Recenze: Nové album alt-J, hvězd ostravských Colours, zní jako hudba k zadumanému filmu

Antonín Kocábek
14. 6. 2017 8:48
Nebude to náhoda, že se na obal nové desky Relaxer britské kapely alt-J dostal vizuál z počítačové hry, který simuluje stav po požití LSD. Album připomíná ze všeho nejvíc hudbu k zadumanému filmu, při jehož křehkých i dynamicky odvázaných pasážích se otevírají působivé scenérie. Pokud posluchač chce, hudba jeho fantazii snadno vyprovokuje k nevšedním výkonům.
Video: YouTube / alt-J

Trio alt-J je navzdory desetileté dráze typickým příkladem kapely, o které si publikum myslí, že ji poslouchá jen klubová hipsterská mládež.

Na angloamerické scéně jde ale už od dob jejich platinového debutu o masově úspěšné "velké" jméno, kterému nečinilo problém vyprodat Madison Square Garden, posbírat pár cen a na festivalech dostává lukrativní časy na největších scénách. Na třetím albu Relaxer (první klip vidělo za dva měsíce 2,5 milionu lidí) však jako by se těm předurčeným kolejím a očekávanému naplňování trendů skupina chtěla vzepřít.

Co zůstalo stejné, je artové pojetí popu: skladbám zjevně záleží na tom, aby nezněly lacině, přesto ale mají silné melodie. Zvuková pestrost přichází nenásilně a produkční experimenty jsou spíš podprahové. Na druhou stranu jde o nahrávku, která je oproti dvěma předchůdcům znatelně melancholičtější a potemnělejší. Namísto optimistické roztančenosti spíš svádí k zamyšlení. Kapela se nechala slyšet, že atmosféra pouhých osmi skladeb je poznamenaná znechucením ze zvolení Donalda Trumpa zrovna ve chvíli, kdy alt-J nahrávali.

Trio má sklony k tajuplnosti, i díky ní si totiž mohlo dovolit přepracovat natolik obehraný a celosvětově populární House of Rising Sun z repertoáru The Animals. Kapela píseň přearanžovala tak, že to posluchači "sepne" a souvislost naskočí až s textem - tedy bezmála po dvou minutách, kdy do teskného harmonia vstoupí navrstvené akustické kytary a ozve se zpěv. V ukolébavce Last Year zas kapela zcela opustí svou obvyklou aranžérskou opulentnost a najednou zní folkově křehce.

Skladby na desce se od sebe hodně liší, jako by chtěly nabídnout všechny podoby a polohy kapely. Finále je doslova neoklasicistní, s pompézně okrasnými motivy, smyčci Londýnského metropolitního orchestru a chrámovým sborem. Že ale úderné skladatelství alt-J umí i na zcela jiný způsob, dobře dokazuje zpěvná i rockově odpíchnutá In Cold Blood (pojmenovaná podle románu Trumana Capoteho) s výraznými žesti.

Nahrávka dostává svému názvu a snad jen s výjimkou úderné Hit Me Like That Snare, v níž dokonce zazní japonština, nabízí relaxační balzám. Byť jen minimální pozornost však odměňuje objevováním dalších vrstev - chuť experimentovat a nedělat všechno podle osvědčených šablon trio rozhodně neopustila.

alt-J: Relaxer

Vydali Infectious / P.I.A.S., 2017
Hodnocení Aktuálně.cz:
75 %

Relaxer připomíná ze všeho nejvíc hudbu k zadumanému filmu. Při křehkých i dynamicky odvázaných pasážích se otevírají působivé scenérie, a pokud posluchač sám chce, hudba mu fantazii snadno provokuje k nevšedním výkonům.

Ostatně nebude to náhoda, že se na obal dostal vizuál z počítačové hry, který simuluje stav po užití LSD. Ať už se v létě příznivci kapely rozhodnou si onen pomyslný film spolu s kapelou promítnout při jejích koncertních zastávkách na Colours of Ostrava nebo na trenčínské Pohodě, mohlo by to stát za to. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy