Černobílé kresby Adolfa Hoffmeistera ukazují pestrý svět za hranicemi i umění karikatury

Hana Slívová Hana Slívová
18. 8. 2017 8:00
Pražská galerie Millennium vystavuje kresby, karikatury a koláže Adolfa Hoffmeistera, jednoho z nejvýraznějších kreslířů 20. století. Hoffmeister vystudoval práva, před válkou utekl do Francie, později žil v New Yorku. Proslavil se karikaturou pátečníků, tedy skupiny okolo T. G. Masaryka a bratří Čapků, kreslil ale i postřehy z dalekých cest, karikatury osobností 60. let a věnoval se také kolážím. Výstava vesměs černobílých kreseb a barevných koláží potrvá do 10. září.
Vítězslav Nezval podle Adolfa Hoffmeistera.
Vítězslav Nezval podle Adolfa Hoffmeistera. | Foto: Galerie Millennium

Vystudoval práva, tužkou a perem ale uměl svět kolem sebe zachytit tak, jak to žádný paragraf nikdy nedokáže.

Adolf Hoffmeister (1902-1973) patří dodnes ke kreslířům s jemným smyslem pro humor a virtuózní výtvarnou zkratkou.

Jiří Trnka perem Adolfa Hoffmeistera
Jiří Trnka perem Adolfa Hoffmeistera | Foto: Galerie Millennium

Nikterak velká pražská malostranská galerie Millennium nyní vystavuje soubor Hoffmeisterových kreseb, náčrtků, ilustrací, karikatur a koláží.

Díky svému postavení měl Hoffmeister možnost cestovat, zásadní část výstavy tak tvoří kresby s detailně vyvedeným životem v různých částech světa, například v Benátkách či v Japonsku.

Asijskému stylu Hoffmeister přizpůsobuje i linku, japonské kresby tak místy připomínají kaligrafii. Vystavené práce vycházely časopisecky i knižně, ostatně knihy Mrakodrapy v pralese, Paříž a okolí nebo Vyhlídka z pyramid lze dodnes sehnat v antikvariátech.

Výstava zahrnuje také kolekci kreseb významných osobností šedesátých let, které jsou datované přesně k osudnému roku 1968. Karikatury Josefa Škvoreckého, Ludvíka Vaculíka nebo Václava Havla vyšly jakou součást knížky rozhovorů A. J. Liehma Generace.

Adolf Hoffmeister

  • Narodil se roku 1902, vystudoval právnickou fakultu a pracoval v kanceláři svého otce. Zároveň kreslil a psal, i do Lidových a Literárních novin
  • V roce 1939 emigroval do Paříže. Po kapitulaci Francie odešel do Maroka, kde se dostal do koncentračního tábora. V roce 1941 přes Lisabon dorazil do New Yorku. Tam pracoval mimo jiné v Hlasu Ameriky
  • Po válce vsoupil do KSČ, pracoval pro UNESCO a byl velvyslancem ve Francii. Dva roky působil jako rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Díky svému postavení měl možnost cestovat po celém světě. 
  • V období Pražského jara se postavil na stranu reformních komunistů, v roce 1970 byl z KSČ vyloučený. Zemřel na infarkt v roce 1973.

"Tyto kresby jsou pamětí uhasínající naděje a zároveň přehlídkou některých osobností, které se staly v dalších letech ohnisky vzdoru proti normalizačnímu režimu," píše galerie Millennium v doprovodném textu.

Hoffmeister byl od počátku členem umělecké skupiny Devětsil, měl rád dadaismus a avantgardu. Spolupracoval s Osvobozeným divadlem, přispíval do novin a časopisů, přátelil se s básníkem S. K. Neumannem a řadou dalších vesměs levicově smýšlejících intelektuálů.

S nimi, stejně jako se spřátelenými zahraničními umělci - například fotografem Manem Rayem -, sdílel entuziasmus dvacátých let.

V kontrastu s Hoffmeisterovými radostnými ranými kresbičkami tak stojí ponuré koláže z přelomu 60. a 70. let, kdy nejen Hoffmeistera sžírala politická situace. Dobře je to vidět třeba na koláži Smrt všude číhá na děti z roku 1970.

Návrh obálky knihy Paříž a okolí z konce 60. let
Návrh obálky knihy Paříž a okolí z konce 60. let | Foto: Gallerie Millennium
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy