Jeho kresby budou ještě dlouho komentovat naše mravenčí hemžení, vzpomíná výtvarník Slíva na Renčína

Jiří Slíva
5. 10. 2017 1:20
Výtvarník Jiří Slíva vzpomíná na svého kolegu (nejen) z časopisu Mladý svět Vladimíra Renčína, který zemřel ve věku 75 let. “Přemýšlel jsem o původních kořenech naší kreslířské inspirace a uvědomil jsem si, že řada z nás ji měla v moderní francouzské karikatuře,” píše v textu pro Aktuálně.cz.
Humor Vladimíra Renčína.
Humor Vladimíra Renčína. | Foto: Vladimír Renčín

Vladimír byl individualista, v žádném případě nějaký rozchechtaný hospodský brach.

Vídávali jsme se na různých setkáních kolegů - karikaturistů týdeníku Mladý svět, na výstavách nebo na jarních víkendech, které pořádaly jihočeské Papírny Štětí. Byl přátelský, ale sedával tak trochu v koutku a brzy po přípitku se stáhl zase do "samoty".

Foto: Vladimír Renčín

Mimochodem, na zadní stránku Mladého světa se možná bude jednou vzpomínat jako na zvláštní bílou vránu 70. a 80. let, jako na vynikající možnost každotýdenní publikace vždy pěti kreseb jednoho ze skupiny Holý, Jiránek, Renčín, Barták, Hrubý, já a později i Matuška a Johanus.

Posílali jsme si pak PFky. Vláďa byl z Hradce Králové, pak jsem ale slyšel, že se odstěhoval na chalupu a že má trochu sníženou komunikační schopnost. Mrzelo mě to, protože to bylo v době, kdy odešel další karikaturistický velikán Vladimír Jiránek.

Přemýšlel jsem o původních kořenech naší kreslířské inspirace a uvědomil jsem si, že řada z nás se inspirovala moderní francouzskou karikaturou. U Renčína to byl Jean-Jacques Sempé, u Jiránka Jean Bosc a Georges Wolinski, u Bartáka Chaval a u mě Roland Topor.

Renčín také kongeniálně ilustroval knížky Vojtěcha Steklače Boříkovy lapálie, inspirované řadou knih o patáliích Mikuláše od René Goscinnyho. Ty ve Francii obrázky opatřil právě Sempé.

Ve volných kresbách geniálně spojoval aforistické a trefné výroky, reagující na zdánlivě aktuální, ale vlastně historicky se opakující situace, s jejich kreslenými "nositeli".

Myslím, že řada jeho kreseb bude ještě dlouho a překvapivě aktuálně komentovat naše mravenčí hemžení.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy