Sázavafest zahajuje druhou polovinu festivalového léta

Zbyněk Klíč
3. 8. 2011 10:16
Srpnovou várku festivalů otevřou na Sázavafestu Kosheen, Hurts nebo The Subways. A překvapení - první den festivalu je zadarmo!
Foto: Jan Langer

Praha - Druhý měsíc festivalového léta zahajuje ve čtvrtek středočeský Sázavafest, který tak zároveň vstupuje do druhé dekády své existence.

Jeho dějištěm se letos poprvé stává Benešov. V areálu Zelený ostrov tu ve dnech 4. - 7. srpna na šesti scénách vystoupí více než 120 účinkujících.

Hlavními hvězdami festivalu jsou britští The Subways, kteří právě dokončují svoji třetí studiovou desku. Doplňují je další britské kapely - Hurts (objev roku podle magazínu New Musical) a Kosheen - ti na festivalu nabídnou průřez svojí kariérou.

Ostrovní sestavu doplní další skupiny z Evropy, zejména z Německa, odkud přijedou Alphaville, Jazzanova nebo Green Frog Feet. Z Francie sem zamíří kapela Nouvelle Vague.

Vystoupení zahraničních kapel budou proložena vystoupeními plejády domácích interpretů - nebude tu chybět například Dan Bárta, Chinaski, J.A.R., Nightwork, Monkey Business nebo Tata Bojs.

Pro návštěvníky je připraveno překvapení v podobě bezplatného vstupu na první den festivalu - vstupenka na ostatní dny pak stojí 1000 korun (v případě, že lístek kupujete až na místě, ještě dvě stě korun připočtěte), samotný lístek na sobotu pak sedm set korun. Pokud jste držiteli karet ISIC, odečtou vám z cen vstupenek 150 korun - jak předprodeji, tak i na místě. Ubytování v kempu vás potom přijde na dalších dvě stě korun.

Čtěte také:
Kdo zahraje v srpnu na hudebních festivalech?

Nejjednodušší cesta na festival je vlakem - stanice Benešov je vzdálena pouhých 300 metrů od vstupu do areálu. Další výhodou cestování vlakem je poloviční sleva, kterou návštěvníci získají při nákupu jízdenky ve dnech třetího až sedmého srpna. Stačí jen na nádraží požádat o lístek na Sázavafest a u vstupu do areálu si ho nechat označit speciálním razítkem.

Kromě hudební produkce nabízí Sázavafest také doprovodný program sestávající z filmových, divadelních, literárních i tanečních vystoupení. Vaše ratolesti se v průběhu pátku a soboty zabaví v dětském koutku, který jim nabídne různé hry, radovánky, či výtvarné dílny.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy