Světová premiéra Alfreda ukáže Dvořákovu fascinaci Wagnerem

ČTK ČTK
13. 9. 2014 10:02
Operní debut Antonína Dvořáka poprvé zazní v koncertní podobě v Rudolfinu s původním libretem v němčině. Symfonický orchestr Českého rozhlasu bude řídit dirigent Heiko Mathias Förster.
Antonín Dvořák: Alfred.
Antonín Dvořák: Alfred. | Foto: Dvořákova Praha

Praha - Světová premiéra koncertního provedení operní prvotiny Alfred od Antonína Dvořáka je projektem, který má být kromě své velké hudební hodnoty i připomínkou a symbolem dlouholeté spolupráce mezi českou a německou hudební kulturou.

Dílo nebylo nikdy nahráno. Koncertně poprvé zazní 17. září v Rudolfinu s původním libretem v němčině. Symfonický orchestr Českého rozhlasu bude řídit dirigent Heiko Mathias Förster.

Uvedení a nahrávka je koprodukčním projektem Českého rozhlasu, festivalu Dvořákova Praha a společnosti Arco Diva, přičemž každý subjekt se na něm podílí zhruba třetinou. Celkově jeho cena dosahuje 2,4 milionu korun. Nahrávka se živým provedením opery má vyjít do konce roku.

Partitura nebyla za Dvořákova života ani vydána, dílo bylo uvedeno pouze v roce 1938 v Olomouci, ale v českém překladu.

"Je zajímavé dělat projekt, jehož příprava se dá počítat na roky od toho okamžiku, kdy se mluvilo, že k provedení dojde. Bylo spojeno s důkladnou hudebně-historickou prací," řekl Förster. Mnohdy se podle něj ani nevědělo, zda budou náročné notové a orchestrální materiály uzpívatelné a hratelné. "Zjistili jsme, že nenalézáme toho Dvořáka, kterého známe z koncertních pódií," dodal s tím, že až v závěru díla jsou patrné typické "dvořákovské" folklorní rysy.

Heiko Mathias Förster.
Heiko Mathias Förster. | Foto: Dvořákova Praha

V hlavních pěveckých rolích se objeví Petra Froeseová (Alvina), Jarmila Baxová (Rowena), Ferdinand von Bottmer (Harald) a Felix Rumpf (Alfréd). Orchestr doplní Český filharmonický sbor Brno. Förster se taktovky ujme namísto letos zesnulého Gerda Albrechta, který partituru podle Štilce jako jeden z nejlepších "dvořákovských" znalců znal. Albrecht si podle Štilce přál, aby uvedení díla mělo německého dirigenta i německé sólisty.

"Už v polovině osmdesátých let chtěl operu natočit skladatel Jiří Teml," řekl muzikolog Štilec s tím, že k tomu z technických důvodů ale nedošlo. Další snahy se objevily až po roce 2010. Originál partitury se třemi dějstvími a předehrou poskytlo České muzeum hudby, poté ho upravil tým muzikologů.

Dvořák ve svých 29 letech pro svoji prvotinu sáhl po šedesát let starém německém textu Alfred der Grosse, jehož autorem byl německý romantický básník Karl Theodor Körner. V díle se odráží jeho tehdejší fascinace nejvíce Richardem Wagnerem a také Schumannem a Mendelssohnem.

Zajímavostí je fakt, že motiv charakterizující krále Alfreda je téměř totožný s melodií Degeyterovy Internacionály. Degeyter ale napsal Internacionálu až o osmnáct let později a Dvořákova opera nebyla za autorova života nikdy provedena.

Festival Dvořákova Praha začal 8. a potrvá do 22. září. Premiéra je součástí celoročního mezinárodního projektu Rok české hudby.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kanaďané jsou prvními čtvrtfinalisty Davis Cupu

Tenisté Kanady jako první na osmnáctičlenném finálovém turnaji Davisova poháru postoupili do čtvrtfinále. Po pondělní výhře nad Itálií dnes Vasek Pospisil a Denis Shapovalov zařídili vítězství i nad týmem USA a ovládli skupinu F. V Madridu uspěla také světová jednička Rafael Nadal a souboj domácích Španělů s Ruskem vyrovnal na 1:1.

Rusové v úvodním kole porazili Chorvaty a dnes už mohli slavit postup. Před Nadalem totiž Roberto Bautista v duelu týmových dvojek nestačil na Andreje Rubljova a prohrál 6:3, 3:6 a 6:7. Nadal svedl o druhý bod velkou bitvu s Karenem Chačanovem a nakonec vyhrál 6:3, 7:6. Zápas rozhodne čtyřhra až po půlnoci.

Kanaďané a Američané se v Davis Cupu utkali po 54 letech a až na šestnáctý pokus uspěli poprvé kanadští tenisté. Pospisil dnes přehrál Reilleyho Opelku dvakrát 7:6, Shapovalov přidal druhý postupový bod proti Tayloru Fritzovi. Závěrečná čtyřhra byla zrušena. Kanaďané v play off narazí na Austrálii, nebo Belgii ze skupiny D.

Čerství vítězové Turnaje mistrů ve čtyřhře Pierre-Hugues Herbert a Nicolas Mahut dva dny po triumfu v Londýně navázali na vítěznou šňůru i v Davis Cupu. Pro Francii získali klíčový bod ve svém úvodním duelu s Japonskem.

Herbert s Mahutem zdolali pár Ben McLachlan, Jasutaka Učijama 6:7, 6:4 a 7:5. Loňské finalisty předtím dostal do vedení Jo-Wilfried Tsonga, následně vyrovnal Jošihito Nišioka. Skupinu A doplňuje Srbsko, které zahájí turnaj ve středu a mělo by nasadit i světovou dvojku Novaka Djokoviče.

Vítězství dnes slavily také reprezentace Argentiny (3:0 nad Chile) a Kazachstánu (2:1 nad Nizozemskem). Ze šesti skupin postoupí jejich vítězové a dva nejlepší týmy z druhých míst do čtvrtfinále, dál se bude hrát vyřazovacím způsobem.

Finálový turnaj tenisového Davisova poháru v Madridu:

Skupina A:

Francie - Japonsko 2:1

Tsonga - Učijama 6:2, 6:1, Monfils - Nišioka 5:7, 2:6, Herbert, Mahut - McLachlan, Učijama 6:7 (4:7), 6:4, 7:5.

Skupina B:

Španělsko - Rusko 1:1 po dvouhrách

Bautista - Rubljov 6:3, 3:6, 6:7 (0:7), Nadal - Chačanov 6:3, 7:6 (9:7).

Skupina C:

Argentina - Chile 3:0

Pella - Jarry 6:4, 6:3, Schwartzman - Garín 6:2, 6:2, M. González, Mayer - Jarry, Podlipnik-Castillo 6:3, 7:5.

Skupina D:

Austrálie - Kolumbie 3:0

Kyrgios - A. González 6:4, 6:4, De Minaur - Galán 6:4, 6:3, Peers, Thompson - Cabal, Farah 6:3, 3:6, 7:6 (8:6).

Skupina E:

Kazachstán - Nizozemsko 2:1

Kukuškin - Van de Zandschulp 6:2, 6:2, Bublik - Haase 5:7, 6:3, 6:7 (5:7), Kukuškin, Bublik - Haase, Rojer 6:4, 7:6 (7:2).

Skupina F:

USA - Kanada 1:2

Opelka - Pospisil 6:7 (5:7), 6:7 (7:9), Fritz - Shapovalov 6:7 (6:8), 3:6, Querrey, Sock - Pospisil, Shapovalov 6:0, 6:0 bez boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy