Schubertův trojjediný rozervaný muž na zimní výpravě se svým steskem

Schubertův trojjediný rozervaný muž na zimní výpravě se svým steskem
Hudebně divadelní projekt osamělého a truchlícího muže, který ztratil svou lásku, rozdělil režisér mezi tři hlavní aktéry, jež ztvárnili barytonisté Jiří Hájek, Jiří Brückler a Matěj Chadima.
Zimní cesta je těžkým poetickým dílem, jež se režisér pokusil přenést na divadelní prkna v doslovných obrazech, které jakoby ubíraly divákovi právo na vlastní imaginaci.
Trojjediná postava opuštěného milence putuje krutou zimní krajinou a vyrovnává se se svou ztrátou.
Do cyklu režisér zapojil i onen důvod hrdinova trápení, jež ztvárnila sopranistka Kateřina Kněžíková i samotného klavíristu Iva Kahánka, jehož vstupy do představení působily vcelku zbytečně.
Foto: Struny podzimu
Zuzana Zajíčková
30. 10. 2013 13:52

Netradiční zpracování písňového cyklu Zimní cesta od Franze Schuberta představil režisér Jiří Herman v takzvaném Dřeváku, působivém ateliéru barrandovských studií. Šlo o představení v rámci festivalu Struny podzimu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy