Socha Gotta, Havla, nebo Jágra na Letné? Pražané vyberou

Gottland
4. 8. 2014 8:09
Anketa vybízí Pražany, aby hlasovali o tom, zda bude mít Karel Gott nebo Jaromír Jágr sochu na Letné. Reakce obyvatel jsou kontroverzní.
Hlasujte na www.kohonaletne.cz.
Hlasujte na www.kohonaletne.cz. | Foto: kohonaletne.cz

Praha - Dlouhodobé spory o to, co bude stát na Letenské pláni, se rozhodla ukončit anketa kohonaletne.cz. Pražané si na jejím webu můžou vybrat hned z několika žijících osobností i velikánů české historie.

„Chtěli jsme se vyhnout neustálým aktivistickým a politickým sporům a dát prostor samotným Pražanům, aby rozhodli o budoucnosti letenské pláně,“ vysvětlil mluvčí kampaně Zdeněk Müller. "Na základě nezávislého sociologického průzkumu bylo zjištěno, že Pražané si přejí na Letné sochu významné české osobnosti. Z žijících i nežijících osobností vybrala expertní komise deset jmen," dodal mluvčí.

O navržených velikánech je možné hlasovat na webu www.kohonaletne.cz až do neděle 10. srpna.

Koho na Letné?

Koho na Letné?
  • Pražané vyberou sochu, která bude stát na Letenské pláni.
  • Hlasovat lze do 10. srpna na webu www.kohonaletne.cz.
  • Mezi navrženými osobnostmi jsou: Karel Gott, Jaromír Jágr, Jiřina Bohdalová, Karel Schwarzenberg, Václav Havel, Karel IV., Tomáš Garrigue Masaryk, Tomáš Baťa, Jan Amos Komenský, Božena Němcová.
  • V pondělí (4. srpna) ráno měl nejvíce hlasů Karel Gott - přes deset tisíc

„Připadá mi to jako dobrý nápad, jenom nechápu, že lidé volí Karla Schwarzenberga, každý si pamatuje jeho politickou minulost,“ řekl Miloš Svátek při rozdávání anketních letáků.

Hlasovat lze online nebo pomocí anketního lístku. Za týden hlasovalo pětatřicet tisíc Pražanů. Ode dneška jsou k vidění u vestibulů metra stovky dobrovolníků.

„Já moc nevím, nerozumím tomu, ale může to být fajn mít tu sochu někoho živého,“ dodává Katka, jedna z dobrovolnic.

Podle odborníka na architekturu a sochařství Jiřího Sapíka se „jedná pravděpodobně pouze o propagační návrhy, nikoli reálné skici, ale i tak jsou opravdu ošklivé. „Opravdu, skutečnou podobu soch vyřeší odborná komise, ta pak vybere nejlepší návrh, estetičnost sochy bude pak o vkusu každého jednotlivce," vysvětlil mluvčí Müller.

Slavnostní odhalení sochy je plánováno na 100. výročí Československa 28. října 2018. Mezi favority starší generace patří sochy Karla IV., Karla Gotta či Jiřiny Bohdalové, od mladších lidí jsou pozitivní ohlasy především na sochu Václava Havla, Karla Schwarzenberga a především Jaromíra Jágra. V pondělí 11. srpna dojde k oficiálnímu vyhlášení výsledků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy