Tvorba divadla Semafor od roku 1989 vychází na jedenácti CD. Je na nich i celá hra Lysistrata

ČTK ČTK
3. 3. 2018 7:00
Písně a výstupy ze třiatřiceti her pražského divadla Semafor z let 1989 až 2015 vychází na jedenácti CD. Jedná se již o třetí velký semaforský souhrn.
Jiřímu Suchému, duši divadla Semafor, je 86 let.
Jiřímu Suchému, duši divadla Semafor, je 86 let. | Foto: Divadlo Semafor

Výběr toho nejlepšího, co vzniklo v Semaforu během posledních šestadvaceti let, vyšel 2. března. Na nahrávkách zpívají a hovoří Jiří Suchý, Jitka Molavcová a dalších 55 herců a zpěváků z této scény.

V současné době má Semafor na repertoáru dvanáct inscenací. Je mezi nimi i oblíbená Kytice, která měla v roce 2015 osmistou reprízu, třetí verze revue Šest žen či úprava Divotvorného hrnce.

Série Semafor Komplet 1989-2015 není první sadou svého druhu. V roce 2011 vydal Supraphon pod názvem Semafor - léta šedesátá komplet jedenácti CD, který mapoval tvorbu Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra od vzniku divadla. Na něj navázal o rok později další souhrn s názvem Semafor - léta 70. a 80., jenž na tuctu CD zachytil průřez dílem semaforských tvůrců v letech normalizace. 

"V tak velkém časovém údobí samozřejmě není možné dokumentovat vše. Proto se editor a dramaturg výběru Jan Kolář soustředil na písně, které považuje za zásadní pro jejich uměleckou hodnotu či pro půvab, charakterizující příslušnou inscenaci," upozornila producentka všech tří počinů Naďa Dvorská.

Právě vydávaný Semafor Komplet 1989-2015 obsahuje podle ní i jednu celou inscenaci, hru Lysistrata. Muzikálová komedie podle antického námětu měla premiéru v roce 2007. "Trochu se vymyká stylu této scény, nabízející typické revue a hudební komedie," dodala.

 

Právě se děje

před 19 minutami

První krok k vyloučení kolegů Navalného z voleb. Ruští poslanci schválili omezení kandidátů

Ruští poslanci v prvním čtení přijali návrh zákona, který zakazuje nechat se zvolit poslancem členům organizací, prohlášených za extrémistické či teroristické. Předloha si podle agentury AFP bere na mušku hnutí uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného, které se prokuratura snaží zakázat jako extrémistické. Děje se tak čtyři měsíce před zářijovými parlamentními volbami, před kterými se vládnoucí strana Jednotné Rusko potýká s poklesem popularity.

Pro návrh hlasovalo 293 poslanců, 45 bylo proti.

Návrh předložila skupina zákonodárců v čele s předsedou výboru pro bezpečnost a potírání korupce Vasilijem Piskarjovem z Jednotného Ruska, uvedla agentura TASS. Iniciativa předpokládá, že občan, účastnící se činnosti společenského či náboženského sdružení a organizací, které soud prohlásil za extremistické či teroristické, nemá právo být zvolen poslancem Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Zastavení stíhání Štrougala a Vajnara za střílení na hranicích je pravomocné

Zastavení stíhání bývalých vrcholných představitelů komunistického režimu Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara, které se týkalo používání střelných zbraní na československých hranicích, je pravomocné. Rozhodlo o tom Městské státní zastupitelství v Praze, které se ztotožnilo se závěrem znalců, že bývalý předseda vlády i exministr vnitra trpí duševní chorobou, jež jim znemožňuje chápat smysl trestního řízení. O posunu v úterý informoval právní zástupce poškozených Lubomír Müller, informaci následně potvrdil mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala.

Štrougalovi je 96 let a Vajnarovi 90. Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zahájil jejich stíhání v listopadu 2019. Mužům kladl za vinu zneužití pravomoci, za což jim hrozilo dva až deset let vězení. Úřad obvinil také někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše, který ale následně ve věku 97 let zemřel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy