Rockové stars vezou vodu ze Sahary

6. 3. 2007 14:00
Praha - Slavní Tuarégové počtvrté doputovali do Prahy. Skupina Tinariwen z Mali tu představí ve čtvrtek své nové album.

Málokterá ze současných kapel má tak drsnou historii jako Tinariwen a na jejich hudbě to je znát. V těch písních najdeme voodoo zaříkávání i trans způsobený suchem a horkem, stejně jako exotické scenérie podmalované ostrými tóny elektrických kytar.

Jejich pouštní blues - blues navrácené do své pravlasti, spojované s místní hudbou, a napájené tak novou energií - přináší nejen nečekané rytmické změny, ale i tvrdou rebelskou notu.

Respect: Tinariwen
Respect: Tinariwen | Foto: Michal Pařízek

Není divu, kapela vznikla kolem roku 1982 v jednom z vojenských táborů Muamara Kaddáfího. Tam se mladí Tuaregové - uznávající jen vítr, hvězdy a vodu ve své vysněné zemi Azawad - ocitli kvůli jeho slibům o svobodě.

Záhy se sice přesvědčili o jejich marnosti, ale možná díky tomu máme možnost Tinariwen poslouchat. Kdyby tam neslyšeli písně Boba Marleyho a Johna Lennona, asi by nikdy nevyměnili tradiční bubínky tinde a housle imzad za elektrické kytary.

Ve svých začátcích ovšem používali stejně často kalašnikov. Jejich kazetové nahrávky byly tamními vládami zakazovány; hudba Tinariwen byla jakýmsi "undergroundovým" telefonem pro povstalce a vyzývala k politickému procitnutí.

Ještě na začátku 90. let bojovali členové skupiny v novém povstání na hranicích Mali a Nigeru; a přitom hráli, kde se dalo. Na svatbách, pohřbech i tradičních slavnostech.

Tinariwen
Tinariwen | Foto: Tinariwen

Definitivní zlom nastal až začátkem nového tisíciletí. V roce 2002 nahráli první album The Radio Tisdas Sessions. Nahrávka zní díky produkci Justina Adamse, kytaristy Roberta Planta, stejně naturalisticky jako jejich vystoupení uprostřed vojenských táborů.

Podivné a syrové kytarové linky spolu s temnými bluesovými nápěvy, které stupňuje ženský sbor, se staly hitem rádiových stanic vysílajících world music. "Když jsem byl na Sahaře, zdálo se mi, že jsem v centru vesmíru. Ti muzikanti znali - stejně jako já - blues, Boba Marleyho, Ali Farku Toureho," vzpomíná producent Adams.

Následující turné po Evropě sklidilo jen superlativy, stejně jako další deska Amassakoul z roku 2004, na které zní čistokrevné blues, pokřivené reggae, zaříkávání i psychedelie.

Jsou považováni za jeden z vrcholů současné africké hudby a world music vůbec; šot se skupinou si vybral časopis National Geographic k propagaci svého nového webu věnovaného world music.

Respect: Tinariwen
Respect: Tinariwen | Foto: Michal Pařízek

Nové album Aman Iman: Water Is Life, které vyšlo před pár týdny, tuto pozici jen potvrdilo: magický styl tady vybrousili k dokonalosti. Novinka je pravděpodobně jejich nejlepším albem, přestože někteří asi budou kvůli ostře rockovému soundu namítat cosi o ztrátě world music identity. Ostrý zvuk připomíná rockové minimalisty, perkuse i zpěv vytvářejí hypnotické napětí; to učarovalo západním umělcům už ve 30. letech.

Album vyšlo na respektované značce Independiente a Tinariwen se rázem stali kolegy hvězd současných (Embrace) či minulých (Travis) a také dalších důležitých jmen ostrovní scény.

Podle nadšených recenzí v anglických magazínech to vypadá, že to Tinariwen dokázali. Uspěli v zemi, která je pro rockovou hudbu pořád nejdůležitější; v zemi, která dala světu The Beatles i The Clash.

Ze Sahary vzešla nová rocková star. Bude možná jen málo příležitostí vidět je v takovém prostoru, jako je Palác Akropolis, kam přijíždějí v rámci přehlídky Respect Plus. Daleko spíše se s nimi budeme setkávat na velkých pódiích světových festivalů.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Komerční banka má zablokovanou elektronickou identifikaci, řeší bezpečnostní incident

Správa základních registrů dočasně zablokovala Komerční bance poskytování služeb elektronické identifikace, tady takzvané digitální občanky. Banka měla službu spustit toto pondělí. Podle serveru Seznam Zprávy je důvodem blokace bezpečnostní incident, při kterém byla pravděpodobně zaměněna identita. Banka společně se SZR analyzuje příčiny problému.

"V průběhu předprodukčního testování jsme odhalili technický problém, který vedl k preventivnímu a dočasnému zastavení možnosti autentizace klientů Komerční banky," sdělil mluvčí banky Michal Teubner. Masivní testování všech scénářů je podle něj důležité pro identifikaci a odstranění chyb, které se mohou v rámci ostrého provozu objevit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda schválila rozdělení EU peněz mezi programy

Vláda dnes schválila rozdělení evropských dotací pro ČR v programovém období 2021 až 2027 mezi operační programy, a to přes odpor koaliční ČSSD. Na twitteru o tom informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). podle ní rozhodnutí znamená méně peněz pro rodiny s dětmi, seniory, na rekvalifikace a sociální služby.

Z materiálu, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že celkově by v letech 2021 až 2027 mělo být rozděleno mezi většinu operačních programů 18,8 miliardy eur (zhruba 488,5 miliardy korun). Přitom na operační program ministerstva práce a sociálních věcí je v návrhu vyčleněno 1,4 miliardy eur (36,4 miliardy korun). Podle portálu k evropským dotacím bylo v období 2014 až 2020 vyčleněno na operační program zaměstnanost 2,15 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
Další zprávy