Tápající teenageři a rock’n’roll. Tajný deník Adriana Molea šlape, škoda jen sázky na jistotu

Saša Hrbotický Saša Hrbotický
10. 11. 2017 14:12
Začínající punkeři, upracovaní otcové, záletné matky, anglické babičky... Všechny tyto postavy zvládají herci Divadla v Dlouhé v představení Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a ¾ velmi dobře. K tomu tradičně skvěle zpívají a hrají na hudební nástroje. Představení zkrátka přináší inteligentní zábavu i příjemné hudební zážitky. Pro soubor s uměleckým kreditem Divadla v Dlouhé je ale taková sázka na jistotu zbytečně skromným cílem.
Eva Hacurová a Pavel Tesař v představení v Divadle v Dlouhé.
Eva Hacurová a Pavel Tesař v představení v Divadle v Dlouhé. | Foto: Martin Špelda

Knižní bestseller Sue Townsendové Tajný deník Adriana Molea sklízel v osmdesátých letech úspěchy po celé Evropě ve své prozaické, divadelní i televizní podobě.

Režisér Miroslav Hanuš uvedl českou verzi už před deseti lety na Kladně a teď se k ní vrátil na domovské scéně pražského Divadla v Dlouhé, dobře si vědom, že se může spolehnout jak na herecké, tak na hudební dispozice souboru.

Vzniklo tak zábavné představení, které je limitováno tím, jak jednoznačně uhání v zajetých kolejích osvědčené poetiky hudební komedie. Zasvěcenějším návštěvníkům Dlouhé proto nepřináší žádné překvapení, jen potvrzení kvalitního standardu.

Skvělé české texty

Volné pásmo humorných výjevů ze života svérázného dospívajícího kluka i jeho nejbližších se odehrává na pozadí tchatcherovských osmdesátých let, kdy Británii zachvátila vlna nezaměstnanosti a sociálních nepokojů.

Inscenace přesto na svět nahlíží výhradně prizmatem zábavné podívané, jež si neklade větší cíl než diváka rozesmát ironickým pohledem na rodiče a jejich dospívající potomky, a také mu trochu rozproudit krev v žilách poslechem výborně interpretovaných šlágrů od pop-rockové klasiky přes country po disko.

Miroslav Hanuš na rozdíl od britské jevištní verze nepoužil hudbu zkomponovanou přímo pro hru, ale protkal děj jedenácti písněmi z repertoáru slavných skupin i sólistů, Sweet, Bee Gees, Uriah Heep či Roda Stewarta. Sám je také opatřil svéráznými českými texty, aby přesně zapadaly do dějového kontextu a přinášely ke každé scéně zpívaný komentář.

Martin Matejka a jeho hudební talent.
Martin Matejka a jeho hudební talent. | Foto: Martin Špelda

Ve srovnání s prvním uvedením Adriena Molea na Kladně se tak nová verze v Dlouhé může pochlubit pestřejším hudebním doprovodem a zvukem. Bigbítový band vedený Milanem Potočkem průběžně obohacují samotní herci, již vedle sólového a sborového zpěvu ovládají i dechové nástroje či kytary.

Lišácky naivní Matejka

Představitelé jednotlivých rolí se s entuziasmem chopili příležitosti střihnout si komediální typy tápajících teenagerů, začínajících punkerů, upracovaných otců, záletných matek a anglicky upjatých babiček.

Vzhledem k tomu, že zadní polovinu scény zabírá pódium pro kapelu, činoherní akce se odehrávají vesměs v popředí jeviště, a podobně jako v televizních sitcomech vždy ve výhradně účelové dekoraci s několika základními kusy nábytku.

Zkušený Martin Matejka se s jistotou dokáže převtělit do ústřední role Adriana, plus minus čtrnáctiletého kluka, jenž se trochu komicky pasuje do role intelektuála.

Herec se nepitvoří, přesto si zachovává zpola dětskou bezelstnost i lišáckou naivitu, s níž průběžně komentuje vlastní fyzické i duševní zrání, rozpad vztahu svých rodičů i osudy sousedů, spolužáků či všemi opuštěného, odbojně naladěného starce Berta (Jiří Wohanka).

