Tvorba divadla Semafor od roku 1989 vychází na jedenácti CD. Je na nich i celá hra Lysistrata

ČTK ČTK
3. 3. 2018 7:00
Písně a výstupy ze třiatřiceti her pražského divadla Semafor z let 1989 až 2015 vychází na jedenácti CD. Jedná se již o třetí velký semaforský souhrn.
Jiřímu Suchému, duši divadla Semafor, je 86 let.
Jiřímu Suchému, duši divadla Semafor, je 86 let. | Foto: Divadlo Semafor

Výběr toho nejlepšího, co vzniklo v Semaforu během posledních šestadvaceti let, vyšel 2. března. Na nahrávkách zpívají a hovoří Jiří Suchý, Jitka Molavcová a dalších 55 herců a zpěváků z této scény.

V současné době má Semafor na repertoáru dvanáct inscenací. Je mezi nimi i oblíbená Kytice, která měla v roce 2015 osmistou reprízu, třetí verze revue Šest žen či úprava Divotvorného hrnce.

Série Semafor Komplet 1989-2015 není první sadou svého druhu. V roce 2011 vydal Supraphon pod názvem Semafor - léta šedesátá komplet jedenácti CD, který mapoval tvorbu Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra od vzniku divadla. Na něj navázal o rok později další souhrn s názvem Semafor - léta 70. a 80., jenž na tuctu CD zachytil průřez dílem semaforských tvůrců v letech normalizace. 

"V tak velkém časovém údobí samozřejmě není možné dokumentovat vše. Proto se editor a dramaturg výběru Jan Kolář soustředil na písně, které považuje za zásadní pro jejich uměleckou hodnotu či pro půvab, charakterizující příslušnou inscenaci," upozornila producentka všech tří počinů Naďa Dvorská.

Právě vydávaný Semafor Komplet 1989-2015 obsahuje podle ní i jednu celou inscenaci, hru Lysistrata. Muzikálová komedie podle antického námětu měla premiéru v roce 2007. "Trochu se vymyká stylu této scény, nabízející typické revue a hudební komedie," dodala.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Čína kritizuje kroky Američanů kvůli Hongkongu, hrozí "protiútokem"

Rozhodnutí USA ukončit zvláštní vztah s Hongkongem a další zásahy proti Číně se podle Pekingu setkají s tvrdými protiopatřeními. Kroky, které Washington oznámil minulý týden v reakci na čínským parlamentem podpořený bezpečnostní zákon o Hongkongu, v pondělí kritizovalo čínské ministerstvo zahraničí.

"Jakákoliv prohlášení nebo kroky proti čínským zájmům se setkají s tvrdým protiútokem," uvedl mluvčí ministerstva. Zopakoval také, že žádná cizí země nemá právo zasahovat do záležitostí Hongkongu a pevninské Číny.

Čínský parlament ve čtvrtek na svém plenárním zasedání schválil přijetí nového bezpečnostního zákona pro autonomní Hongkong. Nová právní norma má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Bezpečnostní orgány Pekingu budou moci na základě normy zřídit v Hongkongu úřady, které budou dohlížet na národní bezpečnost.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Růžička bude opět hrát pod svým otcem, ze Sparty míří do Hradce

Hokejový útočník Vladimír Růžička zamířil po odchodu z týmu pražské Sparty do Hradce Králové. Bude tak opět hrát pod vedením svého otce Vladimíra, který se stal začátkem dubna hlavním vládcem střídačky Východočechů. Jednatřicetiletý Růžička uzavřel s Mountfieldem dvouletou smlouvu.

Zkušený útočník posílil ambiciózní klub krátce poté, co byl oznámen odchod jednoho z ofenzivních tahounů v minulé sezoně Matěje Chalupy. Jednadvacetiletý hráč uzavřel v NHL dvouletý kontrakt s Chicagem.

"Již delší dobu jsme sháněli kreativního centra, který by nám pomohl zlepšit přesilové hry, byl silný na puku, úspěšný na vhazování a samozřejmě uměl dát gól. To vše Vláďa splňuje. Slibujeme si od něj především zlepšení přesilových her a produktivity," uvedl pro web královéhradeckého klubu generální manažer Aleš Kmoníček.

Další zprávy