Recenze: Žbirkův muzikál o bájné Atlantidě srážejí pubertální vtípky a smrtelná délka

Michaela Rochovanská
16. 9. 2015 15:38
Divadlo Kalich symbolicky zahájilo novou sezonu premiérou Atlantidy, tedy druhým hitmuzikálem na tamější scéně. Po Osmém světadílu, který je založený na skladbách kapely Elán, produkce vsadila na tvorbu Mira Žbirky. Muzikál sráží přemrštěná délka a velmi slabá první polovina, za vyzdvihnutí stojí především herecké obsazení.
Atlantida (Divadlo Kalich)
Atlantida (Divadlo Kalich) | Foto: Divadlo Kalich

Praha – Režisér a zároveň choreograf Ján Ďurovčík představil muzikál prvním divákům již 10. září, kdy se konala slavností premiéra Atlantidy. Vzhledem k velmi dobré propagaci se dalo očekávat dílo směle konkurující předešlým muzikálům Divadla Kalich, kterým nechyběla určitá kvalita. V tom je ale tato novinka výjimkou.

Námět, jak najít bájnou Atlantidu a zároveň dojít k sebepoznání, zní přitom lákavě. Anotace slibuje „strhující příběh“, ovšem ve skutečnosti tento počin pořádný děj ani nenabízí. Ve zdlouhavé první polovině, ze které se bude radovat možná tak náctileté publikum, divák jen vyčkává, kdy se konečně začne „něco dít“. V nicneříkajících pasážích postavy chrlí jeden pubertální vtípek za druhým, v replikách se často objevují narážky se sexuálním podtextem, které nejsou zrovna adekvátní.

Výsledkem je pocit, že se ocitáte na některé z televizních estrád, nikoliv na divadelním představení.

Druhá polovina už má větší spád a nese se v celkem napínavém duchu, nechybí ani romantika a emočně vypjaté situace. Přesto obsahuje řadu zbytečných scén. Celkově by větší zásah do libreta a redukce některých písní, které se neustále opakují, nebyly na škodu.

A zřejmě to jsou právě „jen“ Žbirkovy písně, na které inscenátoři sázeli. Jejich nové zaranžování je dobře poslouchatelné, živější a energičtější. Mladí zpěváci tak příjemně oživili „starou známou klasiku“. Jen zvukaři by mohli trošku „ubrat“, jelikož hudba byla chvílemi natolik hlasitá, že účinkující měli co dělat, aby ji přeřvali.

Velké plus dostává obsazení, které bylo vybráno s veškerou pečlivostí. V představení září energická, a přesto přirozená Michaela Doubravová, které to navíc jiskří v páru se svým jevištním a zároveň životním partnerem Romanem Tomešem. Zaujala i Marie Blahynková, kterou dosud znají jen zarytí muzikáloví fanoušci, a Zbyněk Fric. Slibný výkon podal také Jan Kříž, a to nejen svým pojetím ústřední písně Atlantida.

Herci jsou oděni do kostýmů z dílny Zuzany Strakové. Nečekejte však žádné „róby“. Hrdinové Atlantidy jsou oblečeni hodně civilně, jak už si to moderní muzikál žádá. Po většinu času se po jevišti prohánějí ve sportovním oblečení, někdy dokonce i v neoprenu. Company pak tančí v obyčejných džínech a bílém triku, které zdobí nápis Miro. A právě účinkující z řad „compačky“ dokázali z choreografie vykouzlit velmi příjemnou podívanou.

Scéna, pod níž je podepsaný Martin Černý, je řešena celkem jednoduše. Dominují jí výklopná zrcadla, která v souhře se světelnými efekty dokážou udělat opravdu divy a dotvářejí tak atmosféru k jednotlivým písním. Není divu, že zrovna do světelného vybavení musela produkce víc zainvestovat. Pokud tedy nevnímáte samotný příběh, můžete alespoň sledovat světelnou show za doprovodu známých melodií v podání mladého souboru.

Novinka Kalichu je až příliš dlouhá, trvá téměř tři hodiny a kromě samotného představení je divákům servírován přídavek v podobě „Atlantidovské medley“. Muzikálu by pomohly větší dramaturgické zásahy, takhle jde jen o kontraproduktivní prodlužování, jímž trpí celkové tempo Atlantidy.

Atlantida - přípravy muzikálu | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy