Středoevropské fórum bude podle Šépkova původního návrhu, vláda uvolnila 593 milionů

ČTK ČTK
11. 9. 2020 16:53
Dlouho plánovanou expozici středoevropského výtvarného umění známou pod zkratkou SEFO vybuduje Muzeum umění Olomouc definitivně v proluce v Denisově ulici podle původního návrhu architekta Jana Šépky. Rozhodnutí oznámilo vedení muzea a ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD. Na stavbu výjimečné expozice futuristického vzhledu vláda loni v lednu uvolnila 593 milionů korun.

Podle ředitele muzea Ondřeje Zatloukala rozhodly důvody pragmatické, ideové a koncepční. "Mezi pragmatické patří dlouhý legislativní proces, kterým jsme si prošli. Vláda rozhodla na základě toho, co jme předložili v legislativním procesu, což byla studie Jana Šépky, na kterou se napočítalo 593 milionů korun. Důležitý je také čas. My jsme teď už ve více než ročním skluzu, když nepočítám těch 12 let příprav," říká šéf muzea.

Mezi ideové a koncepční důvody podle něj patří doporučení odborníků i akutní potřeba nového objektu pro činnost muzea.

Dle Zatloukala muzeum čeká dokončení přípravy podkladů pro výběrové řízení na generálního projektanta. "Následující období 1,5 roku bude probíhat projekční činnost projektů pro stavební povolení a prováděcí projekt. Poté bude zahájena stavba, která by měla být dokončena v roce 2025. Poté se začneme stěhovat s našimi depozitáři a připravovat stálé expozice tak, aby došlo k otevření pro veřejnost v roce 2026," doplňuje.

Rozhodování o podobě Středoevropského fóra Olomouc předcházela dlouhá diskuse ohledně tří možností - využít rozlehlý prostor opuštěných Hanáckých kasáren, vypsat architektonickou soutěž na novou podobu expozice nebo využít původní návrh Jana Šépky, který navrhl zaplnit proluku v Denisově ulici budovou futuristického vzezření již v roce 2009.

Do plánů kolem SEFO vstoupil loni tehdejší ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD, který na bývalé ředitele muzea podal trestní oznámení kvůli výkupu údajně předražených pozemků. Zatloukalova předchůdce Michala Soukupa zároveň Staněk odvolal z funkce.

Policie nakonec trestní oznámení odložila. Ministerstvo kultury ještě za Staňkova vedení zároveň rozhodlo, že bude na SEFO vypsána architektonická soutěž. Proti tendru se však ohradili odborníci a muzeum by se muselo navíc vypořádat se závazky vůči původnímu zpracovateli studie Šépkovi. Ten nynější rozhodnutí přijal jako zadostiučinění. Řekl, že dopracovává studii, která počítá i s možností využití stávajícího tramvajového depa a zpřístupnění SEFO z prostoru parkánu z Kačení ulice.

SEFO má nabídnout výstavní prostory pro umělecká díla z celé střední Evropy a zázemí potřebné pro chod muzea. Jde především o větší depozitáře pro stále rostoucí sbírky či novou knihovnu a studovnu. Nový centrální depozitář má pojmout až 200 tisíc uměleckých děl, nyní muzeum vlastní 90 860 sbírkových předmětů s tržní hodnotou zhruba dvě miliardy korun. "Pokud se to podaří, budu šťastný," doplňuje zakladatel myšlenky SEFO, bývalý ředitel muzea Pavel Zatloukal.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Cyklista Karel Vacek bude jezdit za bývalou stáj Kreuzigera

Český cyklista Karel Vacek bude od příští sezony oblékat dres elitního týmu WorldTour Qhubeka ASSOS. Dvacetiletý nadějný jezdec v jihoafrické stáji, která do letoška závodila pod názvem NTT, vystřídá krajana Romana Kreuzigera. Ten naopak zamířil do druhodivizního týmu Gazprom-RusVelo.

Vackovo angažmá dnes potvrdilo vedení týmu. Spolu s ním přišli i osmadvacetiletý Polák Lukasz Wišniowski a o čtyři roky mladší Američan Sean Bennett.

Vacek, jenž v roce 2019 působil v týmu Hagens-Axeon a letos jezdil za italskou stáj Colpack Ballan, si posun mezi elitu nemohl vynachválit. "Jsem nadšený, že mohou být součástí týmu Qhubeka ASSOS, je to úžasné. Těším se, že se pro příští sezonu dostanu do co nejlepší formy," uvedl na týmovém webu.

"Mým největším snem je samozřejmě Tour de France nebo jiný ze závodů Grand Tours, dosáhnout tam jednou na dobrý výsledek v celkovém pořadí. To je můj kariérní cíl, ale teď jsem rád a vděčný, že jsem se stal součástí skvělého týmu," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy