Státní ceny za literaturu a překlad získali Petr Král a Pavel Dominik

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 10. 2016 22:00
Státní ceny za literaturu a překlad si v úterý večer z Nové scény Národního divadla odnesli básník a esejista Petr Král a překladatel Pavel Dominik. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) předal také ceny za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění, architektury a kinematografie. Dostali je Petr Oslzlý, Jan Kouba, Charlotta Kotíková, Zdeňka Vydrová, František Filip a Elmar Klos in memoriam.
Překladatel Pavel Dominik. Porota ocenila jeho překlad knihy Vladimira Nabokova Ada aneb Žár i jeho předchozí práce (vedle Nabokova přeložil např. i některá významná díla Salmana Rushdieho).
Překladatel Pavel Dominik. Porota ocenila jeho překlad knihy Vladimira Nabokova Ada aneb Žár i jeho předchozí práce (vedle Nabokova přeložil např. i některá významná díla Salmana Rushdieho). | Foto: ČTK

Praha – Básník a esejista Petr Král dnes dostal Státní cenu za literaturu. Porota mu ji udělila nejen za jeho titul Vlastizrady, ale i za celé jeho dílo zahrnující i jeho tvorbu v emigraci. Státní cenu za překlad si z Nové scény Národního divadla odnesl Pavel Dominik za překlad knihy Vladimira Nabokova Ada aneb Žár i za předchozí práci.

Básník a esejista Petr Král získal 24. října Státní cenu za literaturu.
Básník a esejista Petr Král získal 24. října Státní cenu za literaturu. | Foto: ČTK

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) dnes předal také ceny za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění, architektury a kinematografie.

Dostali je Petr Oslzlý, Jan Kouba, Charlotta Kotíková, Zdeňka Vydrová, František Filip a Elmar Klos in memoriam. Ministerstvo letos neuspořádalo před předáváním cen tradiční tiskovou konferenci, není tedy známo, jak ke konečné volbě jmen došlo, ani kolik osobností bylo nominováno. Většina laureátů loni slavila životní jubileum.

Petr Oslzlý je divadelní teoretik, dramaturg a hybatel jednoho z nejvýraznějších českých divadel druhé poloviny 20. století. Po listopadu 1989 byl kulturním poradcem prezidenta Václava Havla. Brněnská Husa na provázku, na jejímž vyprofilování se podílel, brzy oslaví 50. výročí vzniku. Za tím, jak dlouho vydržela, stojí podle Oslzlého i myšlenka, že nechtěla být pouhým divadlem, ale kulturním hnutím, které hranice divadla různými směry překračuje. Cenu dnes dostal za celoživotní autorskou, dramaturgickou i organizační práci v oblasti alternativního a studiového divadla.

Za celoživotní muzikologickou činnost mezinárodního dosahu a významu, "již provozoval v souladu se svými následováníhodnými občanskými postoji" porota udělila cenu Janu Koubovi.

V případě historičky umění Charlotty Kotíkové porota cenu zdůvodnila také její celoživotní teoretickou a kurátorskou prací, propagací a prezentací českého umění v zahraničí. Pětasedmdesátiletá Kotíková, členka správní rady Společnosti Jindřicha Chalupeckého, je pravnučkou prvního československého prezidenta T. G. Masaryka a od roku 1970 žije ve Spojených státech, kde působila jako kurátorka současného umění Brooklynského muzea.

Vydrová je 25 let městskou architektkou Litomyšle, cenu dostala za dlouhodobou aktivní a koncepční činnost a otevření historického města současné kvalitní architektuře. Architektka a město se před měsícem staly prvními laureáty nové ceny Architekt obci, kterou uspořádal Svaz měst a obcí. Litomyšl mezi českými městy platí za příklad toho, jak lze skloubit historické a památkově chráněné prostředí s intervencemi současné architektury. O ty se v Litomyšli postaral hlavně Josef Pleskot.

Ceny ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize dostal pětaosmdesátiletý filmový a televizní režisér František Filip. K jeho filmům patří zejména oblíbené Utrpení mladého Boháčka, ze seriálů pak F. L. Věk, Cirkus Humberto či Sňatky z rozumu, ale také Chalupáři nebo Rozpaky kuchaře Svatopluka. Jeho tvorbu doplňují známé televizní inscenace Kočár nejsvětější svátosti, Ikarův pád, Nezralé maliny či Den, kdy unesli papeže. In memoriam dostal stejné ocenění oscarový režisér, scenárista a pedagog Elmar Klos.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit astronauty na Měsíc, skončil v americkém testovacím středisku v Mississippi předčasně. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) běžely čtyři motory jen něco přes minutu, zatímco původně měli inženýři v plánu zážeh ukončit až po osmi minutách, aby mohli nasimulovat let rakety na oběžnou dráhu Země. Napsal o tom server BBC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy