Sever Francie vydělal na natáčení filmu Dunkerk a očekává nápor turistů

ČTK ČTK
27. 7. 2017 10:15
Válečný snímek Dunkerk režiséra Christophera Nolana je nejen film, který přináší neskutečné napětí, ale i neskutečné peníze. Severofrancouzský region Hauts-de-France na něm například za pět týdnů vydělal v přepočtu téměř 500 milionů korun. Zástupci tamní samosprávy navíc očekávají příliv turistů.
Film Dunkerk.
Film Dunkerk. | Foto: Warner Bros.

Snímek Dunkerk režiséra Christophera Nolana se severu Francie vyplácí. Jeho natáčení vyneslo tamnímu regionu Hauts-de-France podle deníku Le Figaro za pět týdnů 19 milionů eur, což je asi 495 milionů Kč. Úřady navíc očekávají, že kritiky i diváky oceňované válečné drama přitáhne do oblasti mnoho turistů.

"Město Dunkerk je teď známé po celém světě. To by mělo mít velmi příznivý dopad na turistiku a ekonomiku v celém regionu," napsal list Le Figaro. Připomněl, že na natáčení filmu se podílelo 450 francouzských techniků a více než 2000 místních komparzistů.

Snímek zachycující operaci Dynamo, při níž vojska i dobrovolníci na jaře 1940 evakuovali obklíčené spojenecké jednotky z pláží u Dunkerku, je v čele žebříčku návštěvnosti v USA i v Česku. Ve Spojených státech za první víkend v kinech vydělal 50,5 milionu dolarů, tedy přes miliardu korun.

Šéfka národního filmového centra Frédérique Bredinová uvedla, že díky daňovým pobídkám vzniklo letos ve Francii už 35 zahraničních snímků, což je oproti loňsku dvojnásobek. Natáčení filmů jako Mission Impossible 6 podle Bredinové vyneslo 150 milionů eur, téměř čtyři miliardy korun.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Plzeňská práva od ledna povede bývalý ústavní soudce Stanislav Balík

Novým děkanem Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni bude v dalších čtyřech letech pedagog, advokát a bývalý soudce Ústavního soudu Stanislav Balík. Rozhodlo o tom 15 ze 16 hlasů členů akademického senátu fakulty. Balík byl jediným kandidátem. Po jmenování děkanem povede fakultu od 25. ledna 2020, řekla mluvčí ZČU Šárka Stará.

Balík, narozený v roce 1956, absolvoval v roce 1979 Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a v roce 1981 obor archivnictví na Filozofické fakultě stejné univerzity. Do roku 1989 pracoval jako podnikový právník, poté se věnoval advokacii. V letech 2002 až 2003 vedl Českou advokátní komoru. V roce 2004 byl jmenován soudcem Ústavního soudu ČR. Po desetiletém mandátu se vedle akademického působení vrátil k advokacii.

Funkci Balík převezme po děkanovi Janu Paulym, který fakultu vede od ledna 2012 a kandidovat už nemohl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Federer se zúčastní tenisového turnaje na OH v Tokiu

Grandslamový rekordman Roger Federer potvrdil, že se příští rok v Tokiu hodlá zúčastnit popáté v kariéře olympijského tenisového turnaje. Zlato z olympijské dvouhry je jedinou velkou trofejí, která fenomenálnímu Švýcarovi ve sbírce chybí.

"Posledních pár týdnů, možná spíš měsíců, jsem se bavil se svým týmem o tom, co mám dělat příští rok v létě mezi Wimbledonem a US Open. Nakonec rozhodlo moje srdce o tom, že bych chtěl ještě jednou hrát na olympiádě," uvedl dnes během sponzorské akce v Tokiu Federer, jenž krátce po skončení tenisového turnaje na OH oslaví devětatřicáté narozeniny.

Federer se poprvé představil pod pěti kruhy v Sydney v roce 2000, kde skončil čtvrtý. O čtyři roky později, kdy byl stejně jako v Pekingu 2008 vlajkonošem švýcarské výpravy, ho nečekaně ve 3. kole vyřadil Tomáš Berdych. V Číně získal Federer zlato ve čtyřhře po boku Stana Wawrinky, v Londýně 2012 prohrál na trávě ve Wimbledonu finále s Andym Murraym a před třemi lety v Riu de Janeiro nestartoval kvůli zranění kolena.

Další zprávy