Martin Matejka a Jaroslava Pokorná
Martin Matejka a Jaroslava Pokorná | Foto: Martin Špelda

Pavlu Tesařovi v roli Adrianova otce George se i navzdory mozaikovité struktuře představení podařilo vytvořit kompaktní figuru outsidera, zkrachovalého podomního prodejce akumulačních kamen a podváděného manžela.

Jeho skoro až jímavou zranitelnost nejlépe vystihuje bezeslovná reakce na oznámení manželčiny nevěry: neschopen uvěřit trpké životní pravdě, herec jako by na chvíli oněměl, lapá po dechu a vrší v rozpacích nepatřičná gesta.

Představitelka Adrianovy matky Pauline Eva Hacurová potěší uměřenou karikaturou sexuální neukojenosti a nadchne dokonale stylovou interpretací hitu diskohvězdy Donny Summerové.

K nejlepším hudebním číslům se řadí i píseň Barevná košile (v originále Poppa Joe skupiny Sweet) v podání muzikálně tvárného Jana Meduny, jenž ztělesňuje Paulina vilného milence Lucase.

Sue Townsendová: Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a ¾

Divadlo v Dlouhé
Premiéra: 8. 11. 2017
Režie, překlad, úprava a texty písní:
Miroslav Hanuš
Hudební aranžmá: Milan Potoček
Scéna: Nikola Tempír
Kostýmy: Hana Fischerová
Pohybová spolupráce: Jana Hanušová
Hodnocení Aktuálně.cz: 70 %

Jaroslavě Pokorné v roli Adrianovy babičky režie dlouho nenabízí víc než stereotypní kladení jediné otázky, ovšem v druhé polovině se herečka dočká satisfakce a ve scéně nečekané návštěvy u opuštěného syna nechá naplno rozezvučet věcnost a sarkastickou duchaplnost.

Představení však zbytečně sráží laťku přílišné lpění na žánru hudební komedie, na typicky sitcomovém humoru i na pohádkově smírném rozuzlení. Nabízející se šance k občasnému brnknutí na vážně znějící strunu sociálních problémů a vztahových otázek režisér nevyužil.

Tajný deník Adriana Molea přináší inteligentní zábavu i příjemné hudebně-pěvecké zážitky. Pro soubor s uměleckým kreditem Divadla v Dlouhé je ale taková sázka na jistotu zbytečně skromným cílem.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Policie loni odhalila více nelegálních migrantů než předloni. Nejvíce bylo Ukrajinců

Policie loni odhalila 5677 cizinců, kteří v Česku pobývali nelegálně, což je o 685 více než v roce předchozím. Je to nejvyšší počet od roku 2015 a druhý nejvyšší za posledních deset let. Stejně jako v několika minulých letech nejpočetnější skupinu odhalených přistěhovalců tvořili Ukrajinci, a to více než čtvrtinu.

Ukrajinci jsou od roku 2008 obvykle nejpočetnější skupinou odhalených osob, jedinou výjimkou byl rok 2015, kdy při velké migrační vlně šlo o Syřany. Loni bylo odhaleno celkem 1504 Ukrajinců, dále 831 Moldavců, 356 Vietnamců, 323 Gruzínců a 271 Rusů. U posledních dvou národností se pořadí oproti předloňsku prohodilo. Zmíněných pět státních příslušností tvoří zhruba tři pětiny celkového počtu zadržených cizinců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U Sedlce poblíž Prahy havaroval autobus, čtyři lidé utrpěli zranění

U Sedlce poblíž Prahy dnes ráno havaroval autobus, čtyři lidé mají lehká zranění. Další dva cestující utrpěli šok a skončili v péči posttraumatického týmu. Vůz po nehodě zůstal v poli, příčina havárie zatím není známa.

Podle prvotních informací se autobus převrátil na bok, mluvčí krajských hasičů Vladimíra Kereková to ale popřela. Podle ní zůstal na kolech a není nutné nikoho vyprošťovat. "Autobus je na poli, nepřevrácený," uvedla.

Lidé se podle Kerekové dostali sami ven. Kolik jich v autobuse cestovalo, mluvčí zatím nevěděla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy