S filmovým Vinnetouem se v Mnichově rozloučily stovky lidí

ČTK ČTK
18. 6. 2015 19:00
Už zhruba hodinu před začátkem odpolední smuteční bohoslužby za zesnulého herce byly lavice v kostele obsazené. Mnoho lidí muselo zůstat stát.
Rakev s Pierrem Bricem
Rakev s Pierrem Bricem | Foto: ČTK

Mnichov - Stovky lidí se ve čtvrtek v mnichovském jezuitském kostele sv. Michala naposledy rozloučily s francouzským hercem Pierrem Bricem.

Proslavil se rolí Vinnetoua v západoněmeckých filmech o náčelníkovi indiánského kmene Apačů. Mnozí lidé měli na sobě podle agentury DPA bílé oblečení místo černého - podle přání samotného Brice.

Plný kostel

Už zhruba hodinu před začátkem odpolední smuteční bohoslužby za zesnulého herce byly lavice v kostele obsazené. Mnoho lidí muselo zůstat stát. Rozjímavou atmosféru dotvářela hudba, včetně ústřední melodie z filmů o Vinnetouovi.

Rakev s Briceovými ostatky byla pokryta francouzskou vlajkou a bílými růžemi. "Miluji tě, tvoje žena," bylo vepsáno francouzsky do srdce utkaného z bílých růží. Šlo o poslední pozdrav od Briceovy manželky Helly, v jejímž náručí představitel Vinnetoua zemřel 6. června ve věku 86 let poblíž Paříže.

Sám Brice se netajil velkými sympatiemi k Německu, a zvláště pak k Bavorsku. Jeho žena Hella pochází z bavorského Ambergu a manželský pár žil střídavě ve Francii a alpském Garmisch-Partenkirchenu.

Zatímco v rodné Francii byl Brice téměř neznámý, v Německu a řadě dalších zemí včetně Česka byl až do konce svého života mimořádně populární díky své životní indiánské roli.

Už ve čtvrtek ráno se před kostelem sv. Michala vytvořila dlouhá fronta. Rakev s ostatky byla nejdříve vystavena v křížové kapli, kde se lidé mohli zapsat do kondolenčních knih.

Hudba, videa, vzpomínky

Záběry z Briceova života byly promítány na plátno a podbarvovala je skladba Ave Maria a Večerní píseň Roberta Schumanna.

Závěr smutečního obřadu obstarala projekce hudebního videa, které si loni Brice soukromě natočil. Herec v něm zpívá francouzskou píseň L'Aigle noir (Černý orel) a ukazuje k nebi. Kolem něj na zemi leží fotografie jeho života: Brice jako voják, jako ženich, jako herec a Vinnetou.

"Pierre Brice byl víc než jen Vinnetou," zdůraznil ve čtvrtek jeden z katolických kněží ve svém kázání.

Mezi smutečními hosty byly i herečky Uschi Glasová a Marie Versiniová, které s Bricem spoluúčinkovaly v indiánských filmech. Nechyběli ani skladatel hudby k Vinnetouovi Martin Böttcher, jehož skladby celou tryznu orámovaly. Když byla rakev odnášena z kostela k bílému pohřebnímu vozu, doprovázela ji slavná melodie Old Shatterhand.

Brice má být pohřben v úzkém rodinném kruhu na mnichovském předměstí Gräfelfing.

 

Právě se děje

Další zprávy