S filmovým Vinnetouem se v Mnichově rozloučily stovky lidí

ČTK ČTK
18. 6. 2015 19:00
Už zhruba hodinu před začátkem odpolední smuteční bohoslužby za zesnulého herce byly lavice v kostele obsazené. Mnoho lidí muselo zůstat stát.
Rakev s Pierrem Bricem
Rakev s Pierrem Bricem | Foto: ČTK

Mnichov - Stovky lidí se ve čtvrtek v mnichovském jezuitském kostele sv. Michala naposledy rozloučily s francouzským hercem Pierrem Bricem.

Proslavil se rolí Vinnetoua v západoněmeckých filmech o náčelníkovi indiánského kmene Apačů. Mnozí lidé měli na sobě podle agentury DPA bílé oblečení místo černého - podle přání samotného Brice.

Plný kostel

Už zhruba hodinu před začátkem odpolední smuteční bohoslužby za zesnulého herce byly lavice v kostele obsazené. Mnoho lidí muselo zůstat stát. Rozjímavou atmosféru dotvářela hudba, včetně ústřední melodie z filmů o Vinnetouovi.

Rakev s Briceovými ostatky byla pokryta francouzskou vlajkou a bílými růžemi. "Miluji tě, tvoje žena," bylo vepsáno francouzsky do srdce utkaného z bílých růží. Šlo o poslední pozdrav od Briceovy manželky Helly, v jejímž náručí představitel Vinnetoua zemřel 6. června ve věku 86 let poblíž Paříže.

Sám Brice se netajil velkými sympatiemi k Německu, a zvláště pak k Bavorsku. Jeho žena Hella pochází z bavorského Ambergu a manželský pár žil střídavě ve Francii a alpském Garmisch-Partenkirchenu.

Zatímco v rodné Francii byl Brice téměř neznámý, v Německu a řadě dalších zemí včetně Česka byl až do konce svého života mimořádně populární díky své životní indiánské roli.

Už ve čtvrtek ráno se před kostelem sv. Michala vytvořila dlouhá fronta. Rakev s ostatky byla nejdříve vystavena v křížové kapli, kde se lidé mohli zapsat do kondolenčních knih.

Hudba, videa, vzpomínky

Záběry z Briceova života byly promítány na plátno a podbarvovala je skladba Ave Maria a Večerní píseň Roberta Schumanna.

Závěr smutečního obřadu obstarala projekce hudebního videa, které si loni Brice soukromě natočil. Herec v něm zpívá francouzskou píseň L'Aigle noir (Černý orel) a ukazuje k nebi. Kolem něj na zemi leží fotografie jeho života: Brice jako voják, jako ženich, jako herec a Vinnetou.

"Pierre Brice byl víc než jen Vinnetou," zdůraznil ve čtvrtek jeden z katolických kněží ve svém kázání.

Mezi smutečními hosty byly i herečky Uschi Glasová a Marie Versiniová, které s Bricem spoluúčinkovaly v indiánských filmech. Nechyběli ani skladatel hudby k Vinnetouovi Martin Böttcher, jehož skladby celou tryznu orámovaly. Když byla rakev odnášena z kostela k bílému pohřebnímu vozu, doprovázela ji slavná melodie Old Shatterhand.

Brice má být pohřben v úzkém rodinném kruhu na mnichovském předměstí Gräfelfing.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy