebe zavinutých šlach a ohýbaných kloubů.

Mramorové žilkování jako by podivnému, alabastrově bílému tělu vytvářelo krevní řečiště.

Sochařka Stella Hambergová se svým dílem.
Sochařka Stella Hambergová se svým dílem. | Foto: ČTK

Odkaz na klasické sochařství lze najít také v díle německé autorky Stelly Hambergové, která modeluje do hlíny a výsledný tvar nechává odlévat do bronzu. "Ve své práci se dotýká zlomového okamžiku na počátku 20. století, kdy tvořil Auguste Rodin a kdy se socha začala vymaňovat z přesné nápodoby," míní kurátor.

Hambergová v Rudolfinu vystavuje podivné torzo, pouze nohy v nadživotní velikosti. Podobně jako u klasických vykopávek není poznat, co by celá socha představovala. "Ani u dochovaných antických torz není zřejmé, jestli se jednalo o božstvo nebo panovníka. Přesto jsme je přijali za umění," přibližuje možný motiv umělkyně Petr Nedoma.

Šaty víc než tělo

Další autorka Paloma Varga Weiszová, která působí v Düsseldorfu, se ve své zavěšené soše Padající žena dotýká gotického přístupu. Weiszová vytvořila pouze tvář a ruce ze dřeva, zbytek těla naznačila smotanou látkou.

Kurátor v tom spatřuje odkaz na gotické tvůrce, pro které bylo lidské tělo pouze výplní šatů. Vyžívali se ve složitosti drapérie oděvů.

Foto: Martin Polák

Soubor realistických, bíle natřených postav představuje Francouz s arménskými předky Melik Ohanian. Zpodobnil trojici dělnic vyrábějící bomby. Umělec připomíná osudy žen během první světové války, které pracovaly v anglické továrně na výbušniny v Chilwellu, protože většina mužů byla na frontě. "Říkalo se jim také Canary Girls, protože dívky v důsledku práce s chemikáliemi zežloutly," dodává kurátor.

Stejný sál s "kanárkovými dívkami", jejichž příběh měl mimo jiné silný emancipační efekt, sdílí práce jediného Čecha na výstavě, Krištofa Kintery.

Na vysoký, oprýskaný sokl ze starého polystyrenu postavil podivnou tlustou postavu oblečenou do značkových tepláků. Je to vycpaná liška, na jejímž těle jako nádory bují lesklé vánoční baňky. Socha má název Modlitba za ztrátu arogance a kurátor připouští, že Kinterovo dílo je na mezinárodní sochařské přehlídce mezním případem.

Krištof Kintera se svým dílem.
Krištof Kintera se svým dílem. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Fotbalisté Getafe po dvou porážkách za sebou ve španělské lize zabrali a díky vítězství 3:0 na hřišti předposledního Leganés se posunuli na páté místo. Před šestým San Sebastianem i sedmou Valencií, které však odehrály o zápas méně, mají náskok dvou bodů.

Getafe v posledních dvou zápasech vyšlo bodově i střelecky naprázdno, ale dnes proti outsiderovi obě série rázně ukončilo. Už po 33 minutách vedlo díky brankám Leandra Cabrery, Allana Nyoma a Jaimeho Maty. Nepovedený zápas San Sebastianu, který na příčky znamenající záchranu ztrácí bod, v závěru ještě završily dvě bleskové žluté karty pro Rúbena Peréze.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Leganés - Getafe 0:3 (12. Cabrera, 21. Nyom, 33. Mata).

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu dolarů muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson (J&J) 6,8 milionu dolarů (přes 154 milionů Kč), a ne osm miliard dolarů. O dnešním rozhodnutí odvolacího soudu ve Filadelfii informovala agentura Reuters. Důvod snížení náhrady škody soud ve zveřejněných dokumentech neuvádí.

O odškodnění ve výši osm miliard dolarů soud rozhodl loni 8. října. Agentura Reuters tehdy napsala, že výsledná suma bude po odvolání výrazně nižší a první soudní rozhodnutí je varovným signálem pro firmu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Slovinští házenkáři na ME porazili i Island a mají čtvrtou výhru

Překvapivě úspěšné tažení slovinských házenkářů evropským šampionátem nepřerušil ani Island, který jim na úvod druhé čtvrtfinálové skupiny podlehl 27:30. Osmý tým předloňského mistrovství Evropy vyhrál i čtvrtý zápas na turnaji a míří za postupem do semifinále. V něm byli Slovinci na Euru zatím jen jednou, když v roce 2004 na domácí půdě vybojovali stříbrné medaile.

Stoprocentní bilanci si drží také jeden z favoritů Norsko. Vicemistři světa porazili Maďarsko 36:29 a vedou tabulky před Slovinskem. Norové vedli po 18 minutách už 15:5. Sedmi góly se podílela na jasné výhře jejich hvězda Sander Sagosen.

Kromě Slovinců překvapují dál také portugalští házenkáři, kteří hrají na mistrovství Evropy po 14 letech. Spolupořadatele turnaje Švédy deklasovali 35:25 a obhájci stříbrných medailí jsou na pokraji vyřazení. Portugalci jsou v tabulce třetí.

Slovinské reprezentanty vede od úspěchu k úspěchu švédský trenér Ljubomir Vranjes, který mužstvo převzal teprve před měsícem. Šestačtyřicetiletý rodák z Göteborgu jako hráč získal tři evropské tituly a jedno světové zlato. V minulosti už trénoval srbskou a maďarskou reprezentaci. Nyní vede souběžně se slovinským výběrem švédský IFK Kristianstad. V základní skupině se svými svěřenci vyzrál i na národní tým své rodné země.

Mistrovství Evropy házenkářů:

Čtvrtfinálová skupina II (Malmö):

Slovinsko - Island 30:27 (15:14), Norsko - Maďarsko 36:29 (20:12), Portugalsko - Švédsko 35:25 (15:12).

Tabulka:

1. Norsko 2 2 0 0 70:57 4
2. Slovinsko 2 2 0 0 51:46 4
3. Portugalsko 2 1 0 1 63:59 2
4. Maďarsko 2 1 0 1 53:54 2
5. Island 2 0 0 2 45:54 0
6. Švédsko 2 0 0 2 44:56 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy