SOUTĚŽ Tara Fuki pokřtí album s Anetou. Vyhrajte lístky!

Kultura Kultura
Aktualizováno 14. 1. 2015 13:51
Vyhrajte dvojici lístků na křest alba Winna od dua Tara Fuki. Mimořádným hostem bude Aneta Langerová.
Tara Fuki.
Tara Fuki. | Foto: Indies Scope

Soutěž - Vyhrajte s deníkem Aktuálně.cz dvakrát dva lístky na speciální koncert k vydání alba Winna od dua Tara Fuki, který se bude konat 21. ledna v pražském Divadle Archa. Mimořádným hostem večera bude Aneta Langerová.

Odpověď na soutěžní otázku posílejte do pátku 16. ledna (do 11:00) na mail [email protected] s předmětem Winna a pak už stačí jen mít štěstí při losování. Dva výherce budeme informovat mailem, jejich jména budou uvedena na guestlistu před koncertem.

Andree Konstankiewicz e Dorotě Barové  se podařilo na jejich pátém studiovém albu Winna obnovit vzájemné porozumění a tvůrčí jiskření tak silně, že si vystačily bez hostů, a dávají tak vzpomenout v tom nejlepším smyslu na svůj debut Piosenki do snu.

„Od počátku jsme chtěly udělat desku zase samy, bez hostů. Cítily jsme, že materiál a nápady jsou silné. Samozřejmě, že to není úplně čistý záznam písní, jak je hrajeme na koncertech. Využily jsme možnosti nahrávacího studia a do některých skladeb jsme si dohrály a dozpívaly další melodie," říká Dorota Barová.

Tara Fuki na předchozích nahrávkách také využívaly elektroniku. Tentokrát je album převážně elektroniky prosté. „Jak písně vznikaly, tak vlastně ta potřeba okořenit je elektronikou nebyla. Myslím, že fungují samy o sobě tak, jak jsou. Podle mě je to taky tím, že pořád přemýšlíme akusticky“, říká Barová.

Ta je autorkou sedmi textů, které jsou, tak jako na všech předchozích nahrávkách, v polštině. Dámy také opět nezapomněly na svého oblíbeného polského básníka K. K. Baczynskeho a zhudebnily jeho báseň Piosenka dla Anni. Přesto jednu výjimku album má, a to jediný český text Závrať, který napsala Andrea Konstankiewicz.

Tara Fuki.
Tara Fuki. | Foto: Indies Scope

Přestože Andrea Konstankiewicz žije ve Francii a do Česka se vrací nepravidelně, Tara Fuki stále pokračují ve své činnosti. „Je pravdou, že to trochu komplikuje přípravu nahrávek, ale čtyři roky není zas tak dlouhá doba. Navíc v mezičasí vznikaly nové písničky, které už hrajeme nějaký čas na koncertech. Ale samozřejmě i vzdálenost mezi Českem a Francií v tom hraje roli. Taky se mi narodil syn, kterému teď bude rok," svěřuje se Dorota Barová, proč Tara Fuki vystupují a nahrávají tak sporadicky. Ale tím více se obě muzikantky soustředí na vytříbenost svých nahrávek. A to oceňují jak fanoušci, tak odborná kritika, od níž Tara Fuki mají tři ocenění Anděl.

Soutěžní otázka:
Jak se jmenovalo čtvrté studiové album dua Tara Fuki, které vyšlo v roce 2010?

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy