Recenze: Druzí Strážci Galaxie rozdělili sehranou partu. A diví se, že už to není ono

Martin Svoboda Martin Svoboda
3. 5. 2017 10:14
Druzí Strážci Galaxie jsou opět špičková hollywoodská zábava. Rozdělením party hrdinů a zaměstnáním Chrise Pratta nudnými dialogy ale režisér James Gunn sérii odřízl od její hlavní zbraně - od sehraných herců a jejich škorpení.
Trailer k filmu Strážci Galaxie Vol. 2 | Video: Falcon

Film Strážci Galaxie z roku 2014 se stal důkazem, že disneyovská divize Marvel může ze svého obřího komiksového archivu vytáhnout cokoliv včetně takřka neznámé série s bizarními postavami, jako je pohyblivý strom a mluvící mýval, a mainstreamové publikum nebude mít problém takový experiment přijmout. Nerdská popkultura, dřív okrajová a vysmívaná, naplno opanovala Hollywood.

Od té doby mohly dostat šanci další obskurní postavy jako Ant-Man a Doctor Strange, doposud považované za do filmu nepřeveditelné. Tvrdilo se totiž, že co funguje na papíře, bude na plátně vypadat příliš směšně a dětinsky.

Strážci ale ukázali, že právě po nadsázce, smršti popkulturních odkazů a především výrazných hrdinech diváci prahnou možná ještě víc než po opulentní akci. O filmech Marvelu i přes jejich vysoký rozpočet a dlouhé akční scény platí, že publikum si zamilovalo především protagonisty, jejich povahy a vztahy mezi nimi: kritiky se často dočkává jednolitá audiovizuální stránka i příběhy, málokdy ale hrdinové. Ti svým šarmem většinou s přehledem přebijí zápory celého filmu. A Strážci Galaxie měli ty vůbec nejšarmantnější hrdiny.

Dělí nedělitelné

Druhý díl to jen potvrzuje. Nejsilnější je ve chvílích, kdy režisér a scenárista James Gunn opět nabízí škorpení Chrise Pratta, Zoe Saldany a Bradleyho Coopera, kteří za zvuků popových hudebních hitů osmdesátých let na jednu stranu bojují za svobodu celého vesmíru, na druhou se svému pachtění vysmívají. Není důležité, co vybuchuje ani za co se bojuje, ale že to dělají právě oni.

Samotný příběh proto nemá smysl představovat - stačí říct, že většinu postav udržuje v pohybu, takže film dlouhý 130 minut uteče poměrně rychle a najde se v něm dost záminek pro utržení se ze řetězu. A právě na kontrastu velkolepých výzev a parodického, sebereflexivního a nekorektního (tedy tak, jak konzervativní studio Disney dovolí) humoru přece Strážci Galaxie stojí.

Strážci Galaxie 2

Akční/sci-fi, USA, 136 min. 
Režie, scénář: James Gunn
Hrají: Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Michael Rooker a další
Premiéra v ČR: 4. 5. 2017
Hodnocení Aktuálně.cz: 65 %

Problémy se ale najdou ve chvílích, kdy se Gunn příliš odklání od výše popsaného principu. Když začne spoléhat na akci a když spolu postavy z nějakého důvodu nemohou komunikovat, což se bohužel děje poměrně často. Právě tehdy ztrácí snímek energii a mění se v "přeplácané omalovánky".

Chris Pratt bohužel stráví velký kus stopáže oddělený od své party a vede nudné dialogy s Kurtem Russelem. Jeho přátelé zatím na různých koncích Galaxie sice prožívají dobrodružství, ale chybí jim pojící prvek, jímž byl minule Prattův Star Lord.

Nevrtat se v tom

Jednička zvládla představit velké množství zcela neznámých postav, aniž by - hlavně díky špičkovému obsazení - působila nesnesitelně přehlceně. Kdo mohl tušit, že z komika Chrise Pratta se přes noc stane jeden z nejžádanějších herců? Castingové oddělení Marvelu si jistě na Vánoce odneslo domů tučný bonus.

Když ale Pratt nyní většinu času pasivně čeká, co se okolo něj stane, ztrácí kus potenciálu. A hrozí, že dojde k nejhoršímu: že divák začne přemýšlet o věcech, o nichž se u akční space opery přemýšlet nemá. Bude se rýpat v logice děje, v konzistenci zobrazovaného světa, v přesvědčivosti motivací.

Mechanismus Disneyho manufaktury se začne odhalovat a divák už nemá šanci propadnout představě, že jde o víc než chladně kalkulované dílo od talentovaných tvůrců, které producenti svázali tolika pravidly, že všechny marvelovské filmy nakonec vypadají takřka stejně. Je to škoda, protože lepší marvelovky na to dovolují zapomenout.

První Strážci Galaxie touhle iluzí vládli o kus lépe než dvojka. A na rozhození rovnováhy stačilo málo: rozdělit hrdiny a nenechat je spolu dostatečně komunikovat. Výsledek pak vypadá nesoudržně, zahlceně a strojeně. Hřích přitom není tyto neduhy mít, ale nebýt schopný od nich odpoutat pozornost.

Druzí Strážci Galaxie jsou sice opět špičková holywoodská produkce, jistě poctivá řemeslná práce a pro příznivce žánru jasný důvod k návštěvě kina. Ale kalkul jim tentokrát víc kouká z očí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 59 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy