Song načmáraný Dylanem na cár papíru přijde kupce na miliony

ČTK ČTK
2. 5. 2014 23:16
Rukopis Dylanova hitu Like a Rolling Stone z roku 1965 jde do dražby. Kdysi se píseň stala milníkem ve vývoji moderní populární hudby a z Dylana udělala světovou hvězdu.
Rukopis Dylanova hitu Like a Rolling Stone.
Rukopis Dylanova hitu Like a Rolling Stone. | Foto: Aktuálně.cz

New York - Rukopis jedné z nejslavnějších písní v dějinách rockové hudby - Like a Rolling Stone od Boba Dylana - míří do dražby. Podle odhadu aukční síně Sotheby's, která ho bude prodávat v New Yorku 24. června, by se jeho cena mohla vyšplhat až na dva miliony dolarů (asi 40 milionů korun).

Pro hudební fanoušky je rukopis slavné písně, kterou Dylan napsal tužkou na firemní papír v hotelu Roger Smith ve Washingtonu, téměř posvátnou záležitostí. Song z roku 1965 se totiž stal milníkem ve vývoji moderní populární hudby a z Dylana udělal světovou hvězdu.

Podívejte se na záznam koncertní verze songu Like a Rolling Stone z roku 1966.
Podívejte se na záznam koncertní verze songu Like a Rolling Stone z roku 1966. | Video:

"Tohle je svatý grál rockových písňových textů. Vydání Like a Rolling Stone nezvratně změnilo dějiny poválečné hudby. Text napsaný na čtyřech malých listech papíru je téměř kompletním zněním písně, která změnila vývoj hudby na dalších padesát let," charakterizoval skladbu zástupce Sotheby's Richard Austin.

Rukopis Dylanova hitu se bude prodávat společně s dalšími předměty spojenými s dějinami populární hudby v aukci s podtitulem Od Presleyho k punku. K mání bude například kytara Erika Claptona či rukopis písně Joni Mitchell s názvem Big Yellow Taxi.

Dylanův rukopis může v aukci přepsat dosavadní rekordy. Zatím nejvíce zaplatil kupec za originál písňového textu Johna Lennona A Day In The Life, a to milion dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy