420PEOPLE zahájí sezonu Nové scény na piazzettě

Kultura ČTK Kultura, ČTK
30. 8. 2011 19:18
Stěny ožijí digitální performancí Rekonstrukce Bitu
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Větší část repertoáru Nové scény Národního divadla budou v sezoně 2011/2012 nadále tvořit představení uměleckých souborů divadla - Laterny magiky, baletu a činohry. Na diváky čekají i exteriérové projekty, hostování zahraničních souborů, literární pořady, festivaly, výstavy a instalace, rodinná představení, diskuse, hudební matiné i módní přehlídky. 

 Nová scéna zahájí nadcházející sezonu 31. srpna vystoupením souboru 420PEOPLE na přilehlé piazzettě. Stěny budovy pak ožijí digitální performancí Rekonstrukce Bitu, na které se spolupodílel i rapper a výtvarník Vladimír 518.

V hlavním sále sezonu 19. září zahájí choreografka Sol Picóová, která se pražskému publiku představí poprvé. Katalánská taneční ikona uvede svůj projekt s názvem Muší jezero.

V lednu 2012 plánuje Nová scéna jeden z nejúspěšnějších německých nezávislých projektů loňské sezony, Šílenou krev autorů Nurkana Erpulata a Jense Hilljeho. V únoru se koná premiéra společného projektu české La Putyky a finského Circo Aereo, v dubnu se představí další projekt ze žánru nového cirkusu: Fish dánských TinCanCompany. V závěru sezony se uskuteční premiéra nového projektu choreografky Constanzy Macrasové Open for Everything.

Nová scéna bude v nadcházející sezoně pokračovat ve víkendových odpoledních představeních pro rodiny s dětmi. Kromě úspěšných Minioper Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka obohatí repertoár nové premiéry Dětské opery Praha.

V sezoně 2011/2012 bude Nová scéna dále pokračovat i v uměleckých výstavních projektech. Převážně mladí umělci představí svá díla v komorním galerijním prostoru Podesta, v café NONA, vstupním foyer, na fasádě i na piazzetě.

V nadcházející sezoně zůstávají na repertoáru Laterny magiky všechna stávající představení: nejstarší a nejúspěšnější Kouzelný cirkus, Casanova tvůrců Juraje Jakubiska, Josefa Svobody, Zdeňka Merty a Jeana-Pierra Aviotta. Nebude chybět taneční představení Graffiti, ve kterém se spojily nové technologie s uznávanými choreografy, jakými jsou Jiří Bubeníček, Václav Kuneš a Petr Zuska.

Repertoár Laterny magiky doplňuje zatím poslední projekt, který měl premiéru 3. března 2011 - inscenace Legendy magické Prahy. Poslední nabídkou je Cocktail 008, přehlídka nejlepších ukázek z repertoáru Laterny magiky.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Sněmovna reprezentantů schválila policejní a volební reformu

Sněmovna reprezentantů Spojených států schválila zákony reformující činnost policie a konání voleb. Demokratům, kteří drží v dolní komoře amerického Kongresu těsnou většinu, se podařilo obě normy protlačit přes jednoznačný odpor republikánů. V Senátu, kde je poměr sil téměř vyrovnaný, očekávají agentury velkou politickou bitvu.

Nový volební zákon, který byl přijat poměrem 220 ku 210 hlasů, patří k vlajkovým lodím demokratického pragramu. Pokud by jej Senát potvrdil, bude se podle agentury AP jednat o jeho nejzásadnější novelu za poslední generaci.

Cílem navrhovatelů bylo především zabránit netransparentnímu financování kandidátů ze strany bohatých sponzorů, odstranit administrativní překážky znemožňující lidem hlasovat či ukončit zažitou praxi účelového překreslování volebních okrsků, z nějž čerpá výhodu pouze jedna strana. Právo měnit hranice okrsků má napříště připadnout jen nezávislým komisím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy