“Slyší očima, vidí každým vlasem.” Nejkrásnější fotky Miroslava Háka vystavuje Galerie Josefa Sudka

Fotografie Ve dvoře.
Vystavené fotografie Miroslava Háka.
Foto: Galerie Josefa Sudka
Hana Slívová Hana Slívová
16. 10. 2017 12:34
Pražská Galerie Josefa Sudka představuje fotografie autora Skupiny 42 Miroslava Háka. Výstava pojmenovaná Miroslav Hák: Fotografie z 30. a 40. let se zaměřuje na autorovy kořeny a zdůrazňuje také přátelské vazby mezi Hákem a jeho kolegy. Výstava potrvá do 28. ledna 2018.

Byl jediným fotografem ve Skupině 42. Je autorem slavné fotky Ve dvoře, která patří k jedné z nejvýraznějších reflexí válečné doby. Miroslavu Hákovi nyní uspořádalo Uměleckoprůmyslové muzeum v Galerii Josefa Sudka drobnou výstavu, na níž představuje jeho kořeny.

"Není to výstava zapomenutého autora ani zapomenutých prací. Chceme představit ty nejkrásnější Hákovy fotky," řekl kurátor Jan Mlčoch.

Kromě obrázku Ve dvoře, fotky Maska, připomínající Hákovu širokou zkušenost s portrétní fotografií, experimentů ze třicátých let a fotek z pražské holešovické či smíchovské periferie přibližuje výstava, ohraničená čtyřicátými lety, i osobní vazby členů čtyřicetdvojky.

"Přátelské vazby byly zejména za války a v padesátých letech pro přežití klíčové," konstatuje Jan Mlčoch.

Zaujme tak například Hákův textový portrét od Jiřího Koláře:

"Miluje svou práci, hlavou, zklamanou láskou. Slyší očima, vidí každým vlasem, každým pórem. Nerozezná jed od mléka, nemá smysl pro zlo, vidí jen dobro. Zdědil krev věčně poplašených podhorských stromů, ustaraných o zdraví svých plodů."

Součástí výstavy je i dopis z konce 40. let, který "roztřesený" Hák, usazený tehdy ve své domovské Nové Pace, poslal přítelkyni do Prahy. Na konci psaní zdraví Karla Teigeho, který podle kurátora Mlčocha jeho fotografie rád a často popularizoval.

Kurátor Mlčoch připomíná, že vystavená Hákova monografie Očima - svět kolem nás je teprve druhou fotografickou monografií u nás. Tou první byla kniha aktů od Františka Drtikola Žena ve světle z roku 1938.

První fotograf, který fotil herce na jevišti

Miroslav Hák se narodil 9. května 1911 v Nové Pace (stejně jako kolegové František Gross a Ladislav Zívr), po škole zkoušel malovat, ale otec ho vedl k fotografii, které se u něho také vyučil. Na začátku 30. let navštěvoval kurzy pro amatéry pořádané Františkem Drtikolem.

Počáteční tvorba Háka se nesla v duchu experimentu, později ho - stejně jako další členy Skupiny 42 - ovlivnil surrealismus; ostatně i jeden z vystavených obrazů Františka Grosse je taktéž surrealistický.

Zásadní změna v Hákově uměleckém životě nastala v roce 1936, kdy obeslal Mezinárodní výstavu fotografie v pražském Mánesu. Z jeho účasti vyplynula práce pro Divadlo E. F. Buriana. Hák vnesl do divadelní fotografie nový prvek, protože zaznamenával práci herců přímo na jevišti. Záhy se zaměřil na chemické experimenty předjímající pozdější informel.

Po dramatickém rozpadu Skupiny 42 v únorových dnech roku 1948 se životní osudy přátel rozešly.

Hák po ukončení fotografické činnosti roku 1969 prodal padesát prací do obnovené fotografické sbírky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Zemřel 28. června 1978 v Praze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy