Jeho kresby budou ještě dlouho komentovat naše mravenčí hemžení, vzpomíná výtvarník Slíva na Renčína

Jiří Slíva
5. 10. 2017 1:20
Výtvarník Jiří Slíva vzpomíná na svého kolegu (nejen) z časopisu Mladý svět Vladimíra Renčína, který zemřel ve věku 75 let. “Přemýšlel jsem o původních kořenech naší kreslířské inspirace a uvědomil jsem si, že řada z nás ji měla v moderní francouzské karikatuře,” píše v textu pro Aktuálně.cz.
Humor Vladimíra Renčína.
Humor Vladimíra Renčína. | Foto: Vladimír Renčín

Vladimír byl individualista, v žádném případě nějaký rozchechtaný hospodský brach.

Vídávali jsme se na různých setkáních kolegů - karikaturistů týdeníku Mladý svět, na výstavách nebo na jarních víkendech, které pořádaly jihočeské Papírny Štětí. Byl přátelský, ale sedával tak trochu v koutku a brzy po přípitku se stáhl zase do "samoty".

Foto: Vladimír Renčín

Mimochodem, na zadní stránku Mladého světa se možná bude jednou vzpomínat jako na zvláštní bílou vránu 70. a 80. let, jako na vynikající možnost každotýdenní publikace vždy pěti kreseb jednoho ze skupiny Holý, Jiránek, Renčín, Barták, Hrubý, já a později i Matuška a Johanus.

Posílali jsme si pak PFky. Vláďa byl z Hradce Králové, pak jsem ale slyšel, že se odstěhoval na chalupu a že má trochu sníženou komunikační schopnost. Mrzelo mě to, protože to bylo v době, kdy odešel další karikaturistický velikán Vladimír Jiránek.

Přemýšlel jsem o původních kořenech naší kreslířské inspirace a uvědomil jsem si, že řada z nás se inspirovala moderní francouzskou karikaturou. U Renčína to byl Jean-Jacques Sempé, u Jiránka Jean Bosc a Georges Wolinski, u Bartáka Chaval a u mě Roland Topor.

Renčín také kongeniálně ilustroval knížky Vojtěcha Steklače Boříkovy lapálie, inspirované řadou knih o patáliích Mikuláše od René Goscinnyho. Ty ve Francii obrázky opatřil právě Sempé.

Ve volných kresbách geniálně spojoval aforistické a trefné výroky, reagující na zdánlivě aktuální, ale vlastně historicky se opakující situace, s jejich kreslenými "nositeli".

Myslím, že řada jeho kreseb bude ještě dlouho a překvapivě aktuálně komentovat naše mravenčí hemžení.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy