South Park bojuje se scientology

BBC
20. 3. 2006 9:00
Londýn - Americká televizní stanice Comedy Central odmítla odvysílat epizodu South Parku, která se posmívala scientologické církvi a Tomu Cruiseovi.

"Takže scientologie, TUHLE bitvu jsi možná vyhrála, ale milionletá válka o zeměkouli teprve začala!" vzkázali v reakci autoři seriálu Trey Parker a Matt Stone přes deník Variety a obnovili tak svůj "boj" se scientologií.

Šéfova oslava

Stanice Comedy Central uvedla, že tahle změna programu umožnila odvysílat navíc dvě epizody, v nichž scientolog Isaac Hayes namluvil roli kuchaře Šéfa. Hayes své účinkování v South Parku minulý týden paradoxně ukončil právě proto, protože se mu nelíbilo, že si seriál dělá legraci z náboženství.

Parker se Stonem v prohlášení dodali: "Dočasné znetečnění naší epizody nám NEZABRÁNÍ v tom, abychom udrželi thetany navždy uvězněné ve vašich ubohých lidských schránkách."

Trey Parker a Matt Stone, tvůrci South Parku a filmu Team America
Trey Parker a Matt Stone, tvůrci South Parku a filmu Team America | Foto: Aktuálně.cz

"Mluvčí Comedy Central prohlásil, že stanice chtěla "vzdát Šéfovi náležitou poctu odvysíláním dvou epizod, jimiž nejvíce proslul". Stanice zároveň popřela, že by epizodu, v níž se objevuje Tom Cruise, uložila k ledu na základě zpráv, že herec vyvíjí nátlak na její stažení z programu.

Cruise: Je to impossible

Také sám Cruise odmítl informace, podle nichž hrozil, že v případě odvysílání zmíněné epizody nebude propagovat svůj nejnovější film Mission Impossible:3. Snímek uvede v květnu do kin studio Paramount, které je stejně jako stanice Comedy Central vlastněno společností Viacom.

"Není to pravda," vyjádřil se ke zprávám Cruiseův mluvčí. "Mohu vám říci, že nikdy nic takového neprohlásil."  Cruise, který je otevřeným stoupencem scientologické církve, hrál v prvních dvou dílech filmu Mission Impossible hlavní roli.

Animovaný seriál Městečko South Park pravidelně "šťourá" do citlivých témat a scientologie není výjimkou. V nedávné epizodě například dosáhl Stan, jeden z členů party, tak skvělých výsledků ve scientologických testech, že ho stoupenci této církve začali pokládat za dalšího L. Rona Hubbarda, zesnulého autora sci-fi, který scientologickou církev založil.

Třiašedesátiletý Hayes v seriálu pravidelně vystupoval už od jeho premiéry na amerických obrazovkách v roce 1997. Nyní se však nechal slyšet, že pořad je necitlivý vůči "osobnímu duchovnímu přesvědčení". Stone nicméně uvedl, že Hayes v této věci "nikdy neměl problém", dokud tvůrci nezačali parodovat scientologickou církev, jejímž je členem.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy