Rajlichovy sochy byly po emigraci zničeny. Na Kampě je vytvořili znovu

ČTK ČTK
7. 2. 2025 14:50
Téměř celé sochařské dílo Tomáše Rajlicha, jehož minimalistické malby se nacházejí ve sbírkách pařížského Centre Pompidou či newyorského Muzea moderních umění, nově vystavuje pražské Museum Kampa. V konírně Sovových mlýnů budou od této soboty k vidění Rajlichovy sochy z let 1964 až 1969. Přehlídka potrvá do 21. dubna.
Sochařská tvorba Tomáše Rajlicha dosud stála zcela stranou.
Sochařská tvorba Tomáše Rajlicha dosud stála zcela stranou. | Foto: ČTK

Manželé Jitka a Tomáš Rajlichovi v roce 1969 emigrovali z Československa do Nizozemska a plastiky, které nechali doma, byly zničeny. Pro výstavu bylo proto většinu z nich potřeba znovu vytvořit pod autorovým dohledem, vysvětluje kurátor Jan Skřivánek.

Přehlídce zahrnující asi tři desítky artefaktů vévodí citát Rajlichovy dcery Claudie, podle níž umělec chápe sochu jako barvu v prostoru. A tak podle Skřivánka hlavy, kuželky, figury, koule z cínu, bronze, mosazi, hliníku, plexiskla nebo drátu na originálních podstavcích skutečně působí.

Z původní tvorby dnes čtyřiaosmdesátiletého Rajlicha se zachovala například cínová hlava z let 1963 až 64, několik plexisklových a drátěných instalací nebo deska se sedlářskými cvočky. Jiná díla byla po jeho emigraci využita jako materiál, umělec jejich podobu ale dokázal zrekonstruovat a vznikly nové originály.

Rajlich původně vystudoval sochařství na pražské Akademii výtvarných umění, poté se stal zakládajícím členem Klubu konkrétistů zajímajících se o strukturu a následně přešel volně ke kresbě či malbě. "Během pěti let se jako sochař posunul od hmotných objektů k sochám, které vlastně nemají žádnou hmotu, jsou to průhledné plexisklové objekty nebo prostorové kresby z drátů. Napětí mezi hmotností a čirou abstrakcí se pak prolíná celou jeho malířskou tvorbou," popisuje Jan Skřivánek.

Rajlich, narozený roku 1940 v Jankově u Votic, není v Česku příliš známý, přestože měl malířské výstavy v Brně, pražské Národní galerii či Sovových mlýnech. "Obrazy Tomase Rajlicha má ve sbírkách pařížské Centre Pompidou či newyorská MoMA. V Nizozemsku, kde prožil nejproduktivnější léta, autorovy malby zdobí radnice a ministerstva, dokonce i sál, v němž zasedá poradní sbor vlády, jemuž předsedá král. Zato v Česku, kam se někdejší exulant Rajlich vrátil roku 2010, stále zůstává málo známý," napsalo o něm Aktuálně.cz.

Autorova sochařská tvorba pak stojí zcela stranou. Ucelená výstava jeho plastik se nyní koná poprvé, upozorňuje Skřivánek.

Podle ředitele Musea Kampa Jana Smetany akce zapadá do snahy mapovat bílá místa dějin umění a tvorbu exilových autorů. Umělec, který nyní střídavě žije v Praze a italské Veroně, příští měsíc oslaví 85. narozeniny.

 

Právě se děje

Další zprávy