S románem Ke dnu stoupá Anna Bolavá vzhůru, v české literatuře začíná hrát důležitou roli

Ivan Hartman Ivan Hartman
25. 6. 2017 13:58
Nový román spisovatelky, která publikuje pod pseudonymem Anna Bolavá a která loni dostala za debut o sběračce bylin cenu Magnesia Litera, upoutá od prvních stran zručností vyprávění i jeho tempem. Zdá se, že z Anny Bolavé roste zásadní autorka české prózy.
Anna Bolavá dostává cenu Magnesia Litera za román Do tmy.
Anna Bolavá dostává cenu Magnesia Litera za román Do tmy. | Foto: ČTK

Aby čtenář překonal první desítky stran románového debutu Anny Bolavé nazvaného Do tmy, musel projevit silnou vůli. Trvalo dlouho, než ustal horečnatý poeticko-technický popis sběru a sušení bylin, kterým byla hrdinka románu posedlá. Potom ale z bylinné vůně začal zvolna vyvstávat jemný letní příběh, za který Bolavá loni získala cenu Magnesia Litera.

Pečlivě budovaná atmosféra kolem "bolavé" duše i těla hlavní postavy románu Do tmy − jakési Divé Báry pro 21. století − nakonec dospěla do mystického finále s takovou přesvědčivostí, že dlouho "hudebně" doznívala. I ten zacyklený úvod zpětně dostal smysl. Románem Do tmy se zrodil pozoruhodný melodik české prózy, Anna Bolavá.

Nyní se mnohé otočilo, ačkoliv v jazyku druhé, právě vydané autorčiny prózy Ke dnu − příběhu ze současného maloměsta − i nadále zní hudba z českých luhů a hájů. Třeba s podzimní sychravou mlhou, která ovlivňuje řadu momentů románu, Bolavá nakládá tak malebně, že by v literárních kavárnách mohla hlásit počasí. Jako kdyby se tu do prózy občas zaběhly verše.

U nové knihy otočka spočívá v něčem jiném. Ústřední postava už na rozdíl od románového debutu není jedna. V próze Ke dnu jich je sedm, víceméně rovnoprávných. Jsou to lidé různě sociálně situovaní, žádní optimisté.

Jak to bude dál? 

Nový román je také pragmatičtější v úspěšné snaze okamžitě upoutat. Na prvních desítkách stran Bolavá rychle střídá atmosféru epizod. Knihu táhne silný motor zručného psaní, závěr každé z částí vzbudí zájem, "jak to bude dál". Podobně zrychlené je rovněž finále.

Osudy hrdinů se důmyslně prolínají. Třeba banální havárie kamionu zasáhne do životů většiny z nich. Provázání autonehody s konáním postav dosahuje až konstrukční důslednosti severských detektivkářů: ostatně román Ke dnu se začne odvíjet od domnělé vraždy učitelky. Její tělo čtyři měsíce po smrti najde v bažinách za městem podivínský stařík. Ale kdo nebožce učesal vlasy a vložil jí do ruky kámen? A proč?

Kriminální prvek v jinak spíš vztahovém, místy sociálně vypjatém románu je však vedlejší. Poslouží především jako startér. Planým ale nezůstane, stejně jako pasáže, které se zdají nadsazené a bez důsledné logiky: třeba hororová scéna z lesa a bažin počátkem noci. Tam se mladý ambiciózní okresní novinář, který pátrá po vrahovi učitelky, trochu pomate na rozumu. Dělá věci, jež bychom od něho nečekali. A i když se mu přihodí tragická věc, vyzní coby skvělý černý humor.

Ačkoliv hororová scéna působí v rámci knihy jako z jiného těsta, zdůvodňuje ji to, jak dobře je napsaná. Ostatně na autorčině přesvědčivé "technice" stojí celý román Ke dnu.

Přestože Bolavá po rychlém úvodu nadlouho zpomalí a ubere počet zápletek, její způsob líčení všednodennosti maloměstských životů umožní čtenáři důvěrnější seznámení se s hrdiny, aby měl závěr o to intenzivnější dopad. Román neustále zůstává "pod napětím", až skutečné vysoké elektrické napětí vyhrotí závěrečné drama.

Finále má ale závěrů několik, navíc žánrově odstíněných: od melodramatu málem jako z červené knihovny přes tragikomický horor v setmělém lese až po ono mrazivé noční drama na zledovatělém stožáru, kde se hraje o život jedné z ústředních postav, pubertální školačky Anny.

Anna Bolavá: Ke dnu

Vydalo nakladatelství Odeon, 2017
288 stran, 259 korun

Bolavá se ovšem s jistotou takto obvyklých konců nespokojí. Ještě přeladí do lyričtější polohy a zkomponuje vysoce symbolické finále. Postaví ho na detailu, který se dvakrát či třikrát v průběhu románu objeví jako vedlejší a "zbytečný". Školačka Anna najde poklad. Ovšem jak stojí v poslední větě románu: "Bude to její tajemství."

Román Ke dnu však jiné tajemství naopak odhalil. Po knize Do tmy ještě nebylo jasné, zda Bolavá nesehraje v české literatuře pouze epizodní roli. Teď se to vyřešilo. Časem to nejspíš bude jedna z rolí hlavních.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy