Saruman dá ve Varech mistrovské lekce i baťůžkářům

Irena Hejdová Irena Hejdová
2. 7. 2008 17:45
Festival chystá Master Class. Zahájí je Christopher Lee
Christopher Lee
Christopher Lee | Foto: MFF KV

Praha - Jedním z nejznámějších hostů letošního karlovarského festivalu je Christopher Lee. Představitel Sarumana z Jacksonovy trilogie Pán prstenů či hraběte Dooku z Hvězdných válek se ale nebude zdržovat jen v pohodlí VIP prostorů.

Běžní návštěvníci festivalu se s ním mohou osobně setkat při jeho Master Class, kterou povede 10. července od 14 hodin ve Stanu Kapitána Morgana vedle hotelu Thermal.

Master Class, tedy cosi jako lekce mistra, je už tradiční součástí velkých festivalů. V Cannes letos o svých filmařských zkušenostech rozmlouval režisér Quentin Tarantino, před ním to byli Martin Scorsese, Stephen Frears, Wong Kar Wai či Sydney Pollack.

Vary letos Master Class pořádají poprvé, ale nezůstane u jedné. "Setkání s režiséry, herci a dalšími filmovými tvůrci, kteří v rámci letošního festivalu představí svou tvorbu, se budou konat pravidelně v odpoledních hodinách ve Stanu Kapitána Morgana," doplňuje Andrea Szczuková z karlovarské industry office.

Foto: LOTR.org

Mistrovskou lekci Christophera Lee bude moderovat britský kritik Philip Bergson. "Jako vynikající vypravěč bude slavný herec odpovídat i na otázky týkající se jeho mnohostranné herecké práce a jeho zkušeností s rozmanitými režijními osobnostmi od Stevena Spielberga po Tima Burtona," láká mluvčí přehlídky Uljana Donátová.

Christopher Lee je ve svých šestaosmdesáti hereckým klasikem. Jako jediný hrál jak Sherlocka Holmese, tak jeho bratra, ale jeho ostře řezaná tvář ho předurčila spíš k rolím padouchů.

Svými kreacemi oživil na plátně Frankensteinovo monstrum i Mumii. Objevil se i v nedávném Zlatém kompasu či jako otec Willyho Wonky dr. Wonka v Burtonově Karlíkovi a továrně na čokoládu.

Christopher Lee na festivalu také převezme Cenu prezidenta MFF Jiřího Bartošky. "Cena je udělována osobnostem, které v oblasti hereckého umění, filmové režie či producentské činnosti zásadním způsobem přispívají k rozvoji filmové tvorby a to nejen ve své zemi, ale v celém světě," dodává Donátová.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 43 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

Další zprávy