Recenze: Společná výprava Dejvického divadla a La Putyky se povedla, iluze týmu je téměř dokonalá

Saša Hrbotický Saša Hrbotický
14. 11. 2017 7:30
V pražských Jatkách 78 měl premiéru dlouho očekávaný společný projekt Dejvického divadla a Cirku La Putyka Honey. Inscenátoři v čele s režisérem Miroslavem Krobotem jsou přesvědčeni, že lidský osud nelze vtěsnat do jednoduchých schémat ani srovnat do úhledných přihrádek. Proto story o dívce, která se navzdory své přemýšlivosti pouští do bláznivých akcí a z lásky k hochštaplerovi se málem zničí, rafinovaně přetavili ve sled uzavřených, nespojitých obrazů. Každý má nový půvab a kontrastní atmosféru, každý zaujme jiným režijním a choreografickým nábojem.
Anna Schmidtmajerová a Václav Neužil v Honey.
Anna Schmidtmajerová a Václav Neužil v Honey. | Foto: Hynek Glos

Společný projekt dvou špičkových souborů, Dejvického divadla a Cirku La Putyka, budil pozornost dlouho dopředu: už jen šance vidět Jaroslava Plesla, Václava Neužila, Lenku Krobotovou a další osobnosti dejvické scény po boku akrobatů z La Putyky se jevila jako silný divácký magnet.

Romantický příběh podle skutečných událostí, jak zní ironický podtitul představení Honey, naštěstí nenabízí lacinou senzaci, ale inspirativní spojení postupů nového cirkusu, pohybového a výtvarného divadla s činohrou i zpěvem.

Různá choreografie, různý náboj

Inscenátoři v čele s režisérem Miroslavem Krobotem jsou přesvědčeni, že lidský osud nelze vtěsnat do jednoduchých schémat ani srovnat do úhledných přihrádek.

Proto story o dívce, která se navzdory citlivosti a přemýšlivosti pouští do bláznivých akcí a z lásky k hochštaplerovi se málem zničí, rafinovaně přetavili ve sled uzavřených, nespojitých obrazů.

Každý z nich má nový půvab a kontrastní atmosféru podtrhovanou hudebním doprovodem multiinstrumentalisty Jana Balcara. Každý zaujme jiným režijním a choreografickým nábojem. Některé jsou laděné výslovně komediálně, jiné lyricky nebo až přízračně, jak je nejspíš stvořila hrdinčina bujná fantazie.

Postava Honey je herecky nestejnoměrně rozdělená mezi Jenovéfu Bokovou a Annu Schmidtmajerovou, přičemž první z nich se na scéně objeví jen párkrát jako vypravěčka a komentátorka, zatímco druhá je přítomná prakticky nepřetržitě a s jistotou maluje jeden životní osud hereckým gestem, koncentrovaným výrazem, náročnými akrobatickými kousky, zpěvem, a dokonce hrou na violoncello. 

Představení Honey.
Představení Honey. | Foto: Hynek Glos

Organické prolnutí obou souborů avizuje už úvodní rozcvička, do níž se postupně zapojují všichni účinkující, aby společně absolvovali ukázku akrobaticko-taneční show, včetně riskantních skupinových sestav. A třebaže si lze domyslet, kolik hodin tvrdé práce do přípravy museli vložit, iluze jednolitého týmu je takřka dokonalá.

Pro zkušené akrobaty La Putyky se zadání inscenace zdá být přece jen o trochu méně neobvyklé, činoherní akce nejsou tak komplikované a takřka nikdy neprobíhají izolovaně. Nejpovedenější scéna přichází hned po té vstupní, akrobatické.

Skvělý ještěr Vladimír Polívka 

Honey na břehu jezera sleduje a komentuje vyznavače vodních sportů, mezi nimiž se jako potápěč mihne i její budoucí milenec. Celý výjev je triumfem choreograficko-režijní tvořivosti: herci na suchu vizualizují pohyby nesmělých plavců, veslařů, rybářů i vyznavačů dalších s vodou souvisejících zábav.

Výsledek je dokonale přesný, přitom k navození iluze není třeba ničeho víc než správně vedeného lidského těla. Po zmínce o nálezu na dně jezera se dění překvapivě změní v surrealistický výstup s prehistorickými ještěry, z nichž ten nejagresivnější ve strhujícím ztvárnění Vladimíra Polívky svede s Honey urputný souboj. Duel ženy a zvířete je možné vnímat jako modelový střet dvou pohlaví.

Následující peripetie vztahu mezi Honey a jejím milencem a pasákem v podání Václava Neužila odstartuje vášnivě divoký sexuální akt s dívkou zavěšenou na lanech, jenž plynule přechází v sérii hravě obscénních výjevů z nevěstince.

Cirk La Putyka a Dejvické divadlo: Honey

Honey - foto z premiéry

Autoři: Miroslav Krobot, Lubomír Smékal 
Premiéra: 12. 11. 2017, Jatka78
Režie: Miroslav Krobot
Režijní a pohybová spolupráce: Rostislav Novák ml.
Hudba: Jan Balcar
Scénografie, kostýmy, choreografie: Jakub Kopecký, Kristýna Záveská, Thomas Steyaret
Hodnocení Aktuálně.cz: 80 %

Pro Neužila skýtá postava chlapáckého zmetka a citového vyděrače více možností z hlediska pohybové než činoherní akce, jak to dokládá třeba jeho velké sólo šplhání po výškovém domě s využitím jednoduché filmové projekce na podlahu.

Magický, snad jen stopáží trochu přepálený je surrealistický obraz orgie s pandami, do níž se konsternovaná dívka zapojí na přání milence během jejich "pracovního výletu" do exotické ciziny.

Smutek a úzkost z prozření prosakují výjevy z kriminálu, zklidněný závěr s Honey řídící úklidový stroj pak přináší katarzi, vnitřní vyrovnání a zklidnění.

Zkušenému divadelnímu režisérovi Miroslavu Krobotovi i Rostislavu Novákovi z La Putyky se podařilo to zásadní, co si ve svém experimentu předsevzali, tedy úzce propojit akrobaty s činoherci do kompaktního tělesa.

Radostný pocit z jejich společné výpravy do nových vod divákovi vedle otisku jednotlivých scén uvázne v mysli víc než samotná výpověď, v případě Honey to však skoro vůbec nevadí.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 1 hodinou

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy