Recenze: Sbírka "lososových" sloupků od Umberta Eca spisovatele nově představuje jako humoristu

Jarda Konáš
20. 10. 2017 13:24
Jak cestovat s lososem a jiné eseje je kniha textů, které Umberto Eco psával do italského listu La Repubblica, a k vydání ji připravil na konci svého života. "Zúžením výběru na padesát sloupků vznikla jakási 'bestofka', která Eca představuje v nové poloze. V textech ze sedmdesátých a osmdesátých let se nebál dělat si srandu ze všeho a ze všech, jeho humor byl černý a pálil z první. Zato sloupky vydané v novém tisíciletí, to už jsou glosy spokojeného profesora. Obrousily se hrany, prohloubila se témata, humor zlaskavěl," píše v recenzi Jarda Konáš.
Umberto Eco.
Umberto Eco. | Foto: ČTK

Název poslední knihy loni zesnulého Umberta Eca Jak cestovat s lososem a jiné eseje je sice poněkud charmsovsky surrealistický, ve skutečnosti jde ale o soubor velmi konkrétních poznámek k velmi konkrétním tématům.

Kdo četl sbírky Poznámky na krabičkách od sirek a Od hlouposti k šílenství, bude okamžitě jako doma. Jak cestovat s lososem je totiž další sbírka sloupků s jedním velkým "ale".

Humor, satira, pointa

Na rozdíl od obou zmíněných knih sestavených z textů pro magazín Espresso obsahuje novinka Ecovy glosy, komentáře i delší eseje psané pro italský deník La Repubblica. Nejde navíc o masivní sebrané spisy, ale knížku o dvou stech stranách. Umberto Eco její vydání připravil na konci života a pečlivě vybíral z textů, které do redakce deníku posílal přes pětatřicet let.

Zúžením výběru na odhadem padesát sloupků tak vznikla jakási "bestofka", která Eca představuje v nové poloze. Že byl bystrý glosátor a skvělý sloupkař, víme z předchozích knih. V Jak cestovat s lososem se ale představuje prakticky jako humorista.

Humor byl vždy součástí Ecova díla, jako publicista se jízlivě strefoval do druhých a byl i mistr sebeironie. Jako spisovatel se zase nebál své romány odlehčovat na nečekaných místech až absurdními scénkami.

Texty v Jak cestovat s lososem jsou ale úplně jiná kategorie. Kategorie otevřeného humoru, satiry, minipovídek s pointou. V některých místech připomíná Eco izraelského satirika Ephraima Kishona do takové míry, až se čtenář baví představou, jak by si tito dva pánové někde na vernisáži rozuměli.

Ruku v ruce s tím jde Ecova viditelná autorská proměna. V textech ze sedmdesátých a osmdesátých let se nebál dělat si srandu ze všeho a ze všech, jeho humor byl černý a pálil z první. 

Jako kdyby ke čtenáři mluvil mladý Casaubon, hlavní postava Ecova románu Foucaultovo kyvadlo. Student, provokatér, ale také intelektuál s cigaretou a skleničkou opřený o bar přenechávající buřičství a revoluci jiným.

Umberto Eco: Jak cestovat s lososem a jiné eseje

Vydalo Argo, 2017
200 stran

Zato sloupky vydané v novém tisíciletí, to už jsou glosy spokojeného profesora přesně v tom duchu, v jakém jsme je recenzovali před rokem (recenzi si přečtěte výše v článku). Obrousily se hrany, prohloubila se témata, humor zlaskavěl.

Jak cestovat s lososem je kniha svižná, vtipná, oproti Ecově jiným publikacím překvapivě odlehčená. Dost se tím mezi ostatními spisovatelovými publikacemi vyjímá, díky novince ale máme definitivně potvrzeno, že pan profesor byl pravděpodobně skvělý společník, ať už cestoval s čímkoliv. 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Vítězkou ceny hudební kritiky Apollo se stala sedmnáctiletá písničkářka Amelie Siba. Ocenění získala za své loňské album nazvané Dye My Hair.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